My Favorite Movies


  fb1307290631's Rating My Rating
1
The Holy Mountain (1973,  R)
2
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
3
Oldboy (2005,  R)
4
The Short Films of David Lynch (2002,  Unrated)
5
Antichrist (2009,  Unrated)
6
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
7
Ashes and Snow (2005,  Unrated)
8
Sulanga Enu Pinisa (The Forsaken Land) (2005,  Unrated)
9
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
10
No Country for Old Men (2007,  R)
11
Fando y Lis (Fando and Lis) (1968,  Unrated)
12
Yojimbo (1961,  Unrated)
13
Arakimentari (2004,  Unrated)
14
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
15
Pi (1998,  R)
16
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
17
Crash (1996,  NC-17)
18
Hwal (The Bow) (2007,  Unrated)
19
Manufactured Landscapes (2007,  Unrated)
20
Crash (2004,  R)
21
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
22
Raging Bull (1980,  R)
23
Apocalypse Now (1979,  R)
24
The Fountain (2006,  PG-13)
25
The Wrestler (2008,  R)
26
Mulholland Drive (2001,  R)
27
Blue Velvet (1986,  R)
28
The Elephant Man (1980,  PG)
29
Eraserhead (1977,  Unrated)
30
Transsiberian (2008,  R)
31
Synecdoche, New York (2008,  R)
32
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) (2005,  Unrated)
33
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
34
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
35
Zatoichi Meets Yojimbo (1970,  Unrated)
36
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
37
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
38
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
39
One Hour Photo (2002,  R)
40
La Dolce Vita (1960,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments