My Favorite Movies


  fb1337968561's Rating My Rating
1
Man on Fire (2004,  R)
2
Sleepy Hollow (1999,  R)
3
The Departed (2006,  R)
4
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
5
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
6
Ed Wood (1994,  R)
7
Mike's New Car (2002,  G)
8
Forrest Gump (1994,  PG-13)
9
Back to the Future (1985,  PG)
10
Back to the Future Part II (1989,  PG)
11
Back to the Future Part III (1990,  PG)
12
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
13
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
14
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
15
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
16
Casino (1995,  R)
17
Cape Fear (1991,  R)
18
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing (2004,  Unrated)
19
Enemy of the State (1998,  R)
20
True Romance (1993,  R)
21
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
22
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
23
The Faculty (1998,  R)
24
Desperado (1995,  R)
25
Four Rooms (1996,  R)
26
Ten Minute Film School: Big Movies Made Cheap (2004,  Unrated)
27
10 More Minutes... Anatomy of a Shootout (1998,  Unrated)
28
Waterworld (1995,  PG-13)
29
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
30
No Country for Old Men (2007,  R)
31
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
32
The Big Lebowski (1998,  R)
33
The Ladykillers (2004,  R)
34
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
35
Batman Begins (2005,  PG-13)
36
Memento (2000,  R)
37
The Dark Knight (2008,  PG-13)
38
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
39
Seven (Se7en) (1995,  R)
40
Interview with the Vampire (1994,  R)
41
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
42
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
43
Sleepers (1996,  R)
44
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
45
The Devil's Own (1997,  R)
46
Kalifornia (1993,  R)
47
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
48
Brazil (1985,  R)
49
Tideland (2006,  R)
50
Training Day (2001,  R)
51
Shooter (2007,  R)
52
Bait (2000,  R)
53
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
54
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
55
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
56
The Matrix (1999,  R)
57
Sin City (2005,  R)
58
The Ring (2002,  PG-13)
59
Braveheart (1995,  R)
60
50 First Dates (2004,  PG-13)
61
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
62
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
63
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
64
Gladiator (2000,  R)
65
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
66
Scary Movie (2000,  R)
67
Finding Nemo (2003,  G)
68
Requiem for a Dream (2000,  R)
69
Rubber Johnny (2005,  Unrated)
70
The Work of Director Chris Cunningham (2003,  Unrated)
71
Chicken Run (2000,  G)
72
Apocalypto (2006,  R)
73
Ransom (1996,  R)
74
Payback (1999,  R)
75
Secret Window (2004,  PG-13)
76
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
77
Blow (2001,  R)
78
Chocolat (2000,  PG-13)
79
From Hell (2001,  R)
80
The Ninth Gate (1999,  R)
81
GoodFellas (1990,  R)
82
Backdraft (1991,  R)
83
Heat (1995,  R)
84
The Score (2001,  R)
85
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
86
Great Expectations (1998,  R)
87
Fight Club (1999,  R)
88
American History X (1998,  R)
89
The Frighteners (1996,  R)
90
Over the Hedge (2006,  PG)
91
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
92
Pulp Fiction (1994,  R)
93
The Fifth Element (1997,  PG-13)
94
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
95
Hudson Hawk (1991,  R)
96
Striking Distance (1993,  R)
97
The Happening (2008,  R)
98
Lady in the Water (2006,  PG-13)
99
Chaplin (1992,  PG-13)
100
The Mask (1994,  PG-13)
101
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
102
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
103
There's Something About Mary (1998,  R)
104
World Trade Center (2006,  PG-13)
105
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
106
Any Given Sunday (1999,  R)
107
Wall Street (1987,  R)
108
JFK (1991,  R)
109
Man on Wire (2008,  PG-13)
110
Testosteron (2007,  Unrated)
111
District 9 (2009,  R)
112
Inglourious Basterds (2009,  R)
113
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
114
RocknRolla (2008,  R)
115
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
116
Joe Kid on a Stingray (2005,  Unrated)
117
Tyson (2009,  R)
118
Vincent (1982,  G)
119
Batman Returns (1992,  PG-13)
120
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
121
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments