My Favorite Movies


  fb1348038788's Rating My Rating
1
Blazing Saddles (1974,  R)
Blazing Saddles
Mel's best parody. everything's fair game for his jabs, puns & put-downs...including the movie industry itself.
Mel is todays best writer of parodies when he pokes fun at many genres produced in Hollyweird...frankenstein, robin hood, hitchcock etc. - great fun!
2
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
3
Young Frankenstein (1974,  PG)
4
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
absurdity like no other...the black knight, a killer rabbit, knights who until recently said ni!,a trojan rabbit, the castle anthrax....and so many others - brilliant writing.
5
Spaceballs (1987,  PG)
6
High Anxiety (1977,  PG)
7
American Pie (1999,  R)
8
American Pie 2 (2001,  R)
9
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
10
American Wedding (2003,  R)
11
Back to the Future (1985,  PG)
12
Back to the Future Part II (1989,  PG)
13
Caddyshack (1980,  R)
14
Cool Runnings (1993,  PG)
15
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
16
Dead Poets Society (1989,  PG)
17
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
18
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
19
Finding Nemo (2003,  G)
20
Ghost (1990,  R)
21
Grease (1978,  PG)
22
Hook (1991,  PG)
23
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
24
Independence Day (1996,  PG-13)
25
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
26
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
27
Liar Liar (1997,  PG-13)
28
Madagascar (2005,  PG)
29
Meet the Parents (2000,  PG-13)
30
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
31
Men in Black (1997,  PG-13)
32
Men in Black II (2002,  PG-13)
33
Monsters, Inc. (2001,  G)
34
Night at the Museum (2006,  PG)
35
Not Another Teen Movie (2001,  R)
36
Office Space (1999,  R)
37
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
38
Over the Hedge (2006,  PG)
39
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
40
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
41
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
42
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
43
Pretty Woman (1990,  R)
44
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
45
Scary Movie (2000,  R)
46
Scary Movie 2 (2001,  R)
47
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
48
School of Rock (2003,  PG-13)
49
Secret Window (2004,  PG-13)
50
Shrek (2001,  PG)
51
Shrek 2 (2004,  PG)
52
Speed (1994,  R)
53
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
54
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
55
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
56
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
57
The Green Mile (1999,  R)
58
The Lion King (1994,  G)
59
The Matrix (1999,  R)
60
The Mummy (1999,  PG-13)
61
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
62
The Notebook (2004,  PG-13)
63
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
64
The Sandlot (1993,  PG)
65
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
66
The Sound of Music (1965,  G)
67
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
68
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
69
The Wizard of Oz (1939,  G)
70
Titanic (1997,  PG-13)
71
Top Gun (1986,  PG)
72
Toy Story (1995,  G)
73
Wayne's World (1992,  PG-13)
74
Wild Hogs (2007,  PG-13)
75
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
76
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
77
Runaway Bride (1999,  PG)
78
G.I. Jane (1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments