My Favorite Movies
| fb1379041447's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
| 2 |
Adventures in Babysitting (1987, PG-13) |
|
| 3 |
Uncle Buck (1989, PG) |
|
| 4 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 5 |
Cape Fear (1991, R) |
|
| 6 |
Imitation of Life (1958, Unrated) |
|
| 7 |
Imitation of Life (1934, Unrated) |
|
| 8 |
Cooley High (1975, PG) |
|
| 9 |
He's Just Not That Into You (2009, PG-13) |
|
| 10 |
Sex and the City (2008, R) |
|
| 11 |
Sex and the City 2 (2010, Unrated) |
|
| 12 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 13 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
| 14 |
Lethal Weapon 2 (1989, R) |
|
| 15 |
21 (2008, PG-13) |
|
| 16 |
Pay It Forward (2000, PG-13) |
|
| 17 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 18 |
Dead Presidents (1995, R) |
|
| 19 |
Lean on Me (1989, PG-13) |
|
| 20 |
Casino (1995, R) |
|
| 21 |
Fame (1980, R) |
|
| 22 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 23 |
Their Eyes Were Watching God (2005, Unrated) |
|
| 24 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 25 |
Purple Rain (1984, R) |
|
| 26 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 27 |
Waiting to Exhale (1995, R) |
|
| 28 |
The Inkwell (1994, R) |
|
| 29 |
Baby Boy (2001, R) |
|
| 30 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 31 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 32 |
Carmen Jones (1954, Unrated) |
|
| 33 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 34 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 35 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 36 |
Waitress (2007, PG-13) |
|
| 37 |
Come Early Morning (2006, R) |
|
| 38 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 39 |
The Rescuers (1977, G) |
|
| 40 |
Mr and Mrs Loving (1996, PG-13) |
|
| 41 |
Something New (2006, PG-13) |
|
| 42 |
Watchmen (2009, R) |
|
| 43 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 44 |
In Her Shoes (2005, PG-13) |
|
| 45 |
Celia: The Queen (2008, Unrated) |
|
| 46 |
Selena (1997, PG) |
|
| 47 |
El Norte (1999, R) |
|
| 48 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 49 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 50 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990, R) |
|
| 51 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 52 |
Soul Food (1997, R) |
|
| 53 |
Poetic Justice (1993, R) |
|
| 54 |
Crash (2004, R) |
|
| 55 |
Traffic (2000, R) |
|
| 56 |
Sleeping with the Enemy (1991, R) |






















































