My Favorite Movies


  fb1373885108's Rating My Rating
1
Lost Horizon (1937,  Unrated)
2
The Godfather (1972,  R)
3
The Godfather, Part II (1974,  R)
4
The Notebook (2004,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
6
Braveheart (1995,  R)
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
8
300 (2007,  R)
9
Pulp Fiction (1994,  R)
10
Forrest Gump (1994,  PG-13)
11
Night at the Museum (2006,  PG)
12
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
13
Chicago (2002,  PG-13)
14
The Phantom of the Opera (1925,  Unrated)
15
Les Miserables (1935,  Unrated)
16
Pretty Woman (1990,  R)
17
The Shawshank Redemption (1994,  R)
18
The Hunchback of Notre Dame (1923,  Unrated)
19
All Quiet on the Western Front (1930,  Unrated)
20
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
21
Seven Days in May (1964,  PG-13)
22
The Best Man (1964,  Unrated)
23
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
24
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
25
Hancock (2008,  PG-13)
26
The Anderson Tapes (1971,  PG)
27
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
28
Hamlet (1948,  Unrated)
29
Citizen Kane (1941,  PG)
30
Touch of Evil (1958,  PG-13)
31
The Third Man (1949,  Unrated)
32
Casablanca (1943,  Unrated)
33
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
34
Key Largo (1948,  Unrated)
35
The Public Enemy (1931,  Unrated)
36
Scarface (1983,  R)
37
Scarface (1932,  PG)
38
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
39
Captain Blood (1935,  Unrated)
40
Moby Dick (1956,  Unrated)
41
They Made Me a Criminal (1939,  Unrated)
42
Little Caesar (1930,  G)
43
Gunga Din (1939,  Unrated)
44
It Happened One Night (1934,  Unrated)
45
Born Yesterday (1950,  Unrated)
46
Angels & Demons (2009,  PG-13)
Angels & Demons
Loved it.
47
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
48
Goodbye, Mr. Chips (1939,  Unrated)
49
The Plainsman (1936,  Unrated)
50
The Man with the Golden Arm (1955,  Unrated)
51
Young Frankenstein (1974,  PG)
52
Marty (1955,  Unrated)
53
The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother (1975,  PG)
54
Patton (1970,  PG)
55
The Hustler (1961,  Unrated)
56
12 Angry Men (1997,  PG-13)
57
Anatomy of a Murder (1959,  R)
58
Inherit the Wind (1999,  PG)
59
The Hindenburg (1975,  PG)
60
The Hospital (1971,  PG-13)
61
The New Centurions (1972,  Unrated)
62
They Might Be Giants (2006,  G)
63
The Andersonville Trial (1970,  Unrated)
64
The Flim-Flam Man (One Born Every Minute) (1967,  Unrated)
65
21 (2008,  PG-13)
66
Seven (Se7en) (1995,  R)
67
The Usual Suspects (1995,  R)
68
Pay It Forward (2000,  PG-13)
69
L.A. Confidential (1997,  R)
70
The Negotiator (1998,  R)
71
The Life of David Gale (2003,  R)
72
A Time to Kill (1996,  R)
73
K-PAX (2001,  PG-13)
74
Beyond the Sea (2004,  PG-13)
75
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
76
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
77
Looking for Richard (1996,  PG-13)
78
The Big Kahuna (2000,  R)
79
The Murder of Mary Phagan (1988,  Unrated)
80
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
81
The Apartment (1960,  Unrated)
82
The Odd Couple (1968,  G)
83
The Great Race (1965,  Unrated)
84
The China Syndrome (1979,  PG)
85
Tuesdays with Morrie (1999,  Unrated)
86
How to Murder Your Wife (1965,  Unrated)
87
Mister Roberts (1955,  Unrated)
88
Irma La Douce (1963,  Unrated)
89
Days of Wine and Roses (1962,  Unrated)
90
Save the Tiger (1973,  R)
91
The Prisoner of Second Avenue (1975,  PG)
92
Cowboy (1958,  Unrated)
93
Tribute (1980,  PG)
94
Spartacus (1960,  PG-13)
95
Operation Petticoat (1959,  Unrated)
96
Sweet Smell of Success (1957,  Unrated)
97
Houdini (1953,  Unrated)
98
The Defiant Ones (1958,  Unrated)
99
The Boston Strangler (1968,  R)
100
The List of Adrian Messenger (1963,  Unrated)
101
Kings Go Forth (1958,  Unrated)
102
Captain Newman, M.D. (1963,  Unrated)
103
Frank Sinatra: The Man and the Myth (2004,  Unrated)
104
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
105
The Manchurian Candidate (1962,  PG-13)
106
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
107
Von Ryan's Express (1965,  PG)
108
Young at Heart (1954,  PG)
109
Lady in Cement (1968,  R)
110
Robin and the 7 Hoods (Robin and the Seven Hoods) (1964,  Unrated)
111
Cast a Giant Shadow (1966,  Unrated)
112
Some Came Running (1959,  Unrated)
113
The Detective (1968,  Unrated)
114
Come Blow Your Horn (1963,  Unrated)
115
The Joker Is Wild (All The Way) (1957,  Unrated)
116
Detective Story (1951,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments