My Favorite Movies


  fb1327311707's Rating My Rating
1
Control (2007,  R)
2
Braveheart (1995,  R)
3
Forrest Gump (1994,  PG-13)
4
The Matrix (1999,  R)
5
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
6
The Elementary School (Obecná Skola) (1991,  Unrated)
7
Requiem for a Dream (2000,  R)
8
Memento (2000,  R)
9
Fight Club (1999,  R)
10
Pretty Woman (1990,  R)
11
Seven (Se7en) (1995,  R)
12
The Godfather, Part II (1974,  R)
13
The Prestige (2006,  PG-13)
14
Lucky Number Slevin (2006,  R)
15
The Truman Show (1998,  PG)
16
Juno (2007,  PG-13)
17
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
18
Stardust (2007,  PG-13)
19
Kolja (Kolya) (1997,  PG-13)
20
Good Will Hunting (1997,  R)
21
The Godfather (1972,  R)
22
Vanilla Sky (2001,  R)
23
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
24
Pulp Fiction (1994,  R)
25
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
26
Amadeus (1984,  R)
27
Hair (1979,  PG)
28
Goya's Ghosts (2007,  R)
29
Horí, Má Panenko (The Firemen's Ball) (1967,  Unrated)
30
Kulový blesk (Ball Lightning) (1978,  Unrated)
31
The Fountain (2006,  PG-13)
32
The Shawshank Redemption (1994,  R)
33
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
34
The Piano (1993,  R)
35
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
36
Rain Man (1988,  R)
37
Gran Torino (2009,  R)
38
Pelísky (Cosy Dens) (1999,  Unrated)
39
Léon (The Professional) (1994,  R)
40
Vesnicko Má Stredisková (My Sweet Little Village) (1986,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments