My Favorite Movies


  fb1323793197's Rating My Rating
1
Babel (2006,  R)
2
The Machinist (2004,  R)
3
Crash (2004,  R)
4
Enskilda samtal (Private Confessions) (Private Conversations) (1996,  Unrated)
5
Blade Runner (1982,  R)
6
East of Eden (1955,  PG)
7
The Matrix (1999,  R)
8
The Pianist (2002,  R)
9
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
10
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
11
Amazing Grace (2007,  PG)
12
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
13
Match Point (2005,  R)
14
Ohayo (Good Morning) (1959,  Unrated)
15
A Taste of Honey (1961,  Unrated)
16
Schindler's List (1993,  R)
17
Il Posto (1963,  Unrated)
18
Saturday Night And Sunday Morning (1961,  Unrated)
19
The Loneliness of the Long Distance Runner (1962,  Unrated)
20
Oscar and Lucinda (1997,  R)
21
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
22
Cleo From 5 to 7 (Cléo de 5 à 7) (1962,  Unrated)
23
El Cochecito (The Little Coach) (The Wheelchair) (1960,  Unrated)
24
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
25
Room at the Top (1959,  Unrated)
26
Wuthering Heights (1970,  G)
27
The English Patient (1996,  R)
28
A Kind of Loving (1962,  G)
29
The Constant Gardener (2005,  R)
30
Onegin (1999,  Unrated)
31
Control (2007,  R)
32
Whistle Down the Wind (1961,  Unrated)
33
Far From the Madding Crowd (1967,  PG)
34
Billy Liar (1963,  Unrated)
35
The Collector (The Butterfly Collector) (1965,  Unrated)
36
Syriana (2005,  R)
37
Children of Men (2006,  R)
38
Pay It Forward (2000,  PG-13)
39
There Will Be Blood (2007,  R)
40
Into the Wild (2007,  R)
41
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
42
Lost In Translation (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments