My Favorite Movies


  fb1307105487's Rating My Rating
1
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
2
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
3
Piedras (Stones) (2003,  Unrated)
4
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
5
Little Miss Sunshine (2006,  R)
6
Herencia (2002,  Unrated)
7
Volver (2006,  R)
8
Camino (2008,  Unrated)
9
La Buena vida (2008,  Unrated)
10
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
11
Before Sunrise (1995,  R)
12
Before Sunset (2004,  R)
13
A Little Romance (1979,  PG)
14
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
15
Billy Elliot (2000,  R)
16
Across the Universe (2007,  PG-13)
17
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
18
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
19
La Vida secreta de las palabras (The Secret Life of Words) (2006,  Unrated)
20
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
21
Slumdog Millionaire (2008,  R)
22
Big Fish (2003,  PG-13)
23
Chocolat (2000,  PG-13)
24
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
25
The Notebook (2004,  PG-13)
26
Un Homme et une Femme (A Man and a Woman) (1966,  Unrated)
27
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
28
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
29
Gloomy Sunday (Ein Lied von Liebe und Tod) (2003,  R)
30
Jamon Jamon (1993,  Unrated)
31
Chungking Express (1996,  PG-13)
32
Che: Part One (The Argentine) (2009,  R)
33
The Shawshank Redemption (1994,  R)
34
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
35
Son de Mar (2001,  R)
36
The Squid and the Whale (2005,  R)
37
Millions (2005,  PG)
38
Tsotsi (2006,  R)
39
Read My Lips (Sur mes lèvres) (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments