Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1374802286's Rating My Rating
1
Doubt (2008,  PG-13)
2
The Hours (2002,  PG-13)
3
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
4
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
5
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
6
The Manchurian Candidate (2004,  R)
7
Evening (2007,  PG-13)
8
One True Thing (1998,  R)
9
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
10
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
11
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
12
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
13
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
14
Prime (2005,  PG-13)
15
Dangerous Liaisons (1988,  R)
16
Fatal Attraction (1987,  R)
17
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
18
Shrek (2001,  PG)
19
Shrek 2 (2004,  PG)
20
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
24
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
26
Mary Poppins (1964,  G)
27
The Sound of Music (1965,  G)
28
The Truman Show (1998,  PG)
29
Capote (2005,  R)
30
Cet Amour La (2002,  Unrated)
31
If These Walls Could Talk 2 (2000,  R)
32
La Residencia (The House That Screamed) (The Boarding School) (The Finishing School) (1969,  Unrated)
33
Cría Cuervos (Cria!) (Raise Ravens) (1976,  Unrated)
34
Sissi - Die junge Kaiserin (Sissi: The Young Empress) (1956,  Unrated)
35
Sissi - Schicksalsjahre einer Kaiserin (1957,  Unrated)
36
Sissi (1956,  Unrated)
37
Finding Nemo (2003,  G)
38
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
39
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
40
A Good Woman (2006,  PG)
41
What Women Want (2001,  PG-13)
42
Singin' in the Rain (1952,  G)
43
The House of the Spirits (1994,  R)
44
Peter Pan (2003,  PG)
45
Cloak and Dagger (1946,  Unrated)
46
Body and Soul (1947) (1947,  Unrated)
47
The Four Poster (1952,  Unrated)
48
RKO 281: The Battle Over Citizen Kane (1999,  R)
49
The Omen (2006,  R)
50
Conspiracy of Hearts (1960,  Unrated)
51
The Pleasure of His Company (1961,  Unrated)
52
Operation Crossbow (1965,  Unrated)
53
The High Commissioner (1968,  Unrated)
54
Hard Contract (1969,  R)
55
De Sade (1969,  R)
56
What the Peeper Saw (1972,  Unrated)
57
The Boys from Brazil (1978,  R)
58
The Holcroft Covenant (1985,  R)
59
Flamenco (1995,  Unrated)
60
Iberia (2005,  Unrated)
61
Peppermint Frappe (1967,  Unrated)
62
Bodas de sangre( Blood Wedding) (1981,  Unrated)
63
Loving Annabelle (2006,  Unrated)
64
Snow Cake (2006,  Unrated)
65
Sense and Sensibility (1995,  PG)
66
Heartburn (1986,  R)
67
Julie & Julia (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments