My Favorite Movies


  fb1312147517's Rating My Rating
1
A Lesson Before Dying (1998,  PG-13)
2
Glory (1989,  R)
3
The Wiz (1978,  G)
4
Gone With the Wind (1939,  G)
5
Fuel (2008,  Unrated)
6
The Piano (1993,  R)
7
The Piano Lesson (1995,  PG)
8
Their Eyes Were Watching God (2005,  Unrated)
9
Beloved (1998,  R)
10
The Autobiography of Miss Jane Pittman (,  Unrated)
11
The Color Purple (1985,  PG-13)
12
Purlie Victorious (1963,  Unrated)
13
The Kite Runner (2008,  PG-13)
14
Men of Honor (2000,  R)
15
Sparkle (1976,  PG)
16
Car Wash (1976,  PG)
17
Which Way Is Up? (1977,  R)
18
Directors: Spike Lee (2000,  Unrated)
19
Inside Man (2006,  R)
20
Miracle at St. Anna (2008,  R)
21
Malcolm X (1992,  PG-13)
22
25th Hour (2002,  R)
23
Do the Right Thing (1989,  R)
24
He Got Game (1998,  R)
25
Summer of Sam (1999,  R)
26
Jungle Fever (1991,  R)
27
Mo' Better Blues (1990,  R)
28
She's Gotta Have It (1986,  R)
29
Girl 6 (1996,  R)
30
The Original Kings of Comedy (2000,  R)
31
Crooklyn (1994,  PG-13)
32
Clockers (1995,  R)
33
School Daze (1988,  R)
34
When We Were Kings (1996,  PG)
35
Drop Squad (1994,  R)
36
Bamboozled (2000,  R)
37
She Hate Me (2004,  R)
38
When the Levees Broke (2006,  Unrated)
39
Get on the Bus (1996,  R)
40
4 Little Girls (1997,  Unrated)
41
A Huey P. Newton Story (2001,  Unrated)
42
Sucker Free City (2004,  Unrated)
43
Sucker Free City (,  R)
44
Pulp Fiction (1994,  R)
45
Idlewild (2006,  R)
46
Rosewood (1997,  R)
47
The Long Walk Home (1990,  PG)
48
Holiday Heart (2000,  R)
49
Don King: Only in America (1997,  R)
50
A Low Down Dirty Shame (1994,  R)
51
Mississippi Masala (1992,  R)
52
10,000 Black Men Named George (2002,  R)
53
Menace II Society (1993,  R)
54
Honeydripper (2007,  PG-13)
55
Something the Lord Made (2004,  Unrated)
56
Sneakers (1992,  PG-13)
57
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
58
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
59
Let's Do It Again (1975,  PG)
60
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
61
Buck and the Preacher (1972,  PG)
62
Uptown Saturday Night (1974,  PG)
63
A Piece of the Action (1977,  PG)
64
Lilies of the Field (1963,  Unrated)
65
A Patch of Blue (1965,  Unrated)
66
The Defiant Ones (1958,  Unrated)
67
They Call Me Mister Tibbs (1970,  R)
68
Porgy and Bess (1959,  Unrated)
69
Separate But Equal (1991,  PG)
70
I Know Why The Caged Bird Sings (1979,  Unrated)
71
Finding Buck McHenry (2000,  Unrated)
72
12 Angry Men (1997,  PG-13)
73
Gladiator (1992,  R)
74
Cotton Comes to Harlem (1970,  R)
75
Miss Evers' Boys (1997,  PG)
76
Scandalize My Name: Stories From the Blacklist (1999,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments