My Favorite Movies


  fb1377621276's Rating My Rating
1
American Pie (1999,  R)
2
American Pie 2 (2001,  R)
3
American Wedding (2003,  R)
4
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
5
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
6
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
7
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
8
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
9
Ali G Indahouse - The Movie (2004,  R)
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
11
Carry on Abroad (1972,  Unrated)
12
Carry on Behind (1975,  Unrated)
13
Carry on at Your Convenience (Carry on Round the Bend) (1971,  Unrated)
14
Carry on Camping (1969,  Unrated)
15
Carry on Cowboy (The Rumpo Kid) (1966,  Unrated)
16
Carry on Cruising (1962,  Unrated)
17
Carry on Dick (1974,  Unrated)
18
Carry on Doctor (1972,  PG)
19
Carry on Again Doctor (1969,  Unrated)
20
Carry On: Don't Lose Your Head (Carry on Pimpernel) (1966,  Unrated)
21
Carry On... Follow That Camel (Carry on in the Legion) (1967,  Unrated)
22
Carry on Girls (1973,  Unrated)
23
Carry on Henry (1971,  Unrated)
24
Carry on Up the Jungle (Carry on Up the Congo) (1970,  Unrated)
25
Carry On... Up the Khyber (1968,  Unrated)
26
Carry on Loving (1970,  Unrated)
27
Carry on Matron (1979,  Unrated)
28
Carry on Nurse (1960,  Unrated)
29
Carry On Screaming! (1966,  Unrated)
30
Cool Runnings (1993,  PG)
31
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
32
A Fish Called Wanda (1988,  R)
33
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
34
Hot Fuzz (2007,  R)
35
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
36
Jackass - The Movie (2002,  R)
37
Jackass: Number Two (2006,  R)
38
Kevin & Perry Go Large (2000,  R)
39
Love Actually (2003,  R)
40
Meet the Parents (2000,  PG-13)
41
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
42
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
43
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
44
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
45
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
46
This Is Spinal Tap (1984,  R)
47
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
48
Notting Hill (1999,  PG-13)
49
Nuns on the Run (1990,  PG-13)
50
On the Buses (1971,  PG)
51
Mutiny on the Buses (1972,  Unrated)
52
Pineapple Express (2008,  R)
53
The Pink Panther (1963,  Unrated)
54
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
55
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
56
Police Academy (1984,  R)
57
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
58
Police Academy 3 - Back in Training (1986,  PG)
59
Police Academy 4 - Citizens on Patrol (1987,  PG)
60
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach (1988,  PG)
61
Police Academy 6 - City Under Siege (1989,  PG)
62
Pretty Woman (1990,  R)
63
Road Trip (2000,  R)
64
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
65
Spaceballs (1987,  PG)
66
Splitting Heirs (1993,  PG-13)
67
The Ice Pirates (1984,  PG)
68
The Mask (1994,  PG-13)
69
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
70
There's Something About Mary (1998,  R)
71
Tropic Thunder (2008,  R)
72
Up in Smoke (1978,  R)
73
Weird Science (1985,  PG-13)
74
Withnail and I (1987,  R)
75
Independence Day (1996,  PG-13)
76
28 Days Later (2003,  R)
77
28 Weeks Later... (2007,  R)
78
A Clockwork Orange (1971,  R)
79
An American Werewolf in London (1981,  R)
80
Carrie (1976,  R)
81
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
82
Final Destination (2000,  R)
83
Final Destination 2 (2003,  R)
84
Final Destination 3 (2006,  R)
85
Stephen King's It (1990,  Unrated)
86
Halloween (1978,  R)
87
Hostel (2006,  R)
88
Hostel: Part II (2007,  R)
89
Interview with the Vampire (1994,  R)
90
Jaws (1975,  PG)
91
Saw (2004,  R)
92
Saw II (2005,  R)
93
Saw III (2006,  R)
94
Saw IV (2007,  R)
95
Saw V (2008,  R)
96
Scream (1996,  R)
97
Scream 2 (1997,  R)
98
Scream 3 (2000,  R)
99
Seven (Se7en) (1995,  R)
100
The Blair Witch Project (1999,  R)
101
The Crow (1994,  R)
102
The Descent (2006,  R)
103
The Devil's Rejects (2005,  R)
104
The Exorcist (1973,  R)
105
The Grudge (2004,  PG-13)
106
The Hole (2001,  R)
107
The Lost Boys (1987,  R)
108
The Hills Have Eyes (2006,  R)
109
The Ring (2002,  PG-13)
110
The Shining (1980,  R)
111
The Silence of the Lambs (1991,  R)
112
Hannibal (2001,  R)
113
Red Dragon (2002,  R)
114
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
115
The Wicker Man (1973,  R)
116
The Witches of Eastwick (1987,  R)
117
Van Helsing (2004,  PG-13)
118
Wolf Creek (2005,  R)
119
Bride of Chucky (1998,  R)
120
Seed Of Chucky (2004,  R)
121
Shaun of the Dead (2004,  R)
122
Alive (1993,  R)
123
American Beauty (1999,  R)
124
American Psycho (2000,  R)
125
Blood Diamond (2006,  R)
126
Blow (2001,  R)
127
Chocolat (2000,  PG-13)
128
D-Day Remembered (2004,  Unrated)
129
Demolition Man (1993,  R)
130
Dogma (1999,  R)
131
Face/Off (1997,  R)
132
From Hell (2001,  R)
133
Full Metal Jacket (1987,  R)
134
Ghost (1990,  R)
135
Gladiator (2000,  R)
136
JFK (1991,  R)
137
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
138
Moonstruck (1987,  PG)
139
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
140
Platoon (1986,  R)
141
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
142
Saving Private Ryan (1998,  R)
143
Scarface (1983,  R)
144
Schindler's List (1993,  R)
145
Sleepy Hollow (1999,  R)
146
Speed (1994,  R)
147
The Color Purple (1985,  PG-13)
148
The Godfather (1972,  R)
149
The Godfather, Part II (1974,  R)
150
The Godfather, Part III (1990,  R)
151
The Green Mile (1999,  R)
152
The Fifth Element (1997,  PG-13)
153
The Italian Job (2003,  PG-13)
154
The Krays (1990,  R)
155
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
156
Titanic (1997,  PG-13)
157
Troy (2004,  R)
158
Walk the Line (2005,  PG-13)
159
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
160
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
161
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
162
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
163
Romancing the Stone (1984,  PG)
164
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
165
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
166
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
167
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
168
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
169
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
170
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
171
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
172
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
173
The Terminator (1984,  R)
174
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
175
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
176
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
177
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
178
The Mummy (1999,  PG-13)
179
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
180
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
181
Casablanca (1943,  PG)
182
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
183
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
184
Gone With the Wind (1939,  G)
185
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
186
Back to the Future (1985,  PG)
187
Back to the Future Part II (1989,  PG)
188
Back to the Future Part III (1990,  PG)
189
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
190
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
191
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
192
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
193
The Goonies (1985,  PG)
194
Gremlins (1984,  PG)
195
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
196
Jurassic Park (1993,  PG-13)
197
The Karate Kid (1984,  PG)
198
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
199
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
200
Labyrinth (1986,  PG)
201
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
202
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
203
Finding Nemo (2003,  G)
204
The Aristocats (1970,  G)
205
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
206
The Wind in the Willows (1995,  Unrated)
207
Time Bandits (1981,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments