Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1374454447's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
3
Braveheart (1995,  R)
4
Iron Man (2008,  PG-13)
5
Titanic (1996,  PG-13)
6
The Saint (1997,  PG-13)
7
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
8
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
9
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
10
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
11
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
12
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
13
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
14
Crocodile Dundee II (1988,  PG)
15
Crocodile Dundee in Los Angeles (2001,  PG)
16
Kiss of the Dragon (2001,  R)
17
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
18
Jia gao shou (Dragon, the Hero) (Dragon and the Hero) (1981,  Unrated)
19
Dragonball Evolution (2009,  PG)
20
Dragon Claws (1998,  Unrated)
21
Dragon Lee vs. The Five Brothers (1986,  Unrated)
22
Dragon's Showdown (1986,  Unrated)
23
Angry Dragon (1979,  Unrated)
24
Dragon on Fire (1979,  Unrated)
25
The Dragon's Snake Fist (1982,  Unrated)
26
Red Dragon (2002,  R)
27
Chasseurs de Dragons (Dragon Hunters) (2008,  PG)
28
Man Som Hatar Kvinnor (Millenium: Part 1 - Men Who Hate Women) (The Girl with the Dragon Tattoo) (2009,  Unrated)
29
Saam gwok dzi gin lung se gap (Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon) (2008,  Unrated)
30
Fire & Ice: The Dragon Chronicles (2008,  Unrated)
31
Dragon Hunter (2008,  Unrated)
32
Dragonquest (2009,  PG-13)
33
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
34
Dance of the Dragon (2008,  Unrated)
35
Dragonheart (1996,  PG-13)
36
Dragon Wars (D-War) (War of the Dragons) (2007,  PG-13)
37
Merlin and the War of the Dragons (2008,  Unrated)
38
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
39
Enter the Dragon (1973,  R)
40
Pete's Dragon (1977,  G)
41
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
42
Dragonfly (2002,  PG-13)
43
Dungeons & Dragons (2000,  PG-13)
44
Dragonheart - A New Beginning (2000,  PG)
45
Double Dragon (1994,  PG-13)
46
Dungeons & Dragons 2: Wrath of the Dragon God (2005,  R)
47
Bloodfist II (1990,  R)
48
Rize (2005,  PG-13)
49
Dragonslayer (1981,  PG)
50
Dragonlance: Dragons of Autumn Twilight (2007,  Unrated)
51
The Last Dragon (1985,  PG-13)
52
George and the Dragon (Dragon Sword) (2004,  PG)
53
Twin Dragons (1999,  PG-13)
54
Long xiao ye (Dragon Lord) (Dragon Strike) (Young Master in Love) (1982,  PG-13)
55
Dragon's World: A Fantasy Made Real (The Last Dragon) (2005,  PG)
56
Long zai tian ya (Dragon Fight) (Dragon Kickboxer) (1988,  Unrated)
57
Doragon bôru: Shenron no densetsu (Dragon Ball: Curse of the Blood Rubies) (Dragon Ball: The Legend) (1986,  Unrated)
58
Dragon Ball Z: Wrath of the Dragon (1995,  Unrated)
59
Legend of the Dragon Kings: Black Dragon (1991,  Unrated)
60
Legend of the Dragon Kings: Iron Dragon (1991,  Unrated)
61
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) (1994,  R)
62
Legend of the Dragon Kings: Red Dragon (1991,  Unrated)
63
Lung fu moon (Dragon Tiger Gate) (2006,  Unrated)
64
Doragon bôru Z 3: Chikyû marugoto chô kessen (Dragon Ball Z: The Tree of Might) (1990,  PG)
65
Ring of the Nibelungs (Dark Kingdom: The Dragon King)(Sword of Xanten) (2006,  PG-13)
66
Dragon in Fury (2004,  Unrated)
67
Bruce Lee - A Warrior's Journey (2000,  Unrated)
68
Bruce Lee and Kung Fu Mania (2001,  Unrated)
69
The Young Bruce Lee (1980,  Unrated)
70
Bruce Lee: A Dragon Story (1974,  Unrated)
71
Goodbye, Bruce Lee: His Last Game of Death (1975,  Unrated)
72
Bruce Lee: True Story (,  Unrated)
73
Bruce Lee: Fist of Unicorn (1972,  Unrated)
74
Bruce Lee: Path of the Dragon (1998,  Unrated)
75
Bruce Lee: The Warrior Within (1976,  Unrated)
76
America bangmungaeg (Bruce Lee Fights Back from the Grave)(The Stranger) (1976,  Unrated)
77
Fu ji (Fists of Bruce Lee) (2004,  R)
78
Legend of Bruce Lee (1980,  Unrated)
79
Nan yang tang ren jie (Game of the Dragon) (Bruce Lee the Invincible) (1977,  R)
80
Bruce Lee: The Man and the Myth (1976,  Unrated)
81
Image of Bruce Lee (1978,  Unrated)
82
Game of Death (1978,  R)
83
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) (1972,  R)
84
True Game of Death (1999,  Unrated)
85
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) (1972,  R)
86
Si wang ta (Game of Death II) (1981,  R)
87
Death by Misadventure (1993,  Unrated)
88
The Intercepting Fist (2001,  Unrated)
89
Bruce's Fists of Vengeance (1984,  Unrated)
90
Dragon Since 1973 (1973,  Unrated)
91
Dragons of the Orient (1988,  Unrated)
92
Fist of Fear, Touch of Death (The Dragon and the Cobra) (2004,  R)
93
The Green Hornet (1974,  Unrated)
94
Bruce Le's Greatest Revenge (1978,  Unrated)
95
Top Fighter (1995,  Unrated)
96
Laugh Track: The Chinese Connection (1973,  Unrated)
97
Martial Arts Masters (1972,  Unrated)
98
The Magnificent Kick (Huang Fei Hong yu gui jiao qi) (1980,  Unrated)
99
Death Bet (2008,  Unrated)
100
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
101
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
102
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun (2005,  Unrated)
103
Shao Lin xiao zi (Shaolin Temple 2: Kids from Shaolin) (1983,  Unrated)
104
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
105
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
106
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
107
Gei ba ba de xin (My Father is a Hero) (Jet Li's The Enforcer) (1995,  R)
108
Nan bei Shao Lin (Shaolin Temple 3: Martial Arts of Shaolin) (North and South Shaolin) (Arahan) (1986,  Unrated)
109
Once Upon a Time in China (1991,  R)
110
Tau ming chong (Warlords) (2007,  Unrated)
111
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
112
Hero (2004,  PG-13)
113
The One (2001,  PG-13)
114
Zhong Nan Hai bao biao (The Defender) (The Bodyguard from Beijing) (1994,  R)
115
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
116
The Legend (Fong Sai Yuk) (1993,  R)
117
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) (1984,  R)
118
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) (1993,  R)
119
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II) (1992,  R)
120
The Shaolin Temple (1982,  Unrated)
121
Shu dan long wei (High Risk) (Meltdown) (1995,  R)
122
Sat sau ji wong (Hitman) (King of Assassins) (The Contract Killer) (2002,  R)
123
Wong Fei-hung chi tit gai dau neung gung (Deadly China Hero) (Claws of Steel) (Last Hero in China) (1993,  Unrated)
124
Lord of the Wu Tang (Kung Fu Master) (Yi tian tu long ji: Zhi mo jiao jiao zhu) (The Evil Cult) (1993,  Unrated)
125
Fong Shi Yu II: Wan fu mo di (The Legend 2)(The Legend II) (1993,  R)
126
Long xing tian xia (The Master) (1989,  R)
127
Red Dragon (2000,  Unrated)
128
Once Upon a Time in China: The Next Chapters (1993,  Unrated)
129
Zhong hua wu shu (This Is Kung Fu) (1994,  Unrated)
130
The Expendables (2010,  Unrated)
131
Pretty Woman (1990,  R)
132
Gladiator (2000,  R)
133
Whale Rider (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments