My Favorite Movies


  fb1335845398's Rating My Rating
1
Do the Right Thing (1989,  R)
2
City Lights (1931,  Unrated)
3
David Holzman's Diary (1967,  Unrated)
4
Head (1968,  G)
5
Waking Life (2001,  R)
6
Love Liza (2002,  R)
7
Another Woman (1988,  PG)
8
Drugstore Cowboy (1989,  R)
9
Down by Law (1986,  R)
10
Smoke (1995,  R)
11
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
12
Repo Man (1984,  R)
13
Short Cuts (1993,  R)
14
The Producers (1968,  PG)
15
Three Days of the Condor (1975,  R)
16
The Wages of Fear (1953,  Unrated)
17
To Be or Not to Be (1942,  PG)
18
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)
19
Seven Chances (1925,  Unrated)
20
Pulp Fiction (1994,  R)
21
Dogfight (1991,  R)
22
Paths of Glory (1957,  Unrated)
23
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) (1963,  Unrated)
24
Biruma no Tategoto (The Burmese Harp) (1956,  Unrated)
25
Le Mystère Picasso (The Mystery of Picasso) (2000,  PG)
26
Before Sunset (2004,  R)
27
Common Threads: Stories from the Quilt (1990,  Unrated)
28
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
29
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
30
American Splendor (2003,  R)
31
Naked (1993,  Unrated)
32
Risky Business (1983,  R)
33
Persona (1966,  Unrated)
34
Harold and Maude (1971,  PG)
35
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959,  Unrated)
36
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) (1950,  Unrated)
37
Fight Club (1999,  R)
38
Spoorloos (The Vanishing) (1988,  Unrated)
39
City of Hope (1991,  R)
40
The Graduate (1967,  PG)
41
Field of Dreams (1989,  PG)
42
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
43
After Hours (1985,  R)
44
The Thin Red Line (1999,  R)
45
What Happened Was... (1994,  R)
46
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
47
The Cruise (1998,  PG-13)
48
Fearless (1993,  R)
49
42 Up (1999,  Unrated)
50
Chris Rock: Never Scared (2004,  Unrated)
51
Dark Days (2000,  Unrated)
52
Dazed and Confused (1993,  R)
53
The Best Years of Our Lives (1946,  Unrated)
54
Barfly (1987,  R)
55
The Chocolate War (1988,  R)
56
Caddyshack (1980,  R)
57
Man on Wire (2008,  PG-13)
58
Encounters at the End of the World (2007,  G)
59
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
60
Magnolia (1999,  R)
61
When We Were Kings (1996,  PG)
62
Fargo (1996,  R)
63
Cast Away (2000,  PG-13)
64
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
65
Back to the Future (1985,  PG)
66
An Angel at My Table (1990,  R)
67
Citizen X (1995,  R)
68
The Wizard of Oz (1939,  G)
69
Monsters, Inc. (2001,  G)
70
Midnight Cowboy (1969,  R)
71
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
72
This So-Called Disaster: Sam Shepard Directs the Late Henry Moss (2004,  R)
73
Insignificance (1985,  R)
74
Dave Chappelle's Block Party (2006,  R)
75
Jean De Florette (1986,  PG)
76
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) (1945,  Unrated)
77
Au Revoir Les Enfants (1987,  PG)
78
Coming Home (1978,  R)
79
Le Château de Ma Mère (My Mother's Castle) (1990,  PG)
80
Miracle Mile (1989,  R)
81
John and Mary (1969,  R)
82
The Unbelievable Truth (1990,  R)
83
Notorious (1946,  Unrated)
84
Walking and Talking (1996,  R)
85
GoodFellas (1990,  R)
86
At Close Range (1986,  R)
87
All the President's Men (1976,  R)
88
The Killing (1956,  Unrated)
89
The Savages (2007,  R)
90
Revolutionary Road (2008,  R)
91
25th Hour (2002,  R)
92
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) (1962,  Unrated)
93
Wag the Dog (1997,  R)
94
Zodiac (2007,  R)
95
The Times of Harvey Milk (1984,  Unrated)
96
You Can Count On Me (2000,  R)
97
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
98
Local Hero (1983,  PG)
99
Heaven Help Us (Catholic Boys) (1985,  R)
100
Real Life (1979,  PG)
101
Someone to Love (1988,  R)
102
Forrest Gump (1994,  PG-13)
103
The Major and the Minor (1942,  Unrated)
104
Sleep with Me (1994,  R)
105
Munich (2005,  R)
106
24 Hour Party People (2002,  R)
107
Sullivan's Travels (1941,  Unrated)
108
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
109
Trouble in Paradise (1932,  Unrated)
110
My Dinner with Andre (1981,  Unrated)
111
Vanya on 42nd Street (1995,  PG)
112
Scared Straight! (1978,  Unrated)
113
An Unmarried Woman (1978,  R)
114
Eye Of God (1997,  R)
115
Talking Heads: Stop Making Sense (1984,  Unrated)
116
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
117
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
118
Stranger Than Paradise (1984,  R)
119
The Caine Mutiny Court-Martial (1988,  PG)
120
The Pope of Greenwich Village (1984,  R)
121
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) (1985,  PG-13)
122
Next Stop, Greenwich Village (1976,  R)
123
White Nights (1957,  PG-13)
124
Flirting With Disaster (1996,  R)
125
The Shop Around the Corner (1940,  Unrated)
126
The Celluloid Closet (1996,  R)
127
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
128
No Direction Home: Bob Dylan (2005,  G)
129
Le Ballon Rouge (The Red Balloon) (1956,  Unrated)
130
The Waterdance (1992,  R)
131
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
132
Deathtrap (1982,  PG)
133
The Boys in the Band (1970,  R)
134
You're a Big Boy Now (1966,  Unrated)
135
Secret Honor (1984,  Unrated)
136
Lost in America (1985,  R)
137
Gimme Shelter (1970,  R)
138
Trust (1991,  R)
139
Big Time (1988,  PG)
140
Ninotchka (1939,  R)
141
Household Saints (1993,  R)
142
Fatlip: The Loneliest Punk (2005,  Unrated)
143
The Work of Director Spike Jonze (2003,  Unrated)
144
The Miracle of Morgan's Creek (,  Unrated)
145
Hail the Conquering Hero (1944,  Unrated)
146
Ace in the Hole (,  Unrated)
147
The Music of Chance (1993,  R)
148
Making the Grade (1984,  R)
149
Orphans (1987,  R)
150
Streamers (1983,  R)
151
The Life and Times of Hank Greenberg (2000,  PG)
152
The Laughing Policeman (1973,  R)
153
The Sunshine Boys (1975,  PG)
154
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
155
The Last Party (1993,  R)
156
The Kid (1921,  Unrated)
157
The Friends of Eddie Coyle (1973,  R)
158
The Castle (1999,  R)
159
Little Dieter Needs to Fly (1998,  Unrated)
160
Big Night (1996,  R)
161
Tape (2001,  R)
162
It Happened One Night (1934,  Unrated)
163
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
164
Inherit the Wind (1960,  PG)
165
American Movie (1999,  R)
166
Diva (1981,  R)
167
Return to Paradise (1998,  R)
168
Anatomy of a Murder (1959,  R)
169
The 5,000 Fingers of Dr. T (1953,  G)
170
The Flamingo Kid (1984,  PG-13)
171
The Americanization of Emily (1964,  Unrated)
172
And the Band Played On (1993,  PG-13)
173
A Star Is Born (1937,  Unrated)
174
The Goodbye Girl (1977,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments