My Favorite Movies


  fb137900983's Rating My Rating
1
Summer Magic (1963,  G)
2
Pollyanna (1960,  G)
3
The Parent Trap (1961,  G)
4
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
My favorite movie!!
5
Hairspray (2007,  PG)
Hairspray
Must See!!
6
City of Angels (1998,  PG-13)
7
Meet The Browns (2008,  PG-13)
8
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
The movie that I could watch over and over again.
9
Meet the Robinsons (2007,  G)
10
Mary Higgins Clark:Crime of Passion (2003,  R)
11
Finding Nemo (2003,  G)
12
Shark Tale (2004,  PG)
Shark Tale
FuNnY
13
I, Robot (2004,  PG-13)
14
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
Pure Classic
15
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
16
Legally Blonde (2001,  PG-13)
17
Man on Fire (2004,  R)
18
Love Actually (2003,  R)
19
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Funny X2
20
Meet the Parents (2000,  PG-13)
21
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor
Perfect love story
22
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
Julia Robert's classic here!
23
Remember the Titans (2000,  PG)
24
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
Tom Hanks !?!
25
Schindler's List (1993,  R)
Schindler's List
WOW!
26
Shrek (2001,  PG)
27
Shrek 2 (2004,  PG)
28
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
29
Spider-Man (2002,  PG-13)
30
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
31
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
32
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
LOVED IT!
33
Toy Story (1995,  G)
34
Troy (2004,  R)
Troy
Liked it but it was lloonnggg!
35
X2 (2003,  PG-13)
36
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch
LOVE this movie!!
37
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
This was so funny! A true love story
38
A Cinderella Story (2004,  PG)
39
Blade (1998,  R)
40
Blade - Trinity (2004,  R)
41
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
42
Bring It On (2000,  PG-13)
43
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Breakfast at Tiffany's
CLASSIC
44
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
45
Cars (2006,  G)
46
Chicago (2002,  PG-13)
47
Con Air (1997,  R)
48
Disney's Aladdin (1992,  G)
49
Elf (2003,  PG)
50
Fantastic Four (2005,  PG-13)
51
Forrest Gump (1994,  PG-13)
52
Ghost (1990,  R)
53
Home Alone (1990,  PG)
54
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
55
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
56
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
57
Monsters, Inc. (2001,  G)
58
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
59
Rudy (1993,  PG)
60
She's All That (1999,  PG-13)
61
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
62
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
63
The Breakfast Club (1985,  R)
64
The Lion King (1994,  G)
65
The Little Mermaid (1989,  G)
66
The Pacifier (2005,  PG)
67
The Passion of the Christ (2004,  R)
68
The Patriot (2000,  R)
69
The Princess Diaries (2001,  G)
70
The Sound of Music (1965,  G)
71
The Banger Sisters (2002,  R)
The Banger Sisters
Loved the movie, but not the ending.
72
Black Hawk Down (2001,  R)
73
Freaky Friday (2003,  PG)
74
Grease (1978,  PG)
75
Ladder 49 (2004,  PG-13)
76
Over the Hedge (2006,  PG)
77
Raise Your Voice (2004,  PG)
78
Ray (2004,  PG-13)
79
She's the Man (2006,  PG-13)
80
Sleeping Beauty (1959,  G)
81
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
82
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
83
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
84
Annie (1982,  G)
Annie
Love This Movie! Truly My Favorite!!
85
The Parent Trap (1998,  PG)
86
Parent Trap II (1986,  Unrated)
87
Cinderella (1950,  G)
88
Elizabethtown (2005,  PG-13)
89
Happy Feet (2006,  PG)
90
Mary Higgins Clark:I'll Be Seeing You (,  Unrated)
91
Why Did I Get Married? (2007,  PG-13)
Why Did I Get Married?
Great movie!! Awesome!
92
Daddy's Little Girls (2007,  PG-13)
93
Little Women (1994,  PG)
94
The Santa Clause (1994,  PG)
95
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002,  G)
96
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006,  G)
97
Charlie Wilson's War (2007,  R)
98
The Christmas List (1997,  Unrated)
99
Last Holiday (2006,  PG-13)
100
Patch Adams (1998,  PG-13)
101
Toys (1992,  PG-13)
102
Aladdin and the King of Thieves (1999,  G)
103
Flubber (1997,  PG)
104
Nine Months (1995,  PG-13)
105
Jack (1996,  PG-13)
106
Man of the House (1995,  PG)
107
Closer (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments