Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1320776000's Rating My Rating
1
Babel (2006,  R)
2
Casablanca (1943,  PG)
3
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
4
Chicago (2002,  PG-13)
5
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
6
Gone With the Wind (1939,  G)
7
Jaws (1975,  PG)
8
Jurassic Park (1993,  PG-13)
9
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
10
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
11
The Fifth Element (1997,  PG-13)
12
The Godfather (1972,  R)
13
The Godfather, Part II (1974,  R)
14
The Godfather, Part III (1990,  R)
15
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
16
The Lord of the Rings (1978,  PG)
17
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
18
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
19
The Silence of the Lambs (1991,  R)
20
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
21
The Sound of Music (1965,  G)
22
The Wizard of Oz (1939,  G)
23
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
24
Cabaret (1972,  PG)
25
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
26
Gloria (1980,  PG)
27
Harold and Maude (1971,  PG)
28
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) (1946,  PG)
29
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
30
Oliver! (1968,  G)
31
Rebecca (1940,  Unrated)
32
Vertigo (1958,  PG)
33
Rear Window (1954,  PG)
34
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
35
North by Northwest (1959,  Unrated)
36
Psycho (1998,  R)
37
The Birds (1963,  PG-13)
38
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
39
Rosemary's Baby (1968,  R)
40
Torch Song Trilogy (1988,  R)
41
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
42
Les Maudits (The Damned) (1947,  R)
43
1900 (Novecento) (1976,  R)
44
Touch of Evil (1958,  PG-13)
45
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
46
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
47
Great Expectations (1947,  Unrated)
48
300 (2007,  R)
49
American Beauty (1999,  R)
50
Brokeback Mountain (2005,  R)
51
Donnie Darko (2001,  R)
52
Fargo (1996,  R)
53
Interview with the Vampire (1994,  R)
54
Memento (2000,  R)
55
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
56
Stand by Me (1986,  R)
57
The Departed (2006,  R)
58
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
59
Titanic (1997,  PG-13)
60
La grande vadrouille (Don't Look Now - We're Being Shot at) (1966,  G)
61
The Times of Harvey Milk (1984,  Unrated)
62
Roger & Me (1989,  R)
63
Frankenstein (1931,  Unrated)
64
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
65
King Kong (1933,  Unrated)
66
Zero de Conduite (,  Unrated)
67
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
68
Blithe Spirit (1945,  Unrated)
69
The Third Man (1949,  Unrated)
70
Annie Get Your Gun (1950,  Unrated)
71
The 5,000 Fingers of Dr. T (1953,  G)
72
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) (1953,  Unrated)
73
Diabolique (Les Diaboliques) (1955,  Unrated)
74
Oklahoma! (1955,  G)
75
The King and I (1956,  G)
76
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
77
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
78
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
79
A Night to Remember (1958,  Unrated)
80
South Pacific (1958,  Unrated)
81
Suddenly, Last Summer (1959,  Unrated)
82
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
83
Spartacus (1960,  PG-13)
84
The Innocents (1961,  Unrated)
85
Murder She Said, (Agatha Christie's 'Murder, She Said'),(Meet Miss Marple) (1961,  PG)
86
West Side Story (1961,  Unrated)
87
Cape Fear (1991,  R)
88
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy) (1962,  Unrated)
89
Lord of the Flies (1963,  Unrated)
90
Lord of the Flies (1990,  R)
91
Murder at the Gallop (1963,  PG)
92
8 1/2 (1963,  Unrated)
93
Amarcord (1974,  R)
94
Edipo re (Oedipus Rex) (1967,  Unrated)
95
I Racconti di Canterbury (The Canterbury Tales) (1972,  Unrated)
96
Medea (1970,  Unrated)
97
Il fiore delle mille e una notte (Flower of the Arabian Nights) (Arabian Nights) (1974,  Unrated)
98
My Voyage to Italy (2001,  PG-13)
99
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies (1995,  Unrated)
100
GoodFellas (1990,  R)
101
Murder Ahoy (1964,  PG)
102
Murder Most Foul (1964,  Unrated)
103
My Fair Lady (1964,  G)
104
Topkapi (1964,  Unrated)
105
Le corniaud (The Sucker) (1965,  Unrated)
106
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum (1966,  Unrated)
107
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
108
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
109
Midnight Cowboy (1969,  R)
110
El Topo (1970,  Unrated)
111
Fiddler on the Roof (1971,  G)
112
La folie des grandeurs (Delirios de grandeza) (Delusions of Grandeur) (1971,  PG)
113
Pink Narcissus (1971,  Unrated)
114
Deliverance (1972,  R)
115
Frenzy (1972,  R)
116
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
117
Don't Look Now (1973,  R)
118
Jesus Christ Superstar (1973,  G)
119
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder) (1973,  R)
120
The Wicker Man (1973,  R)
121
The Taking of Pelham One Two Three (The Taking of Pelham 1 2 3) (1974,  R)
122
A Woman Under the Influence (1975,  R)
123
La Cage Aux Folles (1979,  R)
124
La Cage Aux Folles II (1981,  R)
125
A Wedding (1978,  PG)
126
Everyone Says I Love You (1996,  R)
127
Manhattan (1979,  R)
128
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
129
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
130
Annie Hall (1977,  PG)
131
Love and Death (1975,  PG)
132
Divine Madness! (1980,  R)
133
The Elephant Man (1980,  PG)
134
The Shining (1980,  R)
135
Ragtime (1981,  PG)
136
Amadeus (1984,  R)
137
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
138
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
139
The Terminator (1984,  R)
140
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
141
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
142
Stephen Sondheim's Follies in Concert (,  Unrated)
143
Original Cast Album - Company (1971,  Unrated)
144
Sunday in the Park with George (2002,  Unrated)
145
Maurice (1987,  R)
146
Pelle Erobreren (Pelle the Conqueror) (1987,  PG-13)
147
Radio Days (1987,  PG)
148
Sweeney Todd in Concert (,  Unrated)
149
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
150
Into the Woods (1991,  Unrated)
151
My Own Private Idaho (1991,  R)
152
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
153
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991,  PG-13)
154
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994,  PG-13)
155
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
156
The Client (1994,  PG-13)
157
Ed Wood (1994,  R)
158
Ladybird Ladybird (1994,  R)
159
The Celluloid Closet (1996,  R)
160
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
161
L.A. Confidential (1997,  R)
162
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
163
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
164
Ma Vie En Rose (My Life in Pink) (1997,  R)
165
Beefcake (1999,  Unrated)
166
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
167
Chicken Run (2000,  G)
168
Stephen Sondheim's Putting It Together - A Musical Review (2000,  Unrated)
169
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
170
The Others (2001,  PG-13)
171
Ja zuster, nee zuster (Yes Nurse! No Nurse!) (2004,  Unrated)
172
Broadway: The Golden Age, by the Legends Who Were There (2004,  Unrated)
173
Mystic River (2003,  R)
174
De-Lovely (2004,  PG-13)
175
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
176
The World's Fastest Indian (2005,  PG-13)
177
Fabulous! The Story of Queer Cinema (2006,  Unrated)
178
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
179
Flight 93 (2005,  PG-13)
180
The Queen (2006,  PG-13)
181
Reds (1981,  PG)
182
The Exorcist (1973,  R)
183
Singin' in the Rain (1952,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments