My Favorite Movies


  fb1336154933's Rating My Rating
1
Citizen Kane (1941,  PG)
2
Leolo (1992,  Unrated)
Leolo
One of the best movies ever!!!
3
Cronos (1994,  R)
4
Passione d'amore (1981,  Unrated)
5
Speaking Parts (1989,  Unrated)
6
Eyes Wide Shut (1999,  R)
7
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants) (1987,  PG)
8
The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009,  PG-13)
9
Séraphine (2009,  PG)
10
Landscapes in the Mist (Topio stin omichli) (1988,  Unrated)
11
Cría Cuervos (Cria!) (Raise Ravens) (1976,  Unrated)
12
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
13
Okuribito (Departures) (2009,  PG-13)
14
Mister Lonely (2007,  Unrated)
15
Ordinary People (1980,  R)
16
Picnic (1955,  PG)
17
Stellet Licht (Silent Light) (2007,  Unrated)
Stellet Licht (Silent Light)
A masterpiece, one of the mos beautiful and deepest films I've ever seen.
18
(500) Days of Summer (2009,  PG-13)
19
Eternity and a Day (1999,  Unrated)
20
El Bruto (The Brute) (1983,  Unrated)
21
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
22
American Beauty (1999,  R)
23
Viridiana (1961,  R)
24
Los Bastardos (2008,  Unrated)
25
My American Cousin (1985,  PG)
26
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
27
Midaq Alley (1998,  Unrated)
28
Death in the Garden (La Mort en ce jardin) (1956,  Unrated)
29
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
30
Solo Con Tu Pareja (1991,  Unrated)
31
Alias 'La Gringa' (1991,  Unrated)
32
Revolutionary Road (2008,  R)
33
The Godfather (1972,  R)
34
Zabriskie Point (1970,  R)
35
Fight Club (1999,  R)
36
Sin City (2005,  R)
37
Nine (2009,  PG-13)
38
12 (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments