My Favorite Movies


  fb1356124520's Rating My Rating
1
Taxi Driver (1976,  R)
2
GoodFellas (1990,  R)
3
The Abyss (1989,  PG-13)
4
Lost In Translation (2003,  R)
5
Sleepers (1996,  R)
6
The Quiet Man (1952,  Unrated)
7
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
8
The Searchers (1956,  Unrated)
9
Light Sleeper (1992,  R)
10
Grand Canyon (1991,  R)
11
The Aviator (2004,  PG-13)
12
The Crossing Guard (1995,  R)
13
The Indian Runner (1991,  R)
14
The Killing of a Chinese Bookie (1976,  R)
15
Big Trouble (1986,  R)
16
Citizen Kane (1941,  PG)
17
Rope (1948,  PG)
18
Vertigo (1958,  PG)
19
The Birds (1963,  PG-13)
20
Strangers on a Train (1951,  PG)
21
Psycho (1960,  R)
22
Blow Out (1981,  R)
23
Scarface (1983,  R)
24
Carlito's Way (1993,  R)
25
Sisters (1973,  R)
26
Raising Cain (1992,  R)
27
Femme Fatale (2002,  R)
28
French Kiss (1995,  PG-13)
29
Snake Eyes (1998,  R)
30
I Love You to Death (1990,  R)
31
The Accidental Tourist (1988,  PG)
32
Body Heat (1981,  R)
33
Trespass (1992,  R)
34
Geronimo - An American Legend (1993,  PG-13)
35
Another 48 Hrs. (1990,  R)
36
48 HRS (1982,  R)
37
Johnny Handsome (1989,  R)
38
Crossroads (1986,  R)
39
The Warriors (1979,  R)
40
The Driver (1978,  R)
41
The Godfather (1972,  R)
42
The Godfather, Part II (1974,  R)
43
The Godfather, Part III (1990,  R)
44
Apocalypse Now (1979,  R)
45
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
46
The Outsiders (1983,  PG)
47
The Rainmaker (1997,  PG-13)
48
The Conversation (1974,  PG)
49
Peggy Sue Got Married (1986,  PG-13)
50
Rumble Fish (1983,  R)
51
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse (1991,  R)
52
Youth Without Youth (2007,  R)
53
The Cotton Club (1984,  R)
54
Tucker: The Man and His Dream (1988,  PG)
55
Gardens of Stone (1987,  R)
56
Halloween (1978,  R)
57
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
58
The Thing (1982,  R)
59
Escape from New York (1981,  R)
60
Christine (1983,  R)
61
Vampires (1998,  R)
62
The Fog (1979,  R)
63
Ghosts of Mars (2001,  R)
64
Assault on Precinct 13 (1976,  R)
65
Memoirs of an Invisible Man (1992,  PG-13)
66
Prince of Darkness (1987,  R)
67
Body Bags (1993,  R)
68
The Departed (2006,  R)
69
Gangs of New York (2002,  R)
70
Casino (1995,  R)
71
Cape Fear (1991,  R)
72
Raging Bull (1980,  R)
73
The Color of Money (1986,  R)
74
Bringing Out the Dead (1999,  R)
75
The King of Comedy (1983,  PG)
76
After Hours (1985,  R)
77
New York Stories (1989,  PG)
78
New York, New York (1977,  PG)
79
The Usual Suspects (1995,  R)
80
Apt Pupil (1998,  R)
81
The Exorcist (1973,  R)
82
Bug (2006,  R)
83
The French Connection (1971,  R)
84
To Live and Die in L.A. (1985,  R)
85
Blue Chips (1994,  PG-13)
86
Jade (1995,  R)
87
Cruising (1980,  R)
88
The Guardian (1990,  R)
89
The Brink's Job (Big Stickup at Brink's) (1978,  PG)
90
Rampage (1988,  Unrated)
91
Cat People (1942,  Unrated)
92
Cat People (1982,  R)
93
The Truman Show (1998,  PG)
94
Dead Poets Society (1989,  PG)
95
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
96
Witness (1985,  R)
97
Green Card (1990,  PG-13)
98
Gallipoli (1981,  PG)
99
The Mosquito Coast (1986,  PG)
100
The Year of Living Dangerously (1983,  PG)
101
The Cars That Ate Paris (1974,  PG)
102
The Last Wave (1977,  PG)
103
The Plumber (The Mad Plumber) (1979,  Unrated)
104
Heavenly Creatures (1994,  R)
105
Bad Taste (2004,  Unrated)
106
The Navigator: A Mediaeval Odyssey (1988,  PG)
107
Le Samouraï (The Godson) (1967,  PG)
108
Le Deuxième souffle (Second Breath) (1966,  Unrated)
109
Le Doulos (1962,  Unrated)
110
Bob le Flambeur (Bob the Gambler) (1955,  PG)
111
Un coeur en hiver (A Heart of Stone) (A Heart in Winter) (1993,  Unrated)
112
Une Histoire Simple (A Simple Story) (1978,  Unrated)
113
Les Choses de la vie (The Little Things in Life) (These Things Happen) (1970,  Unrated)
114
Un Mauvais Fils (A Bad Son) (1980,  Unrated)
115
Vincent, Francois, Paul et les autre (1974,  Unrated)
116
Max et les Ferrailleurs (Max and the Junkmen) (1971,  Unrated)
117
Touch of Evil (1958,  PG-13)
118
The Third Man (1949,  Unrated)
119
The Magnificent Ambersons (1942,  Unrated)
120
The Lady from Shanghai (1948,  Unrated)
121
Casino Royale (1967,  G)
122
The Tragedy of Othello: The Moor of Venice (Othello) (1952,  Unrated)
123
Mr. Arkadin (Confidential Report) (1962,  Unrated)
124
Macbeth (1948,  Unrated)
125
Campanadas a medianoche (Chimes at Midnight) (Falstaff) (1965,  Unrated)
126
The Big Sleep (1946,  Unrated)
127
Rio Bravo (1998,  Unrated)
128
Scarface (1932,  PG)
129
El Dorado (1967,  Unrated)
130
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
131
Monkey Business (1952,  Unrated)
132
Red River (1948,  Unrated)
133
Only Angels Have Wings (1939,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments