My Favorite Movies


  fb1302118506's Rating My Rating
1
Before Night Falls (2000,  R)
2
Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran (Monsieur Ibrahim) (2003,  R)
3
Funny Face (1957,  Unrated)
4
The Apartment (1960,  Unrated)
5
Volver (2006,  R)
6
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
7
Candy (2006,  R)
8
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
9
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
10
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
11
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
12
Vertigo (1958,  PG)
13
Sabrina (1954,  Unrated)
14
A Love Song for Bobby Long (2004,  R)
15
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
16
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
17
Zivot je cudo (Life Is a Miracle) (Hungry Heart) (2004,  Unrated)
18
The Godfather (1972,  R)
19
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
20
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
22
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
23
Donnie Darko (2001,  R)
24
Finding Nemo (2003,  G)
25
Forrest Gump (1994,  PG-13)
26
Brokeback Mountain (2005,  R)
27
Syriana (2005,  R)
28
Beauty and the Beast (1991,  G)
29
The Lion King (1994,  G)
30
Himlens hjärta (Heaven's Heart) (2008,  Unrated)
31
Battle in Heaven (Batalla en el cielo) (2005,  Unrated)
32
Arizona Dream (1993,  R)
33
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
34
Red Shoe Diaries - The Movie (1992,  R)
35
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
36
Romeo and Juliet (1968,  PG)
37
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
38
The Great Gatsby (1974,  PG)
39
Out of Africa (1985,  PG)
40
Love in the Time of Cholera (2007,  R)
41
Donnie Brasco (1997,  R)
42
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
43
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
44
Bowling for Columbine (2002,  R)
45
The Island (2005,  PG-13)
46
2 Days in Paris (Deux jours ŕ Paris) (2007,  R)
47
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
48
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
49
Scoop (2006,  PG-13)
50
Match Point (2005,  R)
51
Manhattan (1979,  R)
52
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
53
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
54
Easy Rider (1969,  R)
55
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
56
About Schmidt (2002,  R)
57
Dog Days (Hundstage) (2001,  Unrated)
58
Frankie & Johnny (1991,  R)
59
Taxi Driver (1976,  R)
60
New York, New York (1977,  PG)
61
Casino (1995,  R)
62
Blow (2001,  R)
63
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
64
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
65
The Wizard of Oz (1939,  G)
66
Rain Man (1988,  R)
67
Top Gun (1986,  PG)
68
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
69
My Own Private Idaho (1991,  R)
70
Platoon (1986,  R)
71
Chocolat (2000,  PG-13)
72
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
73
Finding Neverland (2004,  PG)
74
Hook (1991,  PG)
75
The Astronaut's Wife (1999,  R)
76
Amores Perros (2001,  R)
77
The Crime of Padre Amaro (2002,  R)
78
My Life Without Me (2003,  R)
79
Garden State (2004,  R)
80
Keinohrhasen (Rabbit Without Ears) (2007,  Unrated)
81
Barfuss (Barefoot) (2005,  Unrated)
82
Atomised (Elementarteilchen) (Elementary Particles) (2006,  Unrated)
83
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (1981,  R)
84
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
85
Wo Ist Fred? (Where Is Fred!?) (2006,  Unrated)
86
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
87
The Illusionist (2006,  PG-13)
88
Mayerling (1968,  Unrated)
89
The Great Dictator (1940,  G)
90
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
91
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
92
The Secret Life of Words (2005,  Unrated)
93
The Virgin Suicides (2000,  R)
94
Haven (2006,  R)
95
When Harry Met Sally (1989,  R)
96
The Jacket (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments