My Favorite Movies


  fb1346825369's Rating My Rating
1
Dancer in the Dark (2000,  R)
2
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
3
Manhattan (1979,  R)
4
The Hours (2002,  PG-13)
5
Elling (2002,  R)
6
Love and Death (1975,  PG)
7
Burn After Reading (2008,  R)
8
Reprise (2006,  R)
9
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
10
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
11
The Fall (2006,  R)
12
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
13
The Linguists (2008,  Unrated)
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
15
A Love Song for Bobby Long (2004,  R)
16
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
17
Bobby Darin - Beyond the Song (1998,  Unrated)
18
Buffalo 66 (1998,  R)
19
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
20
Broken Flowers (2005,  R)
21
Down by Law (1986,  R)
22
Babel (2006,  R)
23
I Am Sam (2002,  PG-13)
24
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
25
Annie Hall (1977,  PG)
26
Another Woman (1988,  PG)
27
Atonement (2007,  R)
28
DarkBlueAlmostBlack (Azuloscurocasinegro) (Dark Blue Almost Black) (2007,  Unrated)
29
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
30
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
31
Brüno (Bruno) (2009,  R)
32
Hard Candy (2006,  R)
33
Candy (2006,  R)
34
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
35
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
36
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
37
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
38
Forrest Gump (1994,  PG-13)
39
Husbands and Wives (1992,  R)
40
In Bruges (2008,  R)
41
Interiors (1978,  PG)
42
Seom (The Isle) (2000,  Unrated)
43
The Jacket (2005,  R)
44
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
45
Lost In Translation (2003,  R)
46
Monster (2003,  R)
47
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
48
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
49
Philadelphia (1993,  PG-13)
50
Big Fish (2003,  PG-13)
51
The Pianist (2002,  R)
52
Samaria (Samaritan Girl) (2004,  R)
53
Seven Pounds (2008,  PG-13)
54
Seven (Se7en) (1995,  R)
55
Sleeper (1973,  PG)
56
Stephanie Daley (2006,  R)
57
Suden vuosi (The Year of the Wolf) (2007,  Unrated)
58
Synecdoche, New York (2008,  R)
59
The Thin Red Line (1999,  R)
60
This Is England (2007,  Unrated)
61
Whatever Works (2009,  PG-13)
62
August Rush (2007,  PG)
63
The Green Mile (1999,  R)
64
Saving Private Ryan (1998,  R)
65
Du Levande (You, The Living) (2007,  Unrated)
66
Höstsonaten (Autumn Sonata) (1978,  R)
67
Before Flying Back to the Earth (Pries parskrendant i zeme) (2006,  Unrated)
68
Blow (2001,  R)
69
The Butterfly Effect (2004,  R)
70
The Butterfly Effect 3: Revelations (2009,  R)
71
Closer (2004,  R)
72
Dangerous Minds (1995,  R)
73
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
74
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
75
Pride and Prejudice (2005,  PG)
76
The Reader (2008,  R)
77
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
78
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
79
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
80
Match Point (2005,  R)
81
101 Reykjavík (2001,  Unrated)
82
25th Hour (2002,  R)
83
99 francs (2007,  Unrated)
84
Adam's Apples (Adams æbler) (2007,  R)
85
Addams Family Values (1993,  PG-13)
86
The Addams Family (1991,  PG-13)
87
Amadeus (1984,  R)
88
American Beauty (1999,  R)
89
Before Sunrise (1995,  R)
90
Boys Don't Cry (1999,  R)
91
Brokeback Mountain (2005,  R)
92
The Duchess (2008,  PG-13)
93
Chocolat (2000,  PG-13)
94
Erin Brockovich (2000,  R)
95
Factotum (2006,  R)
96
Fight Club (1999,  R)
97
Frida (2002,  R)
98
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
99
The Girl in the Café (The Girl in the Cafe) (2005,  Unrated)
100
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
101
Girl, Interrupted (1999,  R)
102
Interview with the Vampire (1994,  R)
103
Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran (Monsieur Ibrahim) (2003,  R)
104
Noi the Albino (Nói albínói) (2003,  PG-13)
105
The Others (2001,  PG-13)
106
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
107
Prozac Nation (2005,  R)
108
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
109
Six Shooter (2005,  Unrated)
110
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
111
Sylvia (2003,  R)
112
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
113
The Virgin Suicides (2000,  R)
114
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
115
Two Lovers (2008,  R)
116
Anna and the King (2000,  PG-13)
117
The Edge of Love (2008,  R)
118
The Mask (1994,  PG-13)
119
Where the Truth Lies (2005,  Unrated)
120
Bubble (2006,  R)
121
Dot the I (2005,  R)
122
Garden State (2004,  R)
123
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
124
Mozart and the Whale (2005,  PG-13)
125
The Price of Milk (2001,  PG-13)
126
Hors de Prix (Priceless) (2006,  PG-13)
127
Slumdog Millionaire (2008,  R)
128
Goya's Ghosts (2007,  R)
129
The Audrey Hepburn Story (2000,  PG)
130
Billy Elliot (2000,  R)
131
Cold Mountain (2003,  R)
132
Autumn in New York (2000,  PG-13)
133
Eyes Wide Shut (1999,  R)
134
The Good Girl (2002,  R)
135
A Good Woman (2006,  PG)
136
Gremlins (1984,  PG)
137
Hannibal (2001,  R)
138
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
139
Love and Other Disasters (2006,  R)
140
The Matrix (1999,  R)
141
Miss Potter (2007,  PG)
142
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
143
The Notebook (2004,  PG-13)
144
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
145
The Passion of the Christ (2004,  R)
146
Patch Adams (1998,  PG-13)
147
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
148
Penelope (2006,  PG)
149
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
150
Practical Magic (1998,  PG-13)
151
Scoop (2006,  PG-13)
152
Selena (1997,  PG)
153
Shakespeare in Love (1998,  R)
154
Sliding Doors (1998,  R)
155
Stigmata (1999,  R)
156
Swimming Pool (2003,  R)
157
West Side Story (1961,  Unrated)
158
While You Were Sleeping (1995,  PG)
159
Young Adam (2004,  R)
160
Down to You (2000,  PG-13)
161
She's All That (1999,  PG-13)
162
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
163
Jersey Girl (2004,  PG-13)
164
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
165
A Walk to Remember (2002,  PG)
166
8 Mile (2002,  R)
167
Because I Said So (2007,  PG-13)
168
The First Wives Club (1996,  PG)
169
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
170
Home Alone (1990,  PG)
171
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
172
In the Land of Women (2007,  PG-13)
173
Ice Age (2002,  PG)
174
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
175
Madagascar (2005,  PG)
176
Love Actually (2003,  R)
177
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
178
Loss (Nereikalingi zmones) (2008,  Unrated)
179
Notting Hill (1999,  PG-13)
180
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
181
Shrek (2001,  PG)
182
Shrek 2 (2004,  PG)
183
Silk (2007,  R)
184
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
185
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
186
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
187
Antz (1998,  PG)
188
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
189
Eurotrip (2003,  R)
190
The Final Cut (2004,  PG-13)
191
Garfield: A Tail of Two Kitties (2006,  PG)
192
Hocus Pocus (1993,  PG)
193
How to Deal (2003,  PG-13)
194
Joe's Apartment (1996,  PG-13)
195
Liar Liar (1997,  PG-13)
196
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
197
Pretty Woman (1990,  R)
198
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
199
View from the Top (2003,  PG-13)
200
What Women Want (2001,  PG-13)
201
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
202
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
203
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
204
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
205
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
206
The Princess Diaries (2001,  G)
207
Beethoven (1992,  PG)
208
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
209
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
210
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
211
Pumpkin (2002,  R)
212
Titanic (1997,  PG-13)
213
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
214
Babe (1995,  G)
215
The Cable Guy (1996,  PG-13)
216
Showgirls (1995,  NC-17)
217
Crossroads (2002,  PG-13)
218
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
219
White Oleander (2002,  PG-13)
220
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments