My Favorite Movies


  fb1360271406's Rating My Rating
1
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
2
300 (2007,  R)
3
Braveheart (1995,  R)
4
Fight Club (1999,  R)
5
Gladiator (2000,  R)
6
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
9
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
11
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
12
The Matrix (1999,  R)
13
V for Vendetta (2006,  R)
14
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
15
Interview with the Vampire (1994,  R)
16
The Red Violin (1999,  R)
17
Goya's Ghosts (2007,  R)
18
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
19
The Other Boleyn Girl (2003,  Unrated)
20
Gothic (1987,  R)
21
Vertigo (1958,  PG)
22
Waking Life (2001,  R)
23
The Cube (1969,  Unrated)
24
Cube Zero (2004,  R)
25
Cube 2 - Hypercube (2003,  R)
26
The Oxford Murders (2008,  Unrated)
27
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
28
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
29
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979,  PG)
30
Nosferatu a Venezia (Nosferatu in Venice) (Vampire in Venice) (1988,  R)
31
Del Rey and the Sun Kings: Nosferatu (2007,  Unrated)
32
Goth Box (1999,  Unrated)
33
Pulp Fiction (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments