My Favorite Movies


  fb1357025178's Rating My Rating
1
Meet The Browns (2008,  PG-13)
2
College Road Trip (2008,  G)
3
Not Easily Broken (2009,  PG-13)
4
A Good Man Is Hard to Find (2008,  PG-13)
5
Madea Goes to Jail (2009,  PG-13)
6
Why Did I Get Married? (2007,  PG-13)
7
The Family That Preys (2008,  PG-13)
8
Marriage Counselor (2008,  Unrated)
9
The Great Debaters (2007,  PG-13)
10
Madea's Class Reunion (2003,  Unrated)
11
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
12
Daddy's Little Girls (2007,  PG-13)
13
Madea's Family Reunion (2002,  PG-13)
14
Diary of a Mad Black Woman: The Play (2001,  Unrated)
15
Meet the Browns (2004,  Unrated)
16
Why Did I Get Married? (2006,  Unrated)
17
Constellation (2005,  PG-13)
18
Two Can Play That Game (2001,  R)
19
Brown Sugar (2002,  PG-13)
20
Breakin' All the Rules (2004,  PG-13)
21
You Got Served (2004,  PG-13)
22
Welcome Home Roscoe Jenkins (2008,  PG-13)
23
This Christmas (2007,  PG-13)
24
Deliver Us from Eva (2003,  R)
25
Kingdom Come (2001,  PG)
26
Last Holiday (2006,  PG-13)
27
Love Chronicles (2003,  R)
28
Gang of Roses (2003,  R)
29
A Raisin in the Sun (2008,  Unrated)
30
The Rosa Parks Story (2002,  Unrated)
31
The Secret Life of Bees (2008,  PG-13)
32
Motives (2003,  R)
33
Motives 2: Retribution (2007,  Unrated)
34
Shrek (2001,  PG)
35
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
36
The Santa Clause (1994,  PG)
37
The Matrix (1999,  R)
38
Gospel Hill (2008,  Unrated)
39
Miracle on 34th Street (1994,  G)
40
The Gospel (2005,  PG)
41
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
42
Woman Thou Art Loosed (2004,  R)
43
The Fighting Temptations (2003,  PG-13)
44
Love Trap (2005,  Unrated)
45
Flip the Script (2005,  Unrated)
46
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
47
Show Stoppers (2008,  Unrated)
48
G (2005,  R)
49
Me and Mrs. Jones (2001,  Unrated)
50
The Box (2007,  R)
51
The System Within (2007,  Unrated)
52
Something To Sing About (2000,  Unrated)
53
Father of Lies (2007,  Unrated)
54
Lord Help Us (2007,  PG-13)
55
Divine Intervention (2007,  Unrated)
56
Love & Other 4 Letter Words (2007,  R)
57
Soul Food (1997,  R)
58
Waiting to Exhale (1995,  R)
59
The Best Man (1999,  R)
60
Trois (2000,  R)
61
Trois 2: Pandora's Box (2002,  R)
62
Book of Love (2002,  PG)
63
The Brothers (2001,  R)
64
Mo' Money (1992,  R)
65
Jason's Lyric (1994,  R)
66
Eve's Bayou (1996,  R)
67
Deep Trouble (2000,  Unrated)
68
The Wood (1999,  R)
69
All About You (2001,  PG)
All About You
I watched this for a whole week, straight over and over, this movie gave me hope...
And I was always wondering if there was a soundtrack to it, because the lyrics to the songs that was song during the movie was so beautiful, all of them...
This Movie/DVD rank in my top 5 in my collection.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments