My Favorite Movies


  fb1324069793's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange (1971,  R)
2
Apocalypse Now (1979,  R)
3
Big Fish (2003,  PG-13)
4
Blade Runner (1982,  R)
5
Casablanca (1943,  PG)
6
Casino (1995,  R)
7
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
8
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
9
Clerks (1994,  R)
10
Collateral (2004,  R)
11
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
12
Face/Off (1997,  R)
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
14
Fargo (1996,  R)
15
Forrest Gump (1994,  PG-13)
16
Full Metal Jacket (1987,  R)
17
Gone With the Wind (1939,  G)
18
GoodFellas (1990,  R)
19
Halloween (1978,  R)
20
Inside Man (2006,  R)
21
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
22
Jurassic Park (1993,  PG-13)
23
Jaws (1975,  PG)
24
Juno (2007,  PG-13)
25
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
26
Little Miss Sunshine (2006,  R)
27
Lost In Translation (2003,  R)
28
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
29
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
30
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
31
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
32
Pulp Fiction (1994,  R)
33
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
34
Rushmore (1998,  R)
35
Scarface (1983,  R)
36
Signs (2002,  PG-13)
37
Stand by Me (1986,  R)
38
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
39
Taxi Driver (1976,  R)
40
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
41
The Big Lebowski (1998,  R)
42
The Godfather, Part II (1974,  R)
43
The Incredibles (2004,  PG)
44
The Matrix (1999,  R)
45
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
46
The Pianist (2002,  R)
47
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
48
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
49
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
50
The Terminator (1984,  R)
51
The Truman Show (1998,  PG)
52
The Village (2004,  PG-13)
53
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
54
Toy Story (1995,  G)
55
True Romance (1993,  R)
56
War of the Worlds (2005,  PG-13)
57
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
58
Young Frankenstein (1974,  PG)
59
Volver (2006,  R)
60
Umberto D. (1952,  Unrated)
61
8 1/2 (1963,  Unrated)
62
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
63
Barry Lyndon (1975,  PG)
64
The Shining (1980,  R)
65
Inland Empire (2006,  R)
66
Citizen Kane (1941,  PG)
67
The Searchers (1956,  Unrated)
68
Heaven's Gate (1980,  R)
69
Velvet Goldmine (1998,  R)
70
The Conversation (1974,  PG)
71
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
72
The Terrace (La Terrazza) (1980,  Unrated)
73
Il Divo (2009,  Unrated)
74
Chronicle of Anna Magdalena Bach (1968,  Unrated)
75
Sicilia! (Sicily!) (1999,  Unrated)
76
The Blues Brothers (1980,  R)
77
Eraserhead (1977,  Unrated)
78
Crash (1996,  NC-17)
79
I Vitelloni (1953,  Unrated)
80
Les Passagers (The Intruder) (The Passengers) (1977,  Unrated)
81
Indagine su un Cittadino al di Sopra di Ogni Sospetto (Investigation of a Citizen Above Suspicion) (1970,  R)
82
L' Ora di Religione (Il Sorriso di Mia Madre) (The Religion Hour) (My Mother's Smile) (2002,  Unrated)
83
The Insider (1999,  R)
84
Gertrud (1964,  Unrated)
85
Heimat - Chronicle of Germany (,  Unrated)
86
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
87
The Dead (1987,  PG)
88
Charley Varrick (1973,  PG)
89
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
90
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
91
I Pugni in tasca (Fists in the Pocket) (1965,  Unrated)
92
Tom Jones (1963,  Unrated)
93
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
94
I Soliti Ignoti (Big Deal on Madonna Street) (The Usual Unidentified Thieves) (1960,  Unrated)
95
The Last Emperor (1987,  PG-13)
96
Broken Flowers (2005,  R)
97
Cul-de-Sac (1966,  Unrated)
98
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
99
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
100
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
101
Ran (1985,  R)
102
I'm Going Home (2001,  Unrated)
103
Mouchette (1970,  Unrated)
104
Au Hasard Balthazar (1966,  Unrated)
105
Pickpocket (1959,  Unrated)
106
Journal d'un Curé de Campagne (Diary of a Country Priest) (1950,  Unrated)
107
Un condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut (A Man Escaped) (1957,  Unrated)
108
Vampyr - Der Traum des Allan Grey (Not Against the Flesh) (Adventures of David Gray) (Castle of Doom (1932,  Unrated)
109
Ordet (The Word) (1954,  Unrated)
110
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) (1928,  Unrated)
111
Blade af Satans bog (Leaves Out of the Book of Satan) (Leaves from Satan's Book) (1921,  Unrated)
112
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
113
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
114
Eyes Wide Shut (1999,  R)
115
The Big Day (Jour De Fete) (1997,  Unrated)
116
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) (1953,  Unrated)
117
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
118
Playtime (Play Time) (1967,  Unrated)
119
Alice in den Städten (Alice in the Cities) (1974,  Unrated)
120
The End of Violence (1997,  R)
121
Paris, Texas (1984,  R)
122
Lisbon Story (1997,  PG)
123
Der Amerikanische Freund (The American Friend) (1977,  Unrated)
124
Buena Vista Social Club (1999,  G)
125
The White Diamond (2003,  Unrated)
126
Grizzly Man (2005,  R)
127
My Best Fiend (Mein liebster Feind - Klaus Kinski) (1999,  Unrated)
128
Fitzcarraldo (1982,  PG)
129
The Enigma of Kaspar Hauser (1975,  Unrated)
130
Woyzeck (1979,  Unrated)
131
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
132
The Wild Blue Yonder (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments