My Favorite Movies
| fb1304430209's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Camelot (1967, G) |
|
| 2 |
1776 (1972, PG) |
|
| 3 |
Funny Girl (1968, G) |
|
| 4 |
Passion (1996, Unrated) |
|
| 5 |
A Little Night Music (1977, PG) |
|
| 6 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 7 |
Snow Cake (2006, Unrated) |
|
| 8 |
42nd Street (1933, Unrated) |
|
| 9 |
Gold Diggers of 1933 (1933, Unrated) |
|
| 10 |
Dames (1934, Unrated) |
|
| 11 |
Top Hat (1935, Unrated) |
|
| 12 |
Sweeney Todd (2006, Unrated) |
|
| 13 |
Annie Get Your Gun (1950, Unrated) |
|
| 14 |
Hedwig and the Angry Inch (2001, R) |
|
| 15 |
Cabaret (1972, PG) |
|
| 16 |
Carousel (1956, Unrated) |
|
| 17 |
The History Boys (2006, R) |
|
| 18 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 19 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 20 |
Little Shop of Horrors (1986, PG-13) |
|
| 21 |
The Prince of Egypt (1998, PG) |
|
| 22 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 23 |
Mary Poppins (1964, G) |
|
| 24 |
Damn Yankees (1958, Unrated) |
|
| 25 |
Fiddler on the Roof (1971, G) |
|
| 26 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
| 27 |
How to Succeed in Business Without Really Trying (1967, Unrated) |
|
| 28 |
Broadway: The American Musical (2004, Unrated) |
|
| 29 |
De-Lovely (2004, PG-13) |
|
| 30 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 31 |
Thoroughly Modern Millie (1967, G) |
|
| 32 |
Clue (1985, PG) |
|
| 33 |
All That Jazz (1979, R) |
|
| 34 |
Sunday in the Park with George (2002, Unrated) |
|
| 35 |
Star! (1968, G) |
|
| 36 |
Cosi (1997, R) |
|
| 37 |
Murder on the Orient Express (1974, PG) |
|
| 38 |
On a Clear Day You Can See Forever (1970, G) |
|
| 39 |
The Sound of Music (1965, G) |







































