Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1317423164's Rating My Rating
1
The Way We Were (1973,  PG)
2
Lost In Translation (2003,  R)
3
Broken Flowers (2005,  R)
4
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
5
About Schmidt (2002,  R)
6
The Bucket List (2007,  PG-13)
7
Crash (2004,  R)
8
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
9
A Good Year (2006,  PG-13)
10
The Breakfast Club (1985,  R)
11
Adam's Apples (Adams ębler) (2007,  R)
12
Big Fish (2003,  PG-13)
13
Walk the Line (2005,  PG-13)
14
Shine a Light (2008,  PG-13)
15
The Healer (2004,  R)
16
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
17
The Graduate (1967,  PG)
18
Go for It, Baby (Zur Sache, Schätzchen) (1968,  Unrated)
19
American Beauty (1999,  R)
20
Sue Lost in Manhattan (1997,  Unrated)
21
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
22
Little Children (2006,  R)
23
Love Actually (2003,  R)
24
A Love Song for Bobby Long (2004,  R)
25
Magnolia (1999,  R)
26
Lie With Me (2005,  Unrated)
27
8MM (1999,  R)
28
21 Grams (2003,  R)
29
Mystic River (2003,  R)
30
Dead Man Walking (1995,  R)
31
Out of Africa (1985,  PG)
32
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
33
Traces of Stones (Spur der Steine) (1966,  Unrated)
34
Halbe Treppe (Grill Point) (2002,  Unrated)
35
Sommer vorm Balkon (Summer in Berlin) (2007,  Unrated)
36
The Company of Wolves (1984,  R)
37
Bambi (1942,  G)
38
The Great Dictator (1940,  G)
39
The Pianist (2002,  R)
40
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
41
The Lover (L'amant) (1992,  R)
42
The Pink Panther (1963,  Unrated)
43
Blue Velvet (1986,  R)
44
Little Miss Sunshine (2006,  R)
45
Melinda and Melinda (2005,  PG-13)
46
Dan in Real Life (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments