Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb13727224's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
2
Cruel Intentions (1999,  R)
3
The Matrix (1999,  R)
4
Collateral (2004,  R)
5
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
6
Casino Royale (2006,  PG-13)
7
Scarface (1983,  R)
8
Vanilla Sky (2001,  R)
9
Cloverfield (2008,  PG-13)
10
Smokin' Aces (2007,  R)
11
Gladiator (2000,  R)
12
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
13
Blood Diamond (2006,  R)
14
Requiem for a Dream (2000,  R)
15
Crash (2004,  R)
16
Lord of War (2005,  R)
17
Training Day (2001,  R)
18
Fight Club (1999,  R)
19
Blow (2001,  R)
20
Man on Fire (2004,  R)
21
Bug (2006,  R)
22
Monster (2003,  R)
23
Superbad (2007,  R)
24
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
25
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
26
Born on the Fourth of July (1989,  R)
27
Ray (2004,  PG-13)
28
Heat (1995,  R)
29
Casino (1995,  R)
30
American Beauty (1999,  R)
31
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
32
The Departed (2006,  R)
33
Scent of a Woman (1992,  R)
34
Saw (2004,  R)
35
Saw II (2005,  R)
36
Saw III (2006,  R)
37
Saw IV (2007,  R)
38
Saw V (2008,  R)
39
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
40
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
41
300 (2007,  R)
42
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
43
Almost Famous (2000,  R)
44
American History X (1998,  R)
45
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
46
Apocalypse Now (1979,  R)
47
Bad Boys (1995,  R)
48
Bad Boys II (2003,  R)
49
Back to the Future (1985,  PG)
50
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
51
Braveheart (1995,  R)
52
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
53
Cast Away (2000,  PG-13)
54
City of Angels (1998,  PG-13)
55
Clerks (1994,  R)
56
Dead Poets Society (1989,  PG)
57
Die Hard (1988,  R)
58
Face/Off (1997,  R)
59
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
60
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
61
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
62
Friday (1995,  R)
63
Forrest Gump (1994,  PG-13)
64
GoodFellas (1990,  R)
65
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
66
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
67
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
68
Independence Day (1996,  PG-13)
69
Jackass - The Movie (2002,  R)
70
Jarhead (2005,  R)
71
Memento (2000,  R)
72
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
73
Men in Black (1997,  PG-13)
74
Minority Report (2002,  PG-13)
75
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
76
Old School (2003,  R)
77
Office Space (1999,  R)
78
Rocky (1976,  PG)
79
Saving Private Ryan (1998,  R)
80
Scary Movie (2000,  R)
81
Snatch (2001,  R)
82
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
83
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
84
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
85
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
86
The Big Lebowski (1998,  R)
87
Thank You For Smoking (2006,  R)
88
Team America - World Police (2004,  R)
89
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
90
The Godfather (1972,  R)
91
The Godfather, Part II (1974,  R)
92
The Godfather, Part III (1990,  R)
93
The Matrix Reloaded (2003,  R)
94
The Matrix Revolutions (2003,  R)
95
The Passion of the Christ (2004,  R)
96
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
97
The Silence of the Lambs (1991,  R)
98
The Wizard of Oz (1939,  G)
99
There's Something About Mary (1998,  R)
100
Top Gun (1986,  PG)
101
Zoolander (2001,  PG-13)
102
Trainspotting (1996,  R)
103
Scream (1996,  R)
104
3:10 to Yuma (2007,  R)
105
15 Minutes (2001,  R)
106
8 Mile (2002,  R)
107
Babel (2006,  R)
108
The Bucket List (2007,  PG-13)
109
Charlie Wilson's War (2007,  R)
110
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
111
Party Monster (2003,  R)
112
Born Rich (,  Unrated)
113
The Last Mogul (Life and Times of Lew Wasserman) (2005,  PG-13)
114
Richie Rich (1994,  PG)
115
Home Alone (1990,  PG)
116
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
117
Boiler Room (2000,  R)
118
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
119
Children of Men (2006,  R)
120
War of the Worlds (2005,  PG-13)
121
Lions for Lambs (2007,  R)
122
Risky Business (1983,  R)
123
There's No Business Like Show Business (1954,  Unrated)
124
Back to the Future Part II (1989,  PG)
125
Back to the Future Part III (1990,  PG)
126
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
127
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
128
Eurotrip (2003,  R)
129
Mean Girls (2004,  PG-13)
130
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
131
Speed (1994,  R)
132
Hollywoodland (2006,  R)
133
25th Hour (2002,  R)
134
Juno (2007,  PG-13)
135
No Country for Old Men (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments