My Favorite Movies


  fb1367502206's Rating My Rating
1
The Matrix (1999,  R)
2
Finding Nemo (2003,  G)
3
Shrek (2001,  PG)
4
School of Rock (2003,  PG-13)
5
Sin City (2005,  R)
6
A Walk to Remember (2002,  PG)
7
Gladiator (2000,  R)
8
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
9
Rocky (1976,  PG)
10
Raging Bull (1980,  R)
Raging Bull
an elctrifying performance of De Niro...... must see one!
11
Eyes Wide Shut (1999,  R)
Eyes Wide Shut
it is magnito!.. was barely could take my eyes off..
well some can find it a bit monotonous but should give it a shot!
12
Serpico (1973,  R)
Serpico
he the only.. performs and wins!
13
Scarecrow (1973,  R)
Scarecrow
just forget it's 2008 ... Pacino and Hackman both were brilliant in a sense and it was just a reflection of how can they go with the charecterizations!!
14
Hostel (2006,  R)
15
Sleepy Hollow (1999,  R)
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
17
GoodFellas (1990,  R)
18
Reservoir Dogs (1992,  R)
19
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium
the transformation of Preston was the captivative part throughout the movie..
20
The Constant Gardener (2005,  R)
21
Memento (2000,  R)
22
The Riverman (2004,  Unrated)
23
The Godfather, Part II (1974,  R)
24
Underground (1995,  Unrated)
25
Midnight Cowboy (1969,  R)
26
The Proposition (2005,  R)
27
Ravenous (1999,  R)
28
Scarface (1983,  R)
29
The Untouchables (1987,  R)
30
Mystic River (2003,  R)
31
Interview with the Vampire (1994,  R)
32
Trainspotting (1996,  R)
33
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
you better come up with a decision who's the one to put all the credits in his bag.. Nolan, Bale or Jackaman?
34
Crank (2006,  R)
35
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
36
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
37
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006,  Unrated)
38
The Dark Knight (2008,  PG-13)
39
Batman Begins (2005,  PG-13)
40
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
41
From Hell (2001,  R)
42
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
43
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
44
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
45
American Psycho (2000,  R)
46
The Machinist (2004,  R)
47
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
48
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
49
Snatch (2001,  R)
50
The Bank Job (2008,  R)
51
The Italian Job (2003,  PG-13)
52
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
53
Constantine (2005,  R)
54
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
55
Aliens (1986,  R)
56
Minority Report (2002,  PG-13)
57
The Terminal (2004,  PG-13)
58
Madagascar (2005,  PG)
59
Night at the Museum (2006,  PG)
60
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
61
Blood Diamond (2006,  R)
62
Gangs of New York (2002,  R)
63
The Ladykillers (2004,  R)
64
Awakenings (1990,  PG-13)
Awakenings
well..... it's just another of a De Nero show but Robin Wiilliams was amazing and steals the concentration ..
65
Shark Tale (2004,  PG)
66
Analyze That (2002,  R)
67
Once Upon a Time in America (1984,  R)
68
Heat (1995,  R)
69
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
70
Click (2006,  PG-13)
71
The Sentinel (1977,  R)
72
Marathon Man (1976,  R)
73
Day of the Dead (1985,  Unrated)
74
Seven (Se7en) (1995,  R)
75
Thank You For Smoking (2006,  R)
Thank You For Smoking
dignity says it all ..
76
Dead Man (1995,  R)
Dead Man
my codially greetings to Alonso recommending me such an aweful movie..
77
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
The Killer (Dip huet seung hung)
you feel like wearing a bulletproof jacket when they both starts..!
78
Jaws (1975,  PG)
Jaws
an aweful thriller..... i can never get bored with it
79
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
best of Jim ever
80
Hard Candy (2006,  R)
81
Face/Off (1997,  R)
Face/Off
it's again perplexing who did beat whom? Travolta and Cage both were spectacular.. the best of both
82
The Weather Man (2005,  R)
The Weather Man
well an ok movie .... but all is what you can see Cage putting up all his efforts..
83
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
84
Che: Part Two (Guerrilla) (2008,  R)
Che: Part Two (Guerrilla)
again del toro.. i guess this one's far more informative than the first one! This is where the real cool headed Che appears to you
85
Charlie Bartlett (2007,  R)
Charlie Bartlett
Robert Downey Jr. was there to be the charecter though Yelchin was impressive
86
Blow (2001,  R)
Blow
one of the most amazing work that've been mostly done by both Johnny Depp and Penelope Cruz.. The complete visualisation of the two seprate personality a man beholds.. and the tragic ending sweeps off it all!...
87
Public Enemies (2009,  R)
88
American Pie (1999,  R)
89
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
90
The Boondock Saints (1999,  R)
91
Troy (2004,  R)
92
Australia (2008,  PG-13)
93
Final Destination (2000,  R)
94
WALL-E (2008,  G)
95
Ice Age (2002,  PG)
96
Army of Darkness (1993,  R)
97
Death Note (Desu nôto) (2007,  Unrated)
98
The Butterfly Effect (2004,  R)
99
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
100
Hero (2004,  PG-13)
101
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
102
District 9 (2009,  R)
103
Zodiac (2007,  R)
104
Burn After Reading (2008,  R)
105
Pulp Fiction (1994,  R)
106
RocknRolla (2008,  R)
107
Fight Club (1999,  R)
108
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
109
Taxi Driver (1976,  R)
110
The French Connection (1971,  R)
111
Requiem for a Dream (2000,  R)
112
Chinatown (1974,  R)
113
Toy Story (1995,  G)
114
The Graduate (1967,  PG)
115
Smokin' Aces (2007,  R)
116
Rosemary's Baby (1968,  R)
117
No Country for Old Men (2007,  R)
118
The Wild Bunch (1969,  R)
119
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
120
The Wrestler (2008,  R)
121
Braveheart (1995,  R)
122
Platoon (1986,  R)
123
The Ninth Gate (1999,  R)
124
The Painted Veil (2006,  PG-13)
125
The Departed (2006,  R)
126
Another Life (2001,  Unrated)
127
Cinderella Man (2005,  PG-13)
128
Collateral (2004,  R)
129
The Truman Show (1998,  PG)
130
Layer Cake (2005,  R)
131
The Incredibles (2004,  PG)
132
Ratatouille (2007,  G)
133
Road to Perdition (2002,  R)
134
Saving Private Ryan (1998,  R)
135
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
136
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
137
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
138
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
139
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
140
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
141
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
142
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
143
Bullitt (1968,  PG)
144
The Manchurian Candidate (2004,  R)
145
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
146
Forrest Gump (1994,  PG-13)
147
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
148
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
149
Up (2009,  PG)
150
Lucky Number Slevin (2006,  R)
151
Road Trip (2000,  R)
152
Matchstick Men (2003,  PG-13)
153
Lord of War (2005,  R)
154
Con Air (1997,  R)
155
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
156
The Insider (1999,  R)
157
American Gangster (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments