My Favorite Movies


  fb1302337259's Rating My Rating
1
Casablanca (1943,  PG)
2
Gone With the Wind (1939,  G)
3
Young Guns (1988,  R)
4
The Road Warrior (,  Unrated)
5
Pulp Fiction (1994,  R)
6
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
7
The Breakfast Club (1985,  R)
8
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
9
Sin City (2005,  R)
10
Desperado (1995,  R)
11
Unforgiven (1992,  R)
12
Reservoir Dogs (1992,  R)
13
Dirty Harry (1971,  R)
14
Magnum Force (1973,  R)
15
Sudden Impact (1983,  R)
16
El Mariachi (1993,  R)
17
The Lover (L'amant) (1992,  R)
18
Wild Orchid (1990,  R)
19
The Natural (1984,  PG)
20
In Hell (2003,  R)
21
No Country for Old Men (2007,  R)
22
Red Dawn (1984,  PG-13)
23
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
24
Color of Night (1994,  R)
25
Beautiful Girls (1996,  R)
26
On the Waterfront (1954,  Unrated)
27
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
28
Key Largo (1948,  Unrated)
29
The Paper (1994,  R)
30
The Firm (1993,  R)
31
Top Gun (1986,  PG)
32
Pink Cadillac (1989,  PG-13)
33
Heartbreak Ridge (1986,  R)
34
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
35
The Waterboy (1998,  PG-13)
36
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
37
Tommy Boy (1995,  PG-13)
38
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
39
Walk the Line (2005,  PG-13)
40
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
41
The Silence of the Lambs (1991,  R)
42
The Shining (1980,  R)
43
The Shawshank Redemption (1994,  R)
44
The Ring (2002,  PG-13)
45
The Passion of the Christ (2004,  R)
46
The Green Mile (1999,  R)
47
The Big Lebowski (1998,  R)
48
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
49
Office Space (1999,  R)
50
Nacho Libre (2006,  PG)
51
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
52
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
53
Little Miss Sunshine (2006,  R)
54
I Am Sam (2002,  PG-13)
55
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
56
Halloween (1978,  R)
57
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
58
Crash (2004,  R)
59
Cinderella Man (2005,  PG-13)
60
Casino (1995,  R)
61
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
62
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
63
300 (2007,  R)
64
Young Guns II (1990,  PG-13)
65
The Long, Hot Summer (1958,  Unrated)
66
The Hot Spot (1990,  R)
67
The Milagro Beanfield War (1988,  R)
68
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
69
Speechless (1994,  PG-13)
70
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
71
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) (1991,  R)
72
Hard Target (1993,  R)
73
Mystic River (2003,  R)
74
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
75
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
76
Magnolia (1999,  R)
77
Vision Quest (1985,  R)
78
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
79
American Beauty (1999,  R)
80
Punch-Drunk Love (2002,  R)
81
Major League (1989,  R)
82
Major League 2 (1994,  PG)
83
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
84
Thelma & Louise (1991,  R)
85
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
86
High Sierra (1941,  Unrated)
87
The Harder They Fall (1956,  Unrated)
88
The Big Sleep (1946,  Unrated)
89
The Petrified Forest (1936,  Unrated)
90
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
91
Seven (Se7en) (1995,  R)
92
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
93
Ghost World (2001,  R)
94
Léon (The Professional) (1994,  R)
95
Blue Velvet (1986,  R)
96
Mulholland Drive (2001,  R)
97
Mulholland Falls (1996,  R)
98
Harley Davidson and the Marlboro Man (1991,  R)
99
Pale Rider (1985,  R)
100
Blue (1993,  R)
101
Damage (1993,  R)
102
Desert Blue (1999,  R)
103
Short Cuts (1993,  R)
104
Ric Flair & The Four Horseman (2007,  Unrated)
105
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
106
Bloodsport (1988,  R)
107
Kickboxer (1989,  R)
108
Mi Vida Loca (My Crazy Life) (1993,  R)
109
My Family (1995,  R)
110
La Bamba (1987,  PG-13)
111
American Me (1992,  R)
112
Stand and Deliver (1988,  PG)
113
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
114
Lolita (1998,  R)
115
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
116
Only You (1994,  PG)
117
Bed of Roses (1995,  PG)
118
Blind Horizon (2003,  R)
119
The Man in the Moon (1991,  PG-13)
120
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
121
Universal Soldier (1992,  R)
122
Our Father (Padre Nuestro) (2005,  Unrated)
123
Last Seduction (1994,  R)
124
Bye Bye Love (1994,  PG-13)
125
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments