My Favorite Movies


  fb1360556358's Rating My Rating
1
Almost Famous (2000,  R)
2
Barbarella (1968,  PG)
3
Blade Runner (1982,  R)
4
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
5
Brokeback Mountain (2005,  R)
6
Donnie Darko (2001,  R)
7
Gods and Monsters (1998,  R)
8
Head On (1999,  Unrated)
9
I Am Legend (2007,  PG-13)
10
Loft (2008,  Unrated)
11
Midnight Express (1978,  R)
12
My Own Private Idaho (1991,  R)
13
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
14
Pitch Black (2000,  R)
15
Tarnation (2004,  Unrated)
16
The Five Senses (2000,  R)
17
The Incredibles (2004,  PG)
18
The Iron Giant (1999,  PG)
19
The Last Emperor (1987,  PG-13)
20
The Opposite of Sex (1998,  R)
21
The Piano (1993,  R)
22
The Sweet Hereafter (1997,  R)
23
The Thing (1982,  R)
24
The Shining (1980,  R)
25
The Usual Suspects (1995,  R)
26
Trainspotting (1996,  R)
27
War of the Worlds (2005,  PG-13)
28
Zodiac (2007,  R)
29
East of Eden (1955,  PG)
30
Giant (1956,  G)
31
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
32
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
33
Seven (Se7en) (1995,  R)
34
Maybe... Maybe Not (Der Bewegte Mann) (The Most Desired Man) (1994,  R)
35
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
36
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
37
Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983,  R)
38
Gohatto (Taboo) (2000,  Unrated)
39
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
40
Xi yan (The Wedding Banquet) (1993,  R)
41
Seven Pounds (2008,  PG-13)
42
Star Trek (2009,  PG-13)
43
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
44
A Walk on the Moon (1999,  R)
45
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
46
Event Horizon (1997,  R)
47
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982,  R)
48
The Birds (1963,  PG-13)
49
Frenzy (1972,  R)
50
Psycho (1960,  R)
51
Rear Window (1954,  PG)
52
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
53
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
54
Tacones lejanos (High Heels) (,  R)
55
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
56
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
57
Grease (1978,  PG)
58
Gladiator (2000,  R)
59
Pulp Fiction (1994,  R)
60
The Godfather (1972,  R)
61
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
62
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
63
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
64
The Ladykillers (1955,  Unrated)
65
Malpertuis: The Legend of Doom House (1971,  Unrated)
66
Moonlight Mile (2002,  PG-13)
67
The Good Girl (2002,  R)
68
London to Brighton (2008,  R)
69
Presque rien (Come Undone) (2000,  Unrated)
70
Three Dancing Slaves (Le Clan) (2005,  Unrated)
71
Douches froides (Cold Showers) (2006,  Unrated)
72
5x2 (5 x 2: Five Times Two) (2004,  R)
73
Time to Leave (Le Temps Qui Reste) (2006,  Unrated)
74
Afterwards (Et après) (2008,  Unrated)
75
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
76
Amores Perros (2001,  R)
77
The Doom Generation (1995,  R)
78
Steel Magnolias (1989,  PG)
79
Magnolia (1999,  R)
80
The Deep (1977,  PG)
81
The Abyss (1989,  PG-13)
82
Titanic (1997,  PG-13)
83
The Departed (2006,  R)
84
Brothers (Brødre) (2004,  R)
85
Jarhead (2005,  R)
86
Rendition (2007,  R)
87
Billy Elliot (2000,  R)
88
The Hours (2002,  PG-13)
89
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
90
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
91
Dorian Gray (Das Bildnis des Dorian Gray) (1970,  R)
92
Midnight Cowboy (1969,  R)
93
Deliverance (1972,  R)
94
Marathon Man (1976,  R)
95
Taxi Driver (1976,  R)
96
Panic Room (2002,  R)
97
Fight Club (1999,  R)
98
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
99
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
100
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
101
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
102
54 (1998,  R)
103
Crash (2004,  R)
104
Proof (1991,  R)
105
Un prophète (A Prophet) (2010,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments