My Favorite Movies


  fb1292180183's Rating My Rating
1
Le Roi de coeur (King Of Hearts) (1967,  Unrated)
2
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
3
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  G)
4
Raising Arizona (1987,  PG-13)
5
The Big Lebowski (1998,  R)
6
You Can't Take It with You (1938,  Unrated)
7
Holiday (1938,  Unrated)
8
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
9
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
10
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
11
Grey Gardens (1975,  PG)
12
The Beales of Grey Gardens (2006,  Unrated)
13
Antonia (Antonia's Line) (1996,  R)
14
The Point (1971,  G)
15
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
16
Rushmore (1998,  R)
17
Donkey Skin (Peau d'âne) (1971,  Unrated)
18
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
19
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
20
Vernon Florida (1981,  Unrated)
21
Fitzcarraldo (1982,  PG)
22
Little Dieter Needs to Fly (1998,  Unrated)
23
The Holy Mountain (1973,  R)
24
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
25
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) (1964,  Unrated)
26
Trafic (Traffic) (1972,  G)
27
Jacquot de Nantes (1991,  PG)
28
The Gleaners and I (2000,  Unrated)
29
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
30
Léon (The Professional) (1994,  R)
31
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
32
Chungking Express (1996,  PG-13)
33
The Goonies (1985,  PG)
34
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
35
Young Frankenstein (1974,  PG)
36
Super Troopers (2001,  R)
37
Pecker (1998,  R)
38
Yellow Submarine (1968,  G)
39
Popeye (1980,  PG)
40
The Apartment (1960,  Unrated)
41
Modern Times (1936,  Unrated)
42
The Shining (1980,  R)
43
Dazed and Confused (1993,  R)
44
Party Girl (1995,  R)
45
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
46
Superbad (2007,  R)
47
Adaptation (2002,  R)
48
Harold and Maude (1971,  PG)
49
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
50
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants) (1987,  PG)
51
Kung Fu Hustle (2005,  R)
52
Fargo (1996,  R)
53
Delicatessen (1991,  R)
54
WALL-E (2008,  G)
55
Little Miss Sunshine (2006,  R)
56
Say Anything... (1989,  PG-13)
57
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
58
A Christmas Story (1983,  PG)
59
Juno (2007,  PG-13)
60
Being John Malkovich (1999,  R)
61
Heavenly Creatures (1994,  R)
62
Brazil (1985,  R)
63
Annie Hall (1977,  PG)
64
Paper Moon (1973,  PG)
65
Hot Fuzz (2007,  R)
66
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
67
Elf (2003,  PG)
68
The Fabulous Journey to the Center of the Earth (1977,  Unrated)
69
High Fidelity (2000,  R)
70
Love and Death (1975,  PG)
71
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
72
Monsters, Inc. (2001,  G)
73
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
74
Jaws (1975,  PG)
75
Breaking the Waves (1996,  R)
76
The Wicker Man (1973,  R)
77
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
78
Rockers (1978,  G)
79
Sans soleil (Sunless) (1983,  R)
80
Let's Make Love (1960,  Unrated)
81
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains (1981,  R)
82
Dai-Nipponjin (Big Man Japan) (2009,  PG-13)
83
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
84
Repo Man (1984,  R)
85
Equinox Flower (1958,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments