My Favorite Movies
| fb1357823091's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Being John Malkovich (1999, R) |
|
| 2 |
Adaptation (2002, R) |
|
| 3 |
Little Otik (2001, Unrated) |
|
| 4 |
Detour (1945, Unrated) |
|
| 5 |
Heavy Metal (1981, R) |
|
| 6 |
American Pop (1981, R) |
|
| 7 |
The Shining (1980, R) |
|
| 8 |
Wild At Heart (1990, R) |
|
| 9 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 10 |
Fargo (1996, R) |
|
| 11 |
The Big Sleep (1946, Unrated) |
|
| 12 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 13 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 14 |
The Naked Zoo (1971, Unrated) |
|
| 15 |
Dog Day Afternoon (1975, R) |
|
| 16 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988, R) |
|
| 17 |
Pink Flamingos (1972, NC-17) |
|
| 18 |
Monkey Business (1952, Unrated) |
|
| 19 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
| 20 |
A Patch of Blue (1965, Unrated) |
|
| 21 |
Sideways (2004, R) |
|
| 22 |
Hedwig and the Angry Inch (2001, R) |
|
| 23 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 24 |
Bound (1996, R) |
|
| 25 |
Office Space (1999, R) |
|
| 26 |
Eagle vs. Shark (2007, R) |

























