My Favorite Movies


  fb1321291426's Rating My Rating
1
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961,  G)
2
Disney's Aladdin (1992,  G)
3
Alice in Wonderland (1951,  G)
4
The Aristocats (1970,  G)
5
Atlantis - The Lost Empire (2001,  PG)
6
Bambi (1942,  G)
7
Bambi II (2006,  Unrated)
8
Beauty and the Beast (1991,  G)
9
Bolt (2008,  PG)
10
Brother Bear (2003,  G)
11
Brother Bear 2 (2006,  G)
12
A Bug's Life (1998,  G)
13
Cars (2006,  G)
14
Cinderella (1950,  G)
15
Cinderella III: A Twist in Time (2007,  G)
16
Dinosaur (2000,  PG)
17
Dumbo (1941,  G)
Dumbo
Yay for high-flying adventure and sorrowful moments.
18
The Emperor's New Groove (2000,  G)
19
Enchanted (2007,  PG)
20
Fantasia (1940,  G)
21
Fantasia 2000 (2000,  G)
22
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
Deep story and Disney/Pixar magic.
23
The Fox and the Hound (1981,  G)
24
The Fox and the Hound 2 (2006,  G)
25
The Great Mouse Detective (1986,  G)
26
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles
Superhero family-a concept done correctly.
27
Hercules (1997,  G)
28
The Hunchback of Notre Dame (1996,  G)
The Hunchback of Notre Dame
Judge Frollo is so menacing unlike other powerful Disney villians.
29
The Jungle Book (1967,  PG)
30
Lady and the Tramp (1955,  G)
31
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure (2000,  G)
32
Lilo & Stitch (2002,  PG)
33
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch (2005,  PG)
34
The Lion King (1994,  G)
35
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
36
The Little Mermaid (1989,  G)
37
The Many Adventures of Winnie the Pooh (1977,  G)
38
Mary Poppins (1964,  G)
39
Meet the Robinsons (2007,  G)
40
Monsters, Inc. (2001,  G)
41
Mulan (1998,  G)
42
National Treasure (2004,  PG)
43
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
44
Newsies (1992,  PG)
45
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
46
Peter Pan (1953,  G)
47
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
48
Pocahontas (1995,  G)
49
Ratatouille (2007,  G)
Ratatouille
It's good.
50
Robin Hood (1973,  G)
Robin Hood
Animals to portray a classic tale.
51
Saludos Amigos (1943,  Unrated)
52
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
53
The Sword in the Stone (1963,  G)
54
The Three Caballeros (2000,  G)
55
Toy Story (1995,  G)
56
Toy Story 2 (1999,  G)
57
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments