My Favorite Movies


  fb1347524213's Rating My Rating
1
Monsters vs. Aliens (2009,  PG)
2
Die Tür (2009,  Unrated)
3
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
4
Etz Limon (Lemon Tree) (2009,  Unrated)
5
Babel (2006,  R)
6
The Shipping News (2001,  R)
7
Effi Briest (2009,  Unrated)
8
101 Reykjavík (2001,  Unrated)
9
Jerichow (2008,  Unrated)
10
Elegy (2008,  R)
11
The Man Without a Past (2002,  PG)
12
The Departed (2006,  R)
13
Watchmen (2009,  R)
14
Pulp Fiction (1994,  R)
15
Die Buddenbrooks (2008,  Unrated)
16
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
17
Fighting (2009,  PG-13)
18
Duplicity (2009,  PG-13)
19
Night Train (2009,  R)
20
American Beauty (1999,  R)
21
Die Another Day (2002,  PG-13)
22
Titanic (1997,  PG-13)
23
Paris (2008,  R)
24
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
25
Bellamy (2009,  Unrated)
26
The English Patient (1996,  R)
27
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
28
L'Heure d'été (Summer Hours) (2009,  Unrated)
29
Breaking and Entering (2007,  R)
30
Chocolat (2000,  PG-13)
31
Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge) (1999,  R)
32
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
33
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
34
Volver (2006,  R)
35
The Mexican (2001,  R)
36
Ein Freund von Mir (A Friend of Mine) (2006,  Unrated)
37
Whiteout (2009,  R)
38
Sommer vorm Balkon (Summer in Berlin) (2007,  Unrated)
39
Der Baader Meinhof Komplex (The Baader Meinhof Complex) (2008,  R)
40
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
41
Wedding Crashers (2005,  R)
42
V for Vendetta (2006,  R)
43
Braveheart (1995,  R)
44
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
45
Donnie Darko (2001,  R)
46
Forrest Gump (1994,  PG-13)
47
Grease (1978,  PG)
48
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
49
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
50
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
51
Lost Highway (1997,  R)
52
Pretty Woman (1990,  R)
53
Shrek (2001,  PG)
54
Sin City (2005,  R)
55
The Godfather (1972,  R)
56
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
57
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
58
The Matrix (1999,  R)
59
La Vie de Bohème (Bohemian Life) (1993,  Unrated)
60
Transformers (2007,  PG-13)
61
The Informant! (2009,  R)
62
Surrogates (2009,  PG-13)
63
Horst Schlämmer - Isch kandidiere! (2009,  Unrated)
64
Wolke Neun (Cloud 9) (2008,  Unrated)
65
Je Vous Salue, Marie (Hail Mary) (1985,  Unrated)
66
Disengagement (2007,  Unrated)
67
Maria Larssons eviga ögonblick (Everlasting Moments) (Maria Larsson's Everlasting Moment) (2009,  Unrated)
68
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
69
Madagascar (2005,  PG)
70
Shrek 2 (2004,  PG)
71
Monsters, Inc. (2001,  G)
72
Finding Nemo (2003,  G)
73
Kids (2008,  Unrated)
74
Festen (The Celebration) (1998,  R)
75
Fargo (1996,  R)
76
Slumdog Millionaire (2008,  R)
77
Trainspotting (1996,  R)
78
Memento (2000,  R)
79
Fight Club (1999,  R)
80
The Straight Story (1999,  G)
81
Anonyma - Eine Frau in Berlin (A Woman in Berlin) (2009,  Unrated)
82
Yella (2008,  Unrated)
83
Wolfsburg (2003,  Unrated)
84
Four Minutes (Vier Minuten) (2007,  Unrated)
85
De Tweeling (Twin Sisters) (2005,  R)
86
Soundless (Lautlos) (2004,  Unrated)
87
Summer in Berlin (2007,  Unrated)
88
Noi (2003,  PG-13)
89
Männer... (Men...) (1985,  Unrated)
90
Rossini (1997,  Unrated)
91
Bandits (1997,  R)
92
Agnes and His Brothers (2006,  Unrated)
93
Stadtgespräch (1995,  Unrated)
94
Die Apothekerin (The Pharmacist) (1997,  Unrated)
95
Chiko (2008,  Unrated)
96
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
97
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
98
Solino (2002,  Unrated)
99
Le Concile de Pierre (The Stone Council) (2006,  Unrated)
100
Nora (2001,  R)
101
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
102
Casino Royale (2006,  PG-13)
103
Flammen & Citronen (Flame & Citron) (The Flame and the Lemon) (2008,  Unrated)
104
Smilla's Sense of Snow (1997,  R)
105
Efter brylluppet (After the Wedding) (2006,  R)
106
Elsker dig for evigt (Open Hearts) (2002,  R)
107
Prague (Prag) (2006,  Unrated)
108
Soloalbum (2003,  Unrated)
109
Keinohrhasen (Rabbit Without Ears) (2007,  Unrated)
110
Obsluhoval Jsem Anglického Krále (I Served the King of England) (2008,  R)
111
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
112
Sophie Scholl: The Final Days (2006,  PG)
113
Schneeland (Snowland) (2005,  Unrated)
114
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
115
The Tunnel (Der Tunnel) (2001,  Unrated)
116
Die Unberührbare (No Place to Go) (2001,  Unrated)
117
Go for Zucker! (Alles auf Zucker!) (2006,  Unrated)
118
Sass (2001,  Unrated)
119
Alle Anderen (Everyone Else) (2009,  Unrated)
120
Das Leben ist eine Baustelle. (Life Is All You Get) (1997,  Unrated)
121
Salvador (2006,  Unrated)
122
Nothing But Ghosts (Nichts als Gespenster) (2007,  Unrated)
123
Der Knochenmann (The Bone Man) (2009,  Unrated)
124
Deutschland 09 - 13 kurze Filme zur Lage der Nation (2009,  Unrated)
125
Lost In Translation (2003,  R)
126
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
127
Closer (2004,  R)
128
Black Swan (2010,  Unrated)
129
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
130
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
131
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
132
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
133
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
134
Syriana (2005,  R)
135
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
136
Out of Sight (1998,  R)
137
The Good German (2006,  R)
138
Kärlekshistoria, En, (A Swedish Love Story) (1970,  Unrated)
139
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
140
Defiance (2009,  R)
141
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
142
Munich (2005,  R)
143
Kiss and Tell (2000,  Unrated)
144
The Woman Next Door (1981,  R)
145
Maximum Risk (1996,  R)
146
Saving Private Ryan (1998,  R)
147
Dogma (1999,  R)
148
Good Will Hunting (1997,  R)
149
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
150
The Rainmaker (1997,  PG-13)
151
The Italian Job (2003,  PG-13)
152
Aeon Flux (2005,  PG-13)
153
Monster (2003,  R)
154
A Talk with Hitchcock (1994,  Unrated)
155
Topaz (1969,  PG)
156
The Birds (1963,  PG-13)
157
Psycho (1960,  R)
158
Vertigo (1958,  PG)
159
Der Mond und andere Liebhaber (The Moon and Other Lovers) (2008,  Unrated)
160
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
161
Sonnenallee (Sun Alley) (1999,  Unrated)
162
Kaspar Hauser (1996,  Unrated)
163
Crazy (2000,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments