My Favorite Movies
| fb1322859090's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
|
| 2 |
Boys and Girls (2000, PG-13) |
|
|
| 3 |
The Wood (1999, R) |
|
|
| 4 |
Kissing Jessica Stein (2002, R) |
|
|
| 5 |
Up Close & Personal (1996, PG-13) |
|
|
| 6 |
The Bodyguard (1992, R) |
|
|
| 7 |
Something New (2006, PG-13) |
|
|
| 8 |
Baby Boy (2001, R) |
|
|
| 9 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 10 |
Patch Adams (1998, PG-13) |
|
|
| 11 |
Lost and Delirious (2001, R) |
|
|
| 12 |
How Stella Got Her Groove Back (1998, R) |
|
|
| 13 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
|
| 14 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
|
| 15 |
X2 (2003, PG-13) |
|
|
| 16 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
|
| 17 |
Boys on the Side (1995, R) |
|
|
| 18 |
Die Hard (1988, R) |
|
|
| 19 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990, R) |
|
|
| 20 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
|
| 21 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
|
| 22 |
Air Force One (1997, R) |
|
|
| 23 |
Where the Heart Is (2000, PG-13) |
|
|
| 24 |
Sex and the City (2008, R)
My all time FAVORITE chick flick of the YEAR... The wonderfully an long awaited SEX :-) It was amazing... aside from the horrible twist they forced upon my dear sweet Steve it was TOTALLY PRICELESS... It felt like tuning in for the new season... Big & Carry were GREAT! They could have keep Smith the same but oh well it was still wonderful and very sweet over all and FUNNY! But if you do not like the show then DON't WATCH the movie... PERIOD! |
|
|
| 25 |
Antwone Fisher (2002, PG-13) |
|
|
| 26 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
|
| 27 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
|
| 28 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
|
| 29 |
Dogma (1999, R) |
|
|
| 30 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
|
| 31 |
Lethal Weapon 2 (1989, R) |
|
|
| 32 |
Lethal Weapon 3 (1992, R) |
|
|
| 33 |
Lethal Weapon 4 (1998, R) |
|
|
| 34 |
Gray Matters (2007, PG-13) |
|
|
| 35 |
A Girl Thing (2001, Unrated) |
|
|
| 36 |
Pay It Forward (2000, PG-13) |
|
|
| 37 |
Stomp the Yard (2007, PG-13) |
|
|
| 38 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995, R) |
|
|
| 39 |
Relax ... It's Just Sex (1999, R) |
|
|
| 40 |
Soul Food (1997, R) |
|
|
| 41 |
Star Trek - Nemesis (2002, PG-13) |
|
|
| 42 |
Star Trek - Insurrection (1998, PG) |
|
|
| 43 |
Star Trek - First Contact (1996, PG-13) |
|
|
| 44 |
Star Trek Generations (1994, PG) |
|
|
| 45 |
The Jacket (2005, R) |
|
|
| 46 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
|
| 47 |
Next (2007, PG-13) |
|
|
| 48 |
Blade (1998, R) |
|
|
| 49 |
Blade II (Blade 2) |


