Flixster
Movies on Demand
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
My Top 10 Sports Movies
by
Ted
jeNNyxZZ
by
Jennica
I own
by
Nick
MY DVD MOVIE COLLECTION
by
John
Movies I've seen in Theaters 1980-1989
by
Corey
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb1312350413's Rating
My Rating
1
Major League
(1989, R)
2
About a Boy
(2002, PG-13)
3
A Kid in King Arthur's Court
(1995, PG)
4
Back to the Future
(1985, PG)
5
Kingdom of Heaven
(2005, R)
6
Troy
(2004, R)
7
Captain Ron
(1992, PG-13)
8
A River Runs Through It
(1992, PG)
9
Top Gun
(1986, PG)
10
Days of Thunder
(1990, PG-13)
11
Frequency
(2000, PG-13)
12
50 First Dates
(2004, PG-13)
13
A Knight's Tale
(2001, PG-13)
14
A League of Their Own
(1992, PG)
15
American History X
(1998, R)
16
Back to the Future Part II
(1989, PG)
17
Back to the Future Part III
(1990, PG)
18
Batman
(1989, PG-13)
19
Braveheart
(1995, R)
20
Die Hard
(1988, R)
21
Forrest Gump
(1994, PG-13)
22
Gladiator
(2000, R)
23
Happy Feet
(2006, PG)
24
Happy Gilmore
(1996, PG-13)
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets
(2002, PG)
26
Harry Potter and the Goblet of Fire
(2005, PG-13)
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix
(2007, PG-13)
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
(2004, PG)
29
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
(2001, PG)
30
Indiana Jones and the Last Crusade
(1989, PG-13)
31
Independence Day
(1996, PG-13)
32
Indiana Jones and the Temple of Doom
(1984, PG)
33
Jurassic Park
(1993, PG-13)
34
National Treasure
(2004, PG)
35
Night at the Museum
(2006, PG)
36
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
37
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
(2006, PG-13)
38
Predator
(1987, R)
39
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
(, PG)
40
Remember the Titans
(2000, PG)
41
Rocky II
(1979, PG)
42
Rocky III
(1982, PG)
43
Rocky IV
(1985, PG)
44
Rocky
(1976, PG)
45
Shrek
(2001, PG)
46
Shrek 2
(2004, PG)
47
Signs
(2002, PG-13)
48
Sleepy Hollow
(1999, R)
49
The Godfather
(1972, R)
50
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
(2001, PG-13)
51
The Lord of the Rings - The Return of the King
(2003, PG-13)
52
The Lord of the Rings - The Two Towers
(2002, PG-13)
53
The Mummy
(1999, PG-13)
54
The Passion of the Christ
(2004, R)
55
The Patriot
(2000, R)
56
The Phantom of the Opera
(2004, PG-13)
57
The Prestige
(2006, PG-13)
58
The Princess Bride
(1987, PG)