My Favorite Movies


  fb1343194401's Rating My Rating
1
Sunrise: A Song of Two Humans (1927,  Unrated)
2
The Wind (1928,  Unrated)
3
All Quiet on the Western Front (1930,  Unrated)
4
Freaks (1932,  Unrated)
5
Back Street (1932,  Unrated)
6
42nd Street (1933,  Unrated)
7
Footlight Parade (1933,  Unrated)
8
The Merry Widow (1934,  Unrated)
9
The Lives of a Bengal Lancer (1935,  Unrated)
10
San Francisco (1936,  Unrated)
11
A Star Is Born (1937,  Unrated)
12
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
13
Marie Antoinette (1938,  Unrated)
14
Gone With the Wind (1939,  G)
15
The Wizard of Oz (1939,  G)
16
The Women (1939,  Unrated)
17
The Old Maid (1939,  Unrated)
18
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
19
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
20
Now, Voyager (1942,  Unrated)
21
The Glass Key (1942,  Unrated)
22
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
23
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
24
Phantom Lady (1944,  Unrated)
25
And Then There Were None (1945,  Unrated)
26
To Each His Own (1946,  Unrated)
27
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
28
The Bishop's Wife (1947,  Unrated)
29
Red River (1948,  Unrated)
30
A Foreign Affair (1948,  Unrated)
31
The Heiress (1949,  Unrated)
32
They Live by Night (The Twisted Road) (1948,  Unrated)
33
Roseanna McCoy (1949,  Unrated)
34
My Foolish Heart (1949,  Unrated)
35
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
36
Strangers on a Train (1951,  PG)
37
Singin' in the Rain (1952,  G)
38
Rear Window (1954,  PG)
39
Seven Brides for Seven Brothers (1954,  G)
40
Dial M for Murder (1954,  PG)
41
Lady and the Tramp (1955,  G)
42
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
43
Tea and Sympathy (1957,  Unrated)
44
A Face in the Crowd (1957,  Unrated)
45
Peyton Place (1957,  Unrated)
46
Teenage Doll (1957,  Unrated)
47
Touch of Evil (1958,  PG-13)
48
Compulsion (1959,  Unrated)
49
Blue Denim (Blue Jeans) (1959,  Unrated)
50
A Summer Place (1959,  Unrated)
51
Home From the Hill (1960,  Unrated)
52
Wild River (1960,  Unrated)
53
Where the Boys Are (1960,  Unrated)
54
West Side Story (1961,  Unrated)
55
One, Two, Three (1961,  Unrated)
56
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
57
Hud (1963,  Unrated)
58
Love with the Proper Stranger (1963,  Unrated)
59
The Night of the Iguana (1964,  Unrated)
60
Mary Poppins (1964,  G)
61
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
62
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
63
Georgy Girl (1966,  Unrated)
64
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
65
Thoroughly Modern Millie (1967,  G)
66
The Lion in Winter (1968,  PG)
67
Romeo and Juliet (1968,  PG)
68
Cactus Flower (1969,  PG)
69
Marlowe (1969,  PG)
70
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
71
Airport (1970,  G)
72
Harold and Maude (1971,  PG)
73
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
74
The Godfather (1972,  R)
75
The Last of Sheila (1973,  PG)
76
The Godfather, Part II (1974,  R)
77
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
78
Phantom of the Paradise (1974,  PG)
79
Network (1976,  R)
80
Murder by Death (1976,  PG)
81
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
82
High Anxiety (1977,  PG)
83
Coming Home (1978,  R)
84
Death on the Nile (1978,  PG)
85
Foul Play (1978,  PG)
86
Grease (1978,  PG)
87
Ice Castles (1978,  PG)
88
Over the Edge (1979,  PG)
89
Manhattan (1979,  R)
90
Time After Time (1979,  PG)
91
Hair (1979,  PG)
92
The Warriors (1979,  R)
93
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
94
The Competition (1980,  Unrated)
95
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
96
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
97
...All the Marbles (The California Dolls) (1981,  R)
98
Looker (1981,  PG)
99
Clash of the Titans (1981,  PG)
100
Evil under the Sun (1982,  PG)
101
Dead Men Don't Wear Plaid (1982,  PG)
102
Eddie and the Cruisers (1983,  PG)
103
The Big Chill (1983,  R)
104
A Christmas Story (1983,  PG)
105
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
106
The Terminator (1984,  R)
107
Choose Me (1984,  R)
108
Reckless (1984,  R)
109
The Breakfast Club (1985,  R)
110
Back to the Future (1985,  PG)
111
The Color Purple (1985,  PG-13)
112
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
113
Real Genius (1985,  PG)
114
Mischief (1985,  R)
115
A Room With A View (1985,  R)
116
My Beautiful Laundrette (1985,  R)
117
Peggy Sue Got Married (1986,  PG-13)
118
Hoosiers (1989,  PG)
119
Desert Bloom (1986,  PG)
120
Moonstruck (1987,  PG)
121
Maurice (1987,  R)
122
Suspect (1987,  R)
123
The Princess Bride (1987,  PG)
124
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
125
Dangerous Liaisons (1988,  R)
126
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
127
Hairspray (1988,  PG)
128
Parenthood (1989,  PG-13)
129
Steel Magnolias (1989,  PG)
130
Valmont (1989,  R)
131
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
132
The Godfather, Part III (1990,  R)
133
The Hunt for Red October (1990,  PG)
134
Pretty Woman (1990,  R)
135
Pump up the Volume (1990,  R)
136
Dead Again (1991,  R)
137
Impromptu (1991,  PG-13)
138
Beauty and the Beast (1991,  G)
139
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
140
Howards End (1992,  PG)
141
Sneakers (1992,  PG-13)
142
Where the Day Takes You (1992,  R)
143
Schindler's List (1993,  R)
144
Xi yan (The Wedding Banquet) (1993,  R)
145
Matinee (1992,  PG)
146
The Secret Garden (1993,  G)
147
Forrest Gump (1994,  PG-13)
148
Pulp Fiction (1994,  R)
149
Clerks (1994,  R)
150
The Shawshank Redemption (1994,  R)
151
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
152
Runaway Daughters (1994,  Unrated)
153
Restoration (1995,  R)
154
Strange Days (1995,  R)
155
Priest (1995,  R)
156
Lone Star (1996,  R)
157
Hamlet (1996,  PG-13)
158
Breaking the Waves (1996,  R)
159
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
160
L.A. Confidential (1997,  R)
161
The Pillow Book (1997,  NC-17)
162
Children of the Revolution (1997,  R)
163
Con Air (1997,  R)
164
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
165
Firelight (1997,  R)
166
The Hanging Garden (1998,  R)
167
Shakespeare in Love (1998,  R)
168
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
169
Titus (1999,  R)
170
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
171
The Red Violin (1999,  R)
172
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
173
Bandits (1997,  R)
174
Get Real (1999,  R)
175
Wonder Boys (2000,  R)
176
The Virgin Suicides (2000,  R)
177
Sunshine (2000,  R)
178
Songcatcher (2000,  PG-13)
179
The Deep End (2001,  R)
180
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
181
The Closet (Le Placard) (2001,  R)
182
Enigma (2001,  R)
183
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
184
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
185
25th Hour (2002,  R)
186
Stage Beauty (2004,  R)
187
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
188
The Dreamers (2004,  NC-17)
189
De-Lovely (2004,  PG-13)
190
Agatha Christie - Marple: The Moving Finger (2005,  PG)
191
Transamerica (2005,  R)
192
Brokeback Mountain (2005,  R)
193
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
194
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
195
The Sittaford Mystery (2005,  Unrated)
196
Brick (2006,  R)
197
Running With Scissors (2006,  R)
198
Little Miss Sunshine (2006,  R)
199
Death at a Funeral (2007,  R)
200
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
201
The Wind That Shakes the Barley (2007,  Unrated)
202
Marple: At Bertram's Hotel, (Miss Marple: At Bertram's Hotel) (2007,  PG)
203
Milk (2008,  R)
204
Brideshead Revisited (2008,  PG-13)
205
Iron Man (2008,  PG-13)
206
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments