My Favorite Movies


  fb1354813405's Rating My Rating
1
Somewhere in Time (1980,  PG)
2
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
3
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
If I could give this more stars, I would. Beautiful yet heart wrenching.
4
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
5
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Kung Fu Hustle
Crazy, funny, favorite movie, must be watched over and over.
6
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Love this movie; What's not to like about a Tim Burton creation and of course Danny Elfman's music is great as usually.
7
In Cold Blood (1967,  R)
8
Jane Eyre (1944,  R)
9
Kung Fu Panda (2008,  PG)
Kung Fu Panda
Whole family ages 6 to 63 loved this movie. Jack Black NOT a favorite of mine but he is a very good voice actor.
10
Reefer Madness - The Movie Musical (2005,  R)
Reefer Madness - The Movie Musical
Funny, witty, & outrageous spoof of anti-marijuana propaganda film "Reefer Madness"
11
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
12
Backdraft (1991,  R)
Backdraft
Fire! Terrifying and horrific at times, yet cozy and comforting at others. Fire in this movie is a full blown character, alluring, captivating, beautiful, angry, deadly, malevolent... Who woulda thought that the cute little firecracker, who played Opie , woulda grown up to be so incendiary (tending to inflame the senses). Movie has it all, good acting, firetrucks, De Niro, Kurt Russell, Donald Sutherland, a Baldwin brother, real life Chicago firefighters......and of course the brilliant Ron Howard at the wheel! A must see if for nothing else, you may develop a healthy respect for fire and firefighters.
13
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Great, movie, What more could you want dark humor, blood, singing, Johnny Depp, Alan Rickman, Helena Bonham Carter all handed to you by Tim Burton.
14
Sybil (1976,  Unrated)
15
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Love this little movie. I never thought I would ever like, let alone love a "French film", but I was pleasantly surprised by this . Amelie is a sweet, enchanting, Pollyanna. I even like the music (am listening to album now). Anyone for hopping on a merry-go-round or going skipping down the street?
16
The Last of the Blonde Bombshells (2000,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
20
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
22
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
23
La Guerre du Feu (Quest for Fire) (The War of Fire) (1981,  R)
24
Pretty Woman (1990,  R)
25
Legally Blonde (2001,  PG-13)
26
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
27
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
28
Ghost (1990,  R)
29
Calendar Girls (2003,  PG-13)
30
Mystic River (2003,  R)
31
Educating Rita (1983,  PG)
32
You've Got Mail (1998,  PG)
33
Steel Magnolias (1989,  PG)
34
Auntie Mame (1958,  Unrated)
35
The Shawshank Redemption (1994,  R)
36
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
37
Secret Window (2004,  PG-13)
38
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
39
The Dark Crystal (1982,  PG)
40
The King and I (1956,  G)
41
Fantasia (1940,  G)
42
The Incredibles (2004,  PG)
43
Lady and the Tramp (1955,  G)
44
Bambi (1942,  G)
45
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
46
Cinderella (1950,  G)
47
Dumbo (1941,  G)
48
Beauty and the Beast (1991,  G)
49
Sleeping Beauty (1959,  G)
50
Monsters, Inc. (2001,  G)
51
Alice in Wonderland (1951,  G)
52
The Little Mermaid (1989,  G)
53
Majo no takkyűbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
Majo no takkyűbin (Kiki's Delivery Service)
Beautifully drawn. Another reviewer mentioned that the detail in the animation is great and I agree, that was one of the first things I noticed about this movie. Truly a must see for anyone who loves animation, but also can be enjoyed as just a cute little movie.
54
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
55
The Last Unicorn (1982,  G)
56
Cats Don't Dance (1997,  G)
57
Mary Poppins (1964,  G)
58
The Lion King (1994,  G)
59
Shrek (2001,  PG)
60
The North Avenue Irregulars (1979,  G)
The North Avenue Irregulars
Still love this movie. Everyone in my family compared Barbara Harris ' character to me --I had the station wagon, the kids, the animals, the clothes, even the hair do (or don't). Cloris Leachman is great in this. I just watched a couple of clips and still find it funny after all these years.
61
The Parent Trap (1961,  G)
62
The Secret of NIMH (1982,  G)
63
An American Tail (1986,  G)
64
An American Tail - Fievel Goes West (1991,  G)
65
Toy Story 2 (1999,  G)
66
Toy Story (1995,  G)
67
Finding Nemo (2003,  G)
68
Happy Feet (2006,  PG)
69
Shaun of the Dead (2004,  R)
70
The Gods Must Be Crazy (1980,  PG)
71
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
72
Fido (2007,  R)
73
The Money Pit (1986,  PG)
74
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
75
That Midnight Kiss (1949) (1949,  Unrated)
76
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
77
Full Metal Jacket (1987,  R)
78
Platoon (1986,  R)
79
Southern Comfort (1981,  R)
80
Heartbreak Ridge (1986,  R)
81
The Godfather (1972,  R)
82
Topper (1937,  G)
83
Topper Returns (1941,  Unrated)
84
Topper Takes a Trip (1938,  Unrated)
85
McLintock! (1963,  Unrated)
86
Big Jake (1971,  PG-13)
87
Rooster Cogburn (1999,  PG)
88
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
89
The Searchers (1956,  Unrated)
90
Big Jim McLain (1952,  Unrated)
91
The Quiet Man (1952,  Unrated)
92
The Shootist (1976,  PG)
93
Rio Bravo (1998,  Unrated)
94
The Alamo (1960,  Unrated)
95
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Piů) (1965,  R)
96
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
97
Hang 'em High (1968,  PG-13)
98
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
99
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
100
Firefox (1982,  PG)
101
Unforgiven (1992,  R)
102
Rebecca (1940,  Unrated)
103
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
104
Pride and Prejudice (2005,  PG)
105
Love Actually (2003,  R)
106
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
107
Sense and Sensibility (1995,  PG)
108
Dead Again (1991,  R)
109
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
110
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
111
Finding Neverland (2004,  PG)
112
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
113
Dogma (1999,  R)
114
Benny & Joon (1993,  PG)
115
Play Misty for Me (1971,  R)
116
The Delta Force (1986,  R)
117
Lone Wolf McQuade (1983,  PG)
118
Missing in Action 2 - The Beginning (1985,  R)
119
Firewalker (1986,  PG)
120
Invasion U.S.A. (1985,  PG)
121
Delta Force 2 - Operation Stranglehold (The Colombian Connection) (1990,  R)
122
Braddock: Missing in Action III (1988,  R)
123
Missing in Action (1984,  R)
124
Sin City (2005,  R)
125
Tombstone (1993,  R)
126
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
127
Psycho (1960,  R)
128
Family Plot (1976,  PG)
129
Fire Down Below (1997,  R)
130
Under Siege 2: Dark Territory (1995,  R)
131
Under Siege (1992,  R)
132
By Dawn's Early Light (1990,  PG-13)
133
The Emerald Forest (1985,  R)
134
Kickboxer (1989,  R)
135
Cyborg (1989,  R)
136
Bloodsport (1988,  R)
137
Timecop (1994,  R)
138
Death Warrant (1990,  R)
139
Torn Curtain (1966,  PG)
140
Marnie (1964,  PG)
141
The Birds (1963,  PG-13)
142
North by Northwest (1959,  Unrated)
143
Vertigo (1958,  PG)
144
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
145
The Wrong Man (1957,  Unrated)
146
Rear Window (1954,  PG)
147
Dial M for Murder (1954,  PG)
148
Strangers on a Train (1951,  PG)
149
The Paradine Case (1948,  Unrated)
150
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
151
Wait Until Dark (1967,  Unrated)
152
Two for the Road (1967,  Unrated)
153
My Fair Lady (1964,  G)
154
Funny Face (1957,  Unrated)
155
The Children's Hour (1961,  Unrated)
156
Sabrina (1954,  Unrated)
157
Roman Holiday (1953,  Unrated)
158
Audrey Rose (1977,  PG)
159
The Madwoman of Chaillot (1969,  Unrated)
160
Always (1989,  PG)
161
I'll Cry Tomorrow (1955,  PG)
162
My Foolish Heart (1949,  Unrated)
163
I Want to Live! (1958,  Unrated)
164
With a Song in My Heart (1952,  Unrated)
165
Tulsa (1949,  Unrated)
166
I Married a Witch (1942,  PG)
167
Charade (1963,  G)
168
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
169
Little Women (1933,  Unrated)
170
The African Queen (1951,  Unrated)
171
Gone With the Wind (1939,  G)
172
Erin Brockovich (2000,  R)
173
Saving Grace (,  G)
174
Raising Arizona (1987,  PG-13)
175
Flatliners (1990,  R)
176
Mystic Pizza (1988,  R)
177
Hook (1991,  PG)
178
It Happened One Night (1934,  Unrated)
179
Swing Shift (1984,  PG)
180
Come Back to the Five and Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean (1982,  PG)
181
Silkwood (1983,  R)
182
Mask (1985,  PG-13)
183
Moonstruck (1987,  PG)
184
Mermaids (1990,  PG-13)
185
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
186
Die Hard (1988,  R)
187
Truly, Madly, Deeply (1991,  PG)
188
Athena (1954,  Unrated)
189
What the Bleep Do We Know!? (2004,  Unrated)
190
One Touch of Venus (1948,  Unrated)
191
Adam's Rib (1949,  Unrated)
192
Nancy Goes to Rio (1950,  Unrated)
193
A Guy Named Joe (1944,  Unrated)
194
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
195
Judgment at Nuremberg (1961,  Unrated)
196
Inherit the Wind (1960,  PG)
197
The Old Man and the Sea (1958,  Unrated)
198
Desk Set (1957,  Unrated)
199
Pat and Mike (1952,  Unrated)
200
Thirty Seconds Over Tokyo (1944,  Unrated)
201
Woman of the Year (1942,  Unrated)
202
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
203
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
204
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
205
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
206
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
207
Norma Rae (1979,  PG)
208
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
209
The Patriot (2000,  R)
210
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
211
Monster's Ball (2001,  R)
212
The Night of the Hunter (1955,  PG)
213
Clue (1985,  PG)
214
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
215
The Little Shop of Horrors (1960,  Unrated)
216
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
217
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
218
The Others (2001,  PG-13)
219
Cold Mountain (2003,  R)
220
Little Miss Sunshine (2006,  R)
221
Muriel's Wedding (1995,  R)
222
Dead Calm (1989,  R)
223
In Her Shoes (2005,  PG-13)
224
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
225
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
226
The Sound of Music (1965,  G)
227
Disney's Aladdin (1992,  G)
228
Aladdin and the King of Thieves (1999,  G)
229
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
230
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
231
The Killing Grounds (1995,  R)
232
The Fisher King (1991,  R)
233
Awakenings (1990,  PG-13)
234
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
235
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
236
Dead Poets Society (1989,  PG)
237
Good Will Hunting (1997,  R)
238
Night at the Museum (2006,  PG)
239
Firestarter (1984,  R)
240
Carrie (1976,  R)
241
Braveheart (1995,  R)
242
Hairspray (1988,  PG)
243
Hairspray (2007,  PG)
244
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
245
Bride and Prejudice (2005,  PG-13)
246
The Guru (2002,  R)
247
The Eye 2 (Gin gwai 2) (2004,  R)
248
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
249
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
Funny, dumb, cheesy, awful...Yes, so!!!!...must watch over and over. How can you not like it...Mia Sorvino, Lisa Kudrow and Janeane Garofalo
250
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
251
Night of the Comet (1984,  PG-13)
252
Buffy the Vampire Slayer (1992,  PG-13)
253
Help! (1965,  G)
254
A Hard Day's Night (1964,  G)
255
The Grudge (2004,  PG-13)
256
Master of the Flying Guillotine (1977,  R)
257
Road House (1989,  R)
258
Next of Kin (1989,  R)
259
Red Dawn (1984,  PG-13)
260
The 'Burbs (1989,  PG)
261
Rush Hour (1998,  PG-13)
262
The Tuxedo (2002,  PG-13)
263
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
264
Ghost World (2001,  R)
265
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
266
Dr. No (1962,  PG)
267
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
268
The Hunt for Red October (1990,  PG)
269
First Knight (1995,  PG-13)
270
You Only Live Twice (1967,  PG)
271
From Russia With Love (1964,  PG)
272
Goldfinger (1964,  PG)
273
Dragonheart (1996,  PG-13)
274
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
275
Thunderball (1965,  PG)
276
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
277
Darby O'Gill and the Little People (1959,  G)
278
Robin and Marian (1976,  PG)
279
Wanted (2008,  R)
280
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
281
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
282
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
283
The Bone Collector (1999,  R)
284
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
285
Hackers (1995,  PG-13)
286
True Women (1997,  PG-13)
287
The Wizard of Oz (1939,  G)
288
The Muppet Movie (1979,  G)
289
The Great Muppet Caper (1981,  G)
290
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
291
Big Bird in China (1983,  Unrated)
292
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
293
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
294
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
295
28 Days (2000,  PG-13)
296
The Green Mile (1999,  R)
297
Crash (2004,  R)
298
Capote (2005,  R)
299
Murder by Death (1976,  PG)
300
Fargo (1996,  R)
301
Being John Malkovich (1999,  R)
302
Back to the Future (1985,  PG)
303
Back to the Future Part II (1989,  PG)
304
Back to the Future Part III (1990,  PG)
305
The Time Machine (1960,  G)
306
Time After Time (1979,  PG)
307
Superman (1978,  PG)
308
Superman II (1981,  PG)
309
Superman III (1983,  PG)
310
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
311
Deathtrap (1982,  PG)
312
Rear Window (1998,  R)
313
The Diary of Anne Frank (1959,  Unrated)
314
Diary of a Mad Housewife (1970,  R)
315
Hello, Dolly! (1969,  G)
316
Funny Girl (1968,  G)
317
Funny Lady (1975,  PG)
318
What's Up, Doc? (1972,  G)
319
For Pete's Sake (1974,  PG)
320
On a Clear Day You Can See Forever (1970,  G)
321
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
322
27 Dresses (2008,  PG-13)
323
Blind Date (1987,  PG-13)
324
Apocalypse Now (1979,  R)
325
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
326
The Teahouse of the August Moon (1956,  Unrated)
327
Sayonara (1957,  Unrated)
328
Flower Drum Song (1961,  Unrated)
329
Cry Funny Happy (2003,  Unrated)
330
Cheaper By the Dozen (1950,  Unrated)
331
Belles on Their Toes (1952,  Unrated)
332
Margie (1946,  Unrated)
333
A Letter to Brezhnev (1986,  R)
334
People Will Talk (1951,  Unrated)
335
Pinky (1949,  Unrated)
336
A Letter to Three Wives (1949,  Unrated)
337
Gentlemen Marry Brunettes (1955,  Unrated)
338
Something's Got to Give (1962,  Unrated)
339
Bus Stop (1956,  Unrated)
340
The Misfits (1961,  Unrated)
341
The Asphalt Jungle (1950,  Unrated)
342
How To Marry A Millionaire (1953,  Unrated)
343
River of No Return (1954,  Unrated)
344
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
345
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
346
All About Eve (1950,  Unrated)
347
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
348
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
349
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
350
Yours, Mine and Ours (1968,  Unrated)
351
On Golden Pond (1981,  PG)
352
Fail-Safe (1964,  Unrated)
353
Mister Roberts (1955,  Unrated)
354
The Cheyenne Social Club (1970,  PG)
355
Sex and the Single Girl (1964,  Unrated)
356
Madame Sousatzka (1988,  PG-13)
357
My Geisha (1962,  Unrated)
358
Gambit (1966,  Unrated)
359
The Yellow Rolls-Royce (1965,  Unrated)
360
Can-Can (1960,  Unrated)
361
Some Came Running (1959,  Unrated)
362
Artists and Models (1955,  Unrated)
363
The Turning Point (1977,  PG)
364
Sweet Charity (1969,  G)
365
Irma La Douce (1963,  Unrated)
366
The Matchmaker (1958,  Unrated)
367
Postcards from the Edge (1990,  R)
368
Defending Your Life (1991,  PG)
369
The Trouble With Harry (1955,  PG)
370
Mrs. Winterbourne (1996,  PG-13)
371
What a Way to Go! (1964,  Unrated)
372
Guarding Tess (1994,  PG-13)
373
The Apartment (1960,  Unrated)
374
Around the World in 80 Days (1956,  Unrated)
375
Stand by Me (1986,  R)
376
The Goonies (1985,  PG)
377
The Land Before Time (1988,  G)
378
The Land Before Time II: The Great Valley Adventure- (1999,  G)
379
Cannonball Run II (1984,  PG)
380
Joan of Arc (1999,  Unrated)
381
Men in Black (1997,  PG-13)
382
Men in Black II (2002,  PG-13)
383
The Addams Family (1991,  PG-13)
384
Addams Family Values (1993,  PG-13)
385
Mr. Peabody and the Mermaid (1948,  Unrated)
386
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948,  Unrated)
387
The Shop Around the Corner (1940,  Unrated)
388
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
389
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
390
Harvey (1951,  Unrated)
391
Rope (1948,  PG)
392
Anatomy of a Murder (1959,  R)
393
The Flight of the Phoenix (1965,  Unrated)
394
How the West Was Won (1963,  G)
395
The Glenn Miller Story (1953,  Unrated)
396
Bell, Book and Candle (1958,  Unrated)
397
Mr. Hobbs Takes a Vacation (1962,  Unrated)
398
Call Northside 777 (1948,  Unrated)
399
Interrupted Melody (1955,  Unrated)
400
Don't Go Near the Water (1957,  Unrated)
401
Cimarron (1960,  Unrated)
402
Pocketful of Miracles (1961,  Unrated)
403
Experiment in Terror (1962,  Unrated)
404
The Rock (1996,  R)
405
City of Angels (1998,  PG-13)
406
Tootsie (1982,  PG)
407
Michael (1996,  PG)
408
Young Frankenstein (1974,  PG)
409
Mom and Dad Save the World (1992,  PG)
410
Oh, God! (1977,  PG)
411
Miracles (1986,  PG)
412
The Sting (1973,  PG)
413
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
414
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
415
The Color of Money (1986,  R)
416
The Hustler (1961,  Unrated)
417
The Verdict (1982,  R)
418
Hud (1963,  Unrated)
419
The Long, Hot Summer (1958,  Unrated)
420
Fort Apache, the Bronx (1981,  R)
421
Absence of Malice (1981,  PG)
422
Mr. & Mrs. Bridge (1990,  PG-13)
423
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
424
The Perils of Penelope Pitstop (1969,  Unrated)
425
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
426
Buck Rogers in the 25th Century (1979,  PG)
427
Blazing Saddles (1974,  R)
428
Airplane! (1980,  PG)
429
Airplane 2 - The Sequel (1982,  PG)
430
Overboard (1987,  PG)
431
The First Wives Club (1996,  PG)
432
Private Benjamin (1980,  R)
433
Troop Beverly Hills (1989,  PG)
434
Hello Again (1987,  PG)
435
Caveman (1981,  PG)
436
Miracle on 34th Street (1947,  Unrated)
437
The Great Race (1965,  Unrated)
438
Gypsy (1962,  Unrated)
439
Tomorrow Is Forever (1946,  PG)
440
The Egg and I (1947,  Unrated)
441
Hocus Pocus (1993,  PG)
442
Throw Momma from the Train (1987,  PG-13)
443
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
444
Since You Went Away (1944,  Unrated)
445
The Birdcage (1996,  R)
446
Mississippi Burning (1988,  R)
447
Crimson Tide (1995,  R)
448
Absolute Power (1997,  R)
449
The Conversation (1974,  PG)
450
Enemy of the State (1998,  R)
451
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
452
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
453
Wyatt Earp (1994,  PG-13)
454
Batman (1989,  PG-13)
455
Get Shorty (1995,  R)
456
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
457
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
458
Fairy Tale - A True Story (1997,  PG)
459
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
460
The Pacifier (2005,  PG)
461
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
462
Sling Blade (1997,  R)
463
8 Mile (2002,  R)
464
Bonnie and Clyde (1967,  R)
465
The Lost Boys (1987,  R)
466
That Darn Cat! (1965,  G)
467
Cat Ballou (1965,  Unrated)
468
That Darn Cat (1997,  PG)
469
Cats: The Musical (1998,  G)
470
Emma (1996,  PG)
471
Becoming Jane (2007,  PG)
472
Clash of the Titans (1981,  PG)
473
Agatha Christie's Ten Little Indians (And Then There Were None) (1965,  Unrated)
474
Agatha Christie's Murder on the Orient Express (2001,  Unrated)
475
Murder She Said, (Agatha Christie's 'Murder, She Said'),(Meet Miss Marple) (1961,  PG)
476
Jason and the Argonauts (1963,  G)
477
Murder with Mirrors (1985,  Unrated)
478
Airport (1970,  G)
479
Crack in the Mirror (1960,  Unrated)
480
Death on the Nile (1978,  PG)
481
Escape from New York (1981,  R)
482
Escape from L.A. (1996,  R)
483
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
484
Follow Me, Boys! (1966,  G)