My Favorite Movies
| fb1309511130's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 2 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 3 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
| 4 |
Coffee and Cigarettes (2004, R) |
|
| 5 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 6 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 7 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 8 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 9 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 10 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 11 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 12 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 13 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 14 |
The Departed (2006, R) |
|
| 15 |
Burn After Reading (2008, R) |
|
| 16 |
Fargo (1996, R) |
|
| 17 |
Miller's Crossing (1990, R) |
|
| 18 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
| 19 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 20 |
Green River (2008, Unrated) |
|
| 21 |
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994, R) |
|
| 22 |
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991, R) |
|
| 23 |
The Apartment (1960, Unrated) |























