My Favorite Movies


  fb1332470536's Rating My Rating
1
Seven (Se7en) (1995,  R)
2
The Shawshank Redemption (1994,  R)
3
Lucky Number Slevin (2006,  R)
4
Along Came a Spider (2001,  R)
5
Kiss The Girls (1997,  R)
6
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
7
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
8
The Fifth Element (1997,  PG-13)
9
Die Hard (1988,  R)
10
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
11
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
12
Unbreakable (2000,  PG-13)
13
16 Blocks (2006,  PG-13)
14
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
15
The Jackal (1997,  R)
16
Notting Hill (1999,  PG-13)
17
Erin Brockovich (2000,  R)
18
America's Sweethearts (2001,  PG-13)
19
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
20
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
21
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
22
The Cannonball Run (1981,  PG)
23
Cannonball Run II (1984,  PG)
24
Smokey and the Bandit II (1980,  PG)
25
The Crimson Pirate (1952,  Unrated)
26
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
27
National Treasure (2004,  PG)
28
Ghost Rider (2007,  PG-13)
29
Face/Off (1997,  R)
30
Con Air (1997,  R)
31
Lord of War (2005,  R)
32
The Rock (1996,  R)
33
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
34
Next (2007,  PG-13)
35
Windtalkers (2002,  R)
36
8MM (1999,  R)
37
Snake Eyes (1998,  R)
38
Leaving Las Vegas (1995,  R)
39
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
40
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
41
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
42
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
43
Donnie Brasco (1997,  R)
44
GoodFellas (1990,  R)
45
The Godfather, Part II (1974,  R)
46
Analyze That (2002,  R)
47
Casino (1995,  R)
48
Analyze This (1999,  R)
49
The Untouchables (1987,  R)
50
A Bronx Tale (1993,  R)
51
Ronin (1998,  R)
52
The Deer Hunter (1978,  R)
53
Cape Fear (1991,  R)
54
The Fan (1996,  R)
55
15 Minutes (2001,  R)
56
Cop Land (1997,  R)
57
Once Upon a Time in America (1984,  R)
58
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
59
The Godfather (1972,  R)
60
Scarface (1983,  R)
61
The Godfather, Part III (1990,  R)
62
The Devil's Advocate (1997,  R)
63
Any Given Sunday (1999,  R)
64
The Insider (1999,  R)
65
Sea of Love (1989,  R)
66
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
67
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
68
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
69
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
70
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
71
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
72
Green Street Hooligans (2005,  R)
73
Forrest Gump (1994,  PG-13)
74
Saving Private Ryan (1998,  R)
75
The Green Mile (1999,  R)
76
Cast Away (2000,  PG-13)
77
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
78
You've Got Mail (1998,  PG)
79
Apollo 13 (1995,  PG)
80
Big (1988,  PG)
81
The Terminal (2004,  PG-13)
82
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
83
Philadelphia (1993,  PG-13)
84
Joe Versus the Volcano (1990,  PG)
85
Braveheart (1995,  R)
86
What Women Want (2001,  PG-13)
87
We Were Soldiers (2002,  R)
88
The Patriot (2000,  R)
89
Lethal Weapon (1987,  R)
90
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
91
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
92
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
93
Maverick (1994,  PG)
94
Payback (1999,  R)
95
Forever Young (1992,  PG)
96
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
97
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
98
50 First Dates (2004,  PG-13)
99
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
100
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
101
The Waterboy (1998,  PG-13)
102
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
103
Billy Madison (1995,  PG-13)
104
Spanglish (2004,  PG-13)
105
Fight Club (1999,  R)
106
Red Dragon (2002,  R)
107
The Italian Job (2003,  PG-13)
108
American History X (1998,  R)
109
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
110
Troy (2004,  R)
111
Thelma & Louise (1991,  R)
112
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
113
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
114
Air Force One (1997,  R)
115
Regarding Henry (1991,  PG-13)
116
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
117
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
118
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
119
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
120
Beverly Hills Cop (1984,  R)
121
Coming to America (1988,  R)
122
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
123
Beverly Hills Cop III (1994,  R)
124
Bowfinger (1999,  PG-13)
125
The Golden Child (1986,  PG-13)
126
Another 48 Hrs. (1990,  R)
127
48 HRS (1982,  R)
128
Metro (1997,  R)
129
The Distinguished Gentleman (1992,  R)
130
Trading Places (1983,  R)
131
JFK (1991,  R)
132
Gone Fishin' (1997,  PG)
133
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
134
Platoon (1986,  R)
135
Young Guns (1988,  R)
136
Wall Street (1987,  R)
137
Money Talks (1997,  R)
138
Men At Work (1990,  PG-13)
139
The Chase (1994,  PG-13)
140
The Rookie (1990,  R)
141
Navy Seals (1990,  R)
142
The Arrival (1996,  PG-13)
143
Under Pressure (1999,  R)
144
The Breakfast Club (1985,  R)
145
Young Guns II (1990,  PG-13)
146
Freejack (1992,  R)
147
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
148
Liar Liar (1997,  PG-13)
149
The Truman Show (1998,  PG)
150
Me, Myself & Irene (2000,  R)
151
The Number 23 (2007,  R)
152
Man on the Moon (1999,  R)
153
The Majestic (2001,  PG)
154
Léon (The Professional) (1994,  R)
155
Deja Vu (2006,  PG-13)
156
Tombstone (1993,  R)
157
The Saint (1997,  PG-13)
158
The Doors (1991,  R)
159
Top Secret! (1984,  PG)
160
Walk the Line (2005,  PG-13)
161
Hitch (2005,  PG-13)
162
I, Robot (2004,  PG-13)
163
Bad Boys II (2003,  R)
164
Men in Black (1997,  PG-13)
165
Independence Day (1996,  PG-13)
166
Men in Black II (2002,  PG-13)
167
I Am Legend (2007,  PG-13)
168
Bad Boys (1995,  R)
169
Hancock (2008,  PG-13)
170
Enemy of the State (1998,  R)
171
Grease (1978,  PG)
172
Broken Arrow (1996,  R)
173
Basic (2003,  R)
174
Get Shorty (1995,  R)
175
The General's Daughter (1999,  R)
176
War of the Worlds (2005,  PG-13)
177
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
178
The Last Samurai (2003,  R)
179
Collateral (2004,  R)
180
Mission Impossible (1996,  PG-13)
181
Top Gun (1986,  PG)
182
Minority Report (2002,  PG-13)
183
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
184
Jerry Maguire (1996,  R)
185
Rain Man (1988,  R)
186
A Few Good Men (1992,  R)
187
Days of Thunder (1990,  R)
188
Cocktail (1988,  R)
189
The Firm (1993,  R)
190
The Color of Money (1986,  R)
191
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
192
Mississippi Burning (1988,  R)
193
Full Metal Jacket (1987,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments