My Favorite Movies


  fb1369073143's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
2
Braveheart (1995,  R)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
300 (2007,  R)
5
Fast and Furious (2009,  PG-13)
6
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
7
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
8
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
9
War of the Worlds (2005,  PG-13)
10
War in the Desert - The True Stories Behind the Gulf War 1991, the Six Day War 1967, and the Battle (1980,  Unrated)
11
World War II in Color - The British Story (,  Unrated)
12
War of the Worlds 2: The Next Wave (2008,  Unrated)
13
The War of the World: A New History of the 20th Century (2008,  Unrated)
14
Children Of Congo: From War To Witches (2008,  Unrated)
15
Shooting War: World War II Combat Cameramen (2000,  Unrated)
16
World War II: The War in Europe (1983,  Unrated)
17
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
18
Blood Diamond (2006,  R)
19
The Search for Nazi Gold (2006,  Unrated)
20
Confessions of a Nazi Spy (1939,  Unrated)
21
The Nazi (2002,  Unrated)
22
Nazi Hunter: The Beate Klarsfeld Story (1986,  Unrated)
23
Nazi Agent (Salute to Courage) (1942,  Unrated)
24
The Departed (2006,  R)
25
Enemy at the Gates (2001,  R)
26
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
27
The Voyage of La Amistad: A Quest for Freedom (1998,  Unrated)
28
Amistad (1997,  R)
29
Schindler's List (1993,  R)
30
The Good German (2006,  R)
31
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
32
Valkyrie (2008,  PG-13)
33
Australia (2008,  PG-13)
34
Transporter 3 (2008,  PG-13)
35
Angels & Demons (2009,  PG-13)
36
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
37
Rocky (1976,  PG)
38
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
39
I Am Legend (2007,  PG-13)
40
I Am David (2004,  PG)
41
The Secret Life of Adolf Hitler (1958,  Unrated)
42
The Restless Conscience: Resistance to Hitler Within Germany 1933-1945 (1992,  Unrated)
43
How Hitler Lost the War (1989,  Unrated)
44
The War File: The Desert War (2008,  Unrated)
45
Hitler - ein Film aus Deutschland (Hitler: A Film From Germany) (1978,  Unrated)
46
100 Jahre Adolf Hitler - Die letzte Stunde im Führerbunker (100 Years of Adolph Hitler) (1989,  Unrated)
47
TerrorStorm: A History of Government-Sponsored Terrorism (2006,  Unrated)
48
Hitler: The Rise of Evil (2003,  Unrated)
49
Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler (My Fuhrer) (2007,  Unrated)
50
Hitler in Colour (2005,  Unrated)
51
My Favorite Hitler Youth: Just Like You And Me (2006,  Unrated)
52
War of the Century - When Hitler Fought Stalin (1999,  Unrated)
53
Visions of War:Hitler (,  Unrated)
54
The Russian Front: 1941-1945: Barbarossa: Hitler Turns East (2007,  Unrated)
55
Hitler's Atrocities (1943,  Unrated)
56
A Touch of Churchill, A Touch of Hitler (,  Unrated)
57
Hitler: The Last Ten Days (1973,  Unrated)
58
Adolf Hitler - My Part in His Downfall (1974,  Unrated)
59
Son of Hitler (Hitler's Son) (,  G)
60
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
61
The Scorpion King (2002,  PG-13)
62
The Scorpion King 2: Rise of a Warrior (2008,  PG-13)
63
The Last Samurai (2003,  R)
64
The Last Samurai (1997,  R)
65
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
66
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
67
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
68
Kingdom of Heaven (2005,  R)
69
Osama (2004,  PG-13)
70
Godfather (2006,  Unrated)
71
A Bridge Too Far (1977,  PG)
72
Archangel (2005,  Unrated)
73
Defiance (2009,  R)
74
Stalin (Stalin: Man for the Society) (2006,  Unrated)
75
Stalin (1992,  Unrated)
76
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
77
Men of Honor (2000,  R)
78
National Geographic: Beyond the Movie: Pearl Harbor (2002,  Unrated)
79
Legends of the Dark Knight: The History of Batman (2005,  Unrated)
80
Goal! III (Goal! 3: Taking on the World) (2009,  PG-13)
81
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
82
Goal II: Living the Dream (2007,  PG-13)
83
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
84
La bestia in calore (SS Hell Camp) (SS Experiment Part 2) (The Beast in Heat) (1977,  Unrated)
85
La bestia in calore (SS Hell Camp)(The Beast in Heat) (,  Unrated)
86
Kaput lager - gli ultimi giorni delle SS (Achtung! The Desert Tigers) (The Desert Heroes) (1977,  Unrated)
87
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
88
Crush (2008,  PG-13)
89
Crank (2006,  R)
90
Crank 2: High Voltage (2009,  R)
91
Spider-Man (2002,  PG-13)
92
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
93
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
94
The Spectacular Spider-Man: Attack of the Lizard (2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments