My Favorite Movies


  fb1303827549's Rating My Rating
1
976-Evil (1989,  R)
2
976-Evil II (1991,  R)
3
10 to Midnight (1983,  R)
4
Alligator (1980,  R)
5
Alligator II: The Mutation (Alligator 2) (1991,  PG-13)
6
Alone in the Dark (1982,  R)
7
Amityville II: The Possession (1982,  R)
8
Arcade (1993,  R)
9
The Ambulance (1990,  R)
10
After Midnight (1989,  R)
11
April Fool's Day (1986,  R)
12
An American Werewolf in London (1981,  R)
13
The Burning (1981,  Unrated)
14
The Bedroom Window (1987,  R)
15
Body Snatchers (1993,  R)
16
Basket Case (1982,  R)
17
Basket Case 2 (1990,  R)
18
Basket Case 3: The Progeny (1992,  R)
19
The Boogeyman (1980,  R)
20
Boogeyman 2 (1983,  Unrated)
21
Brain Damage (1995,  R)
22
Black Roses (1988,  R)
23
Buried Alive (Edgar Allan Poe's Buried Alive) (1989,  R)
24
Buffy the Vampire Slayer (1992,  PG-13)
25
Bad Dreams (1988,  R)
26
Bloody Birthday (1984,  R)
27
Blue Steel (1990,  R)
28
Body Bags (1993,  R)
29
Brain Dead (1989,  R)
30
Brainscan (1994,  R)
31
Blood Diner (1987,  Unrated)
32
The Blob (1988,  R)
33
Bad Taste (2004,  Unrated)
34
Body Parts (1991,  R)
35
Black Rainbow (2000,  R)
36
The 'Burbs (1989,  PG)
37
The Believers (1987,  PG-13)
38
Brainwaves (1987,  Unrated)
39
The Borrower (1991,  R)
40
Beverly Hills Bodysnatchers (1989,  R)
41
Children of the Corn (1984,  R)
42
Children of the Corn II: The Final Sacrifice (1993,  R)
43
Children of the Corn 3 - Urban Harvest (1995,  R)
44
Critters (1986,  PG-13)
45
Critters 2 - The Main Course (1988,  PG-13)
46
Critters 3 - You Are What They Eat (1991,  PG-13)
47
Critters 4 - They're Invading Your Space (1991,  PG-13)
48
Stephen King's Cat's Eye (1985,  PG-13)
49
C.H.U.D. (Chud) (1984,  R)
50
C.H.U.D. II - Bud the Chud (1989,  R)
51
Cutting Class (1989,  R)
52
Class of 1984 (1982,  R)
53
Class of 1999 (1990,  R)
54
Class of 1999 II: The Substitute (1994,  R)
55
Cellar Dweller (1988,  R)
56
Child's Play (1988,  R)
57
Child's Play 2 (1990,  R)
58
Child's Play 3 (1991,  R)
59
Curtains (1983,  Unrated)
60
Children of the Night (1991,  R)
61
Class of Nuke 'Em High (1986,  R)
62
Cameron's Closet (1989,  R)
63
La Chiesa (The Church) (Cathedral of Demons) (1989,  R)
64
Cujo (1983,  R)
65
Cheerleader Camp (1988,  R)
66
The Curse (The Farm) (1987,  R)
67
Curse II: The Bite (1988,  R)
68
Chiller (1985,  PG-13)
69
Christine (1983,  R)
70
Creepshow (1982,  R)
71
Creepshow 2 (1987,  R)
72
Candyman (1992,  R)
73
Candyman 2 - Farewell to the Flesh (1994,  R)
74
Cardiac Arrest (1983,  PG)
75
Chopping Mall (Killbots) (1986,  R)
76
Castle Freak (1995,  R)
77
National Lampoon's Class Reunion (1982,  R)
78
Cape Fear (1991,  R)
79
Dead and Buried (1981,  R)
80
Doppelganger: The Evil Within (1993,  R)
81
Death Ship (1980,  R)
82
Deranged (1987,  R)
83
Dèmoni (Demons) (1985,  Unrated)
84
Dressed to Kill (1980,  R)
85
The Dead Zone (1983,  R)
86
Dolls (1987,  R)
87
Dolly Dearest (1992,  R)
88
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
89
Day of the Dead (1985,  Unrated)
90
Dead Heat (1988,  R)
91
The Dark Half (1993,  R)
92
The Dead Pit (1989,  Unrated)
93
Dead Again (1991,  R)
94
Deadly Friend (1986,  R)
95
Deadly Blessing (1981,  R)
96
The Evil Dead (1981,  NC-17)
97
Evil Dead 2 (1987,  R)
98
Army of Darkness (1993,  R)
99
Evil Toons (1992,  R)
100
Elvira, Mistress of the Dark (1988,  PG-13)
101
Evilspeak (1982,  R)
102
The Wind (Edge of Terror) (1987,  PG-13)
103
Fear (1990,  R)
104
The Frighteners (1996,  R)
105
Fright Night (1985,  R)
106
Fright Night Part 2 (1989,  R)
107
The Fury (1978,  R)
108
Flatliners (1990,  R)
109
The First Power (1990,  R)
110
Frankenhooker (1990,  R)
111
Fade to Black (1980,  R)
112
The Fly II (1989,  R)
113
The Fog (1979,  R)
114
From Beyond (1986,  R)
115
The Funhouse (Carnival of Terror) (1981,  R)
116
Friday the 13th (1980,  R)
117
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
118
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
119
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
120
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
121
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
122
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
123
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
124
Full Eclipse (1993,  Unrated)
125
Ghost in the Machine (1993,  R)
126
The Gate (1987,  PG-13)
127
The Gate II: Trespassers (Gate 2: Return to the Nightmare) (1992,  R)
128
Hollywood-Monster (Ghost Chase) (1988,  PG)
129
The Good Son (1993,  R)
130
Ghoulies (1985,  PG-13)
131
Ghoulies II (1988,  R)
132
Ghoulies III: Ghoulies Go to College (1991,  Unrated)
133
Ghoulies IV (1993,  R)
134
The Guardian (1990,  R)
135
Gremlins (1984,  PG)
136
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
137
Grotesque (1987,  R)
138
Girls School Screamers (1986,  R)
139
Graveyard Shift (1990,  R)
140
Hollywood Chainsaw Hookers (1988,  R)
141
Hellraiser (1987,  R)
142
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
143
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
144
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
145
Happy Birthday to Me (1981,  R)
146
Headhunter (1989,  R)
147
Hardware (1990,  R)
148
The Hills Have Eyes (1977,  R)
149
Hell Night (1981,  R)
150
The Hitcher (1986,  R)
151
I, Madman (Hardcover) (1989,  R)
152
Home Sweet Home (Slasher in the House) (1981,  Unrated)
153
The Hand That Rocks the Cradle (1992,  R)
154
The House By The Cemetery (Quella villa accanto al cimitero) (1981,  Unrated)
155
Nature of the Beast (Hatchet Man) (Bad Company) (1995,  R)
156
The Hidden (1987,  R)
157
Halloween (1978,  R)
158
Halloween II (1981,  R)
159
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
160
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
161
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
162
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
163
Halloween H2O (1998,  R)
164
Halloween - Resurrection (2002,  R)
165
House (Ding Dong, You're Dead) (1986,  R)
166
House II: The Second Story (1987,  PG-13)
167
The Horror Show (House 3) (1989,  R)
168
House IV (House 4: The Repossession) (House IV: Home Deadly Home) (1992,  R)
169
Hider in the House (1989,  R)
170
Hear No Evil (1993,  R)
171
He Knows You're Alone (Blood Wedding) (1980,  R)
172
Hide and Go Shriek (1988,  PG)
173
Intruder (1989,  R)
174
Stephen King's It (1990,  Unrated)
175
Idle Hands (1999,  R)
176
The Initiation (1984,  Unrated)
177
Jennifer 8 (Jennifer Eight) (1992,  R)
178
Jacob's Ladder (1990,  R)
179
The Kindred (1987,  R)
180
The Kiss (1988,  R)
181
Killer Klowns from Outer Space (1988,  PG-13)
182
The Keep (1983,  R)
183
Killer Party (The April Fool) (1986,  R)
184
Leviathan (1989,  R)
185
Lord of Illusions (1995,  R)
186
The Lost Boys (1987,  R)
187
My Bloody Valentine (1981,  R)
188
My Demon Lover (1987,  Unrated)
189
Mausoleum (1983,  R)
190
The Mangler (1994,  R)
191
The Monolith Monsters (Monolith) (1958,  PG)
192
Motel Hell (1980,  R)
193
The Outpost (Wes Craven's The Mindripper) (Mind Ripper) (1995,  Unrated)
194
Mortuary Academy (1988,  Unrated)
195
My Boyfriend's Back (1993,  PG-13)
196
Mountaintop Motel Massacre (1986,  R)
197
Madman (1981,  R)
198
Maximum Overdrive (1986,  R)
199
The Mutilator (1983,  R)
200
Maniac Cop (1988,  R)
201
Maniac Cop 2 (1990,  R)
202
Maniac Cop 3: Badge of Silence (1993,  R)
203
Mom (1989,  R)
204
Night Shadows (Mutant) (1984,  R)
205
Monster in the Closet (1987,  PG)
206
Man's Best Friend (1991,  R)
207
The Monster Squad (1987,  PG-13)
208
Monster High (1989,  R)
209
Night of the Comet (1984,  PG-13)
210
Nightbreed (1990,  R)
211
Near Dark (1987,  R)
212
Night of the Demons (1998,  R)
213
Night of the Creeps (1986,  R)
214
Night Of The Scarecrow (1995,  R)
215
The Neighbor (1993,  R)
216
Nightmares (1983,  R)
217
The Nest (1988,  R)
218
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
219
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
220
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
221
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
222
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
223
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
224
One Dark Night (1982,  Unrated)
225
Of Unknown Origin (1983,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments