My Favorite Movies


  fb1316064862's Rating My Rating
1
8 1/2 (1963,  Unrated)
2
Annie Hall (1977,  PG)
3
The Filth and the Fury (2000,  R)
4
'A' gai waak juk jaap (Project A, Part II) (Jackie Chan's Project A2) (1991,  PG-13)
5
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
6
The Searchers (1956,  Unrated)
7
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
8
Network (1976,  R)
9
In Bruges (2008,  R)
10
The Complete Monterey Pop Festival (,  Unrated)
11
The General (1927,  Unrated)
12
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
13
The Endless Summer (1966,  Unrated)
14
The Endless Summer 2 - The Journey Continues (1994,  PG)
15
The Mark of Zorro (1920,  Unrated)
16
City Lights (1931,  Unrated)
17
Slap Shot (1977,  R)
18
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
19
Dirty Harry (1971,  R)
20
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
21
The Wild Bunch (1969,  R)
22
Enter the Dragon (1973,  R)
23
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
24
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
25
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
26
Young Frankenstein (1974,  PG)
27
The Rolling Stones: Gimme Shelter (,  Unrated)
28
Bullitt (1968,  PG)
29
Au Revoir Les Enfants (1987,  PG)
30
Fitzcarraldo (1982,  PG)
31
Play Dirty (1968,  PG)
32
RocknRolla (2008,  R)
33
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
34
Show Boat (1936,  Unrated)
35
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
36
An American in Paris (1951,  Unrated)
37
Singin' in the Rain (1952,  G)
38
North by Northwest (1959,  Unrated)
39
The Gold Rush (1925,  Unrated)
40
Modern Times (1936,  Unrated)
41
The Palm Beach Story (1942,  Unrated)
42
Sullivan's Travels (1941,  Unrated)
43
The Awful Truth (1937,  Unrated)
44
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
45
The Ox-Bow Incident (1943,  Unrated)
46
Roman Holiday (1953,  Unrated)
47
Rear Window (1954,  PG)
48
Iron Man (2008,  PG-13)
49
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
50
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
51
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
52
Joy Division (2007,  R)
53
Holiday (1938,  Unrated)
54
A Passage to India (1984,  PG)
55
A Room With A View (1985,  R)
56
The Italian Job (1969,  G)
57
The Yearling (1946,  G)
58
Adam's Apples (Adams æbler) (2007,  R)
59
The Wages of Fear (1953,  Unrated)
60
Michael Clayton (2007,  R)
61
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
62
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
63
Fight Club (1999,  R)
64
Deep Water (2006,  PG)
65
Captain from Castile (1947,  Unrated)
66
Prince of Foxes (1949,  Unrated)
67
24 Hour Party People (2002,  R)
68
Lost In Translation (2003,  R)
69
Black Hawk Down (2001,  R)
70
Party Monster - The Shockumentary (1998,  Unrated)
71
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
72
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
73
The Color of Paradise (2000,  PG)
74
The Rolling Stones Rock and Roll Circus (1996,  Unrated)
75
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
76
In This World (2003,  R)
77
Festival Express (2003,  R)
78
This Is Spinal Tap (1984,  R)
79
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
80
DiG! (2004,  R)
81
Balseros (2003,  Unrated)
82
The Eiger Sanction (1975,  R)
83
Plata quemada (Burnt Money) (2001,  R)
84
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
85
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
86
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
87
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
88
From Mao to Mozart - Isaac Stern in China (2003,  G)
89
Romper Stomper (1992,  R)
90
Promises (2002,  Unrated)
91
Murderball (2005,  R)
92
Nashville (1975,  R)
93
The Chumscrubber (2005,  R)
94
Oliver! (1968,  G)
95
Gladiator (2000,  R)
96
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
97
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
98
Batman Begins (2005,  PG-13)
99
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
100
3:10 to Yuma (1957,  Unrated)
101
21 Up (Twenty One Up) (1977,  Unrated)
102
20,000 Leagues Under The Sea (1954,  G)
103
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
104
About Schmidt (2002,  R)
105
Action in the North Atlantic (1943,  Unrated)
106
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
107
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
108
The African Queen (1951,  Unrated)
109
Amarcord (1974,  R)
110
American History X (1998,  R)
111
Amores Perros (2001,  R)
112
The Godfather (1972,  R)
113
Apocalypse Now (1979,  R)
114
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
115
On the Waterfront (1954,  Unrated)
116
Monty Python's And Now for Something Completely Different (1972,  PG)
117
Badlands (1973,  PG)
118
Ballets Russes (2005,  Unrated)
119
Basquiat (1996,  R)
120
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967,  Unrated)
121
Beastie Boys Video Anthology (2000,  Unrated)
122
A Hard Day's Night (1964,  G)
123
Being John Malkovich (1999,  R)
124
Being There (1979,  PG)
125
The Believer (2002,  R)
126
A Better Tomorrow (1986,  R)
127
A Better Tomorrow II (1988,  Unrated)
128
Bird (1988,  R)
129
The Birds (1963,  PG-13)
130
Frankenstein (1931,  Unrated)
131
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
132
Dracula (1931,  Unrated)
133
Birdman of Alcatraz (1962,  Unrated)
134
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
135
The Black Pirate (1926,  Unrated)
136
Black Snake Moan (2007,  R)
137
Blazing Saddles (1974,  R)
138
The Bride With White Hair (1993,  Unrated)
139
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
140
Red River (1948,  Unrated)
141
Burden of Dreams (1982,  Unrated)
142
Buena Vista Social Club (1999,  G)
143
Cabaret (1972,  PG)
144
Cabin in the Sky (1943,  Unrated)
145
Bully (2001,  R)
146
Bullet in the Head (Die xue jie tou) (1990,  Unrated)
147
Captain Blood (1935,  Unrated)
148
Casablanca (1943,  PG)
149
Captains Courageous (1937,  PG)
150
Casino (1995,  R)
151
The Longest Yard (1974,  R)
152
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
153
Chinese Ghost Story (1987,  Unrated)
154
Papillon (1973,  R)
155
The Clash: Westway to the World (2000,  Unrated)
156
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
157
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
158
Death in Gaza (2006,  Unrated)
159
Death on the Nile (1978,  PG)
160
Deliver Us From Evil (2006,  Unrated)
161
The Departed (2006,  R)
162
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
163
Eastern Promises (2007,  R)
164
Ed Wood (1994,  R)
165
A Face in the Crowd (1957,  Unrated)
166
Jeux Interdits (Forbidden Games) (1952,  Unrated)
167
Freaks (1932,  Unrated)
168
The Gaucho (1927,  Unrated)
169
Get Carter (1971,  R)
170
Goldfinger (1964,  PG)
171
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
172
The Great Escape (1963,  Unrated)
173
Gunga Din (1939,  Unrated)
174
Half Nelson (2006,  R)
175
Hamlet (2000,  R)
176
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
177
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
178
Harlan County, U.S.A. (1976,  PG)
179
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse (1991,  R)
180
Henry V (1989,  PG-13)
181
Ken Park (2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments