My Favorite Movies


  fb1316060016's Rating My Rating
1
The Blob (1958,  Unrated)
2
The Loved One (1965,  Unrated)
3
The Killing (1956,  Unrated)
4
The Thrill Killers (Mad Doc Click) (1964,  Unrated)
5
Sweet Smell of Success (1957,  Unrated)
6
The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies (1964,  Unrated)
7
Pulp Fiction (1994,  R)
8
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
9
Them! (1954,  Unrated)
10
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
11
Robot Monster (1953,  Unrated)
12
The Shining (1980,  R)
13
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
14
The Strangers (2008,  R)
The Strangers
Excellent modern day horror film in the vein of "The Texas Chainsaw Massacre." Don't miss it!
15
North by Northwest (1959,  Unrated)
16
Metropolis (1927,  Unrated)
17
Amadeus (1984,  R)
18
Ice Station Zebra (1968,  G)
19
How the West Was Won (1963,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments