My Favorite Movies
| fb1294500008's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
30 Days of Night (2007, R) |
|
| 2 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 3 |
300 (2007, R) |
|
| 4 |
Airplane! (1980, PG) |
|
| 5 |
Alien (1979, R) |
|
| 6 |
American Pie 5: The Naked Mile (2006, R) |
|
| 7 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
| 8 |
AVP - Alien Vs. Predator (2004, PG-13) |
|
| 9 |
Behind Enemy Lines (2001, PG-13) |
|
| 10 |
Be Kind Rewind (2008, PG-13) |
|
| 11 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 12 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 13 |
Blankman (1994, PG-13) |
|
| 14 |
Boogeyman (2005, PG-13) |
|
| 15 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 16 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 17 |
Coneheads (1993, PG) |
|
| 18 |
Deja Vu (2006, PG-13) |
|
| 19 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 20 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
| 21 |
Drag Me to Hell (2009, PG-13) |
|
| 22 |
Dude, Where's My Car? (2000, PG-13) |
|
| 23 |
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd (2003, PG-13) |
|
| 24 |
Evolution (2001, PG-13) |
|
| 25 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 26 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 27 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 28 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 29 |
Friday Night Lights (2004, PG-13) |
|
| 30 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 31 |
Grease (1978, PG) |
|
| 32 |
Heartbreakers (2001, PG-13) |
|
| 33 |
Hellboy (2004, PG-13) |
|
| 34 |
Hollywood Flies (2005, R) |
|
| 35 |
House of Wax (2005, R) |
|
| 36 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 37 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 38 |
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007, PG-13) |
|
| 39 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 40 |
Iron Eagle (1986, PG-13) |
|
| 41 |
Half Baked (1998, R) |
|
| 42 |
Jumper (2008, PG-13) |
|
| 43 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 44 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
| 45 |
Let's Go To Prison (2006, R) |
|
| 46 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 47 |
Miracle (2004, PG) |
|
| 48 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 49 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
|
| 50 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 51 |
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002, R) |
|
| 52 |
National Security (2003, PG-13) |
|
| 53 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 54 |
New Suit (2005, R) |
|
| 55 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 56 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 57 |
Ocean's Thirteen (2007, PG-13) |
|
| 58 |
One Missed Call (2008, PG-13) |
|
| 59 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 60 |
Poltergeist (1982, PG) |
|
| 61 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 62 |
Red Eye (2005, PG-13) |
|
| 63 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
| 64 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 65 |
Saw (2004, R) |
|
| 66 |
Saw II (2005, R) |
|
| 67 |
Saw III (2006, R) |
|
| 68 |
Saw V (2008, R) |
|
| 69 |
Saw IV (2007, R) |
|
| 70 |
Scarface (1983, R) |
|
| 71 |
School Ties (1992, PG-13) |
|
| 72 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 73 |
Shallow Hal (2001, PG-13) |
|
| 74 |
Shark Tale (2004, PG) |
|
| 75 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 76 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 77 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 78 |
Shutter (2008, PG-13) |
|
| 79 |
Slap Shot (1977, R) |
|
| 80 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 81 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 82 |
Step Brothers (2008, R) |
|
| 83 |
Stuck On You (2003, PG-13) |
|
| 84 |
Sublime (2007, R) |
|
| 85 |
Superbad (2007, R) |
|
| 86 |
S.W.A.T. (2003, PG-13) |
|
| 87 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 88 |
The Aviator (2004, PG-13) |
|
| 89 |
The Benchwarmers (2006, PG-13) |
|
| 90 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 91 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 92 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 93 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 94 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 95 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 96 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 97 |
The Departed (2006, R) |
|
| 98 |
The Exorcism of Emily Rose (2005, PG-13) |
|
| 99 |
The Eye (2008, PG-13) |
|
| 100 |
The Green Berets (1968, G) |
|
| 101 |
The Grudge (2004, PG-13) |
|
| 102 |
The Hangover (2009, R) |
|
| 103 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 104 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 105 |
The Little Rascals (1994, PG) |
|
| 106 |
The Longest Yard (2005, PG-13) |
|
| 107 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 108 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 109 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 110 |
The Perfect Storm (2000, PG-13) |
|
| 111 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 112 |
The Strangers (2008, R) |
|
| 113 |
The Terminal (2004, PG-13) |
|
| 114 |
The Tall Men (1955, Unrated) |
|
| 115 |
The Undefeated (1969, G) |
|
| 116 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 117 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
| 118 |
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001, R) |
|
| 119 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 120 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 121 |
Tropic Thunder (2008, R) |
|
| 122 |
Up (2009, PG) |
|
| 123 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 124 |
White Noise (2005, PG-13) |
|
| 125 |
Wild Wild West (1999, PG-13) |
|
| 126 |
Year One (2009, PG-13) |
|
| 127 |
Yes Man (2008, PG-13) |





























































































































