My Favorite Movies
| fb1379073953's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Ghost and Mrs. Muir (1947, Unrated) |
|
| 2 |
The Red Violin (1999, R) |
|
| 3 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 4 |
Gosford Park (2001, R) |
|
| 5 |
Godzilla (1998, PG-13) |
|
| 6 |
Restoration (1995, R) |
|
| 7 |
The New World (2005, PG-13) |
|
| 8 |
The Tracey Fragments (2007, R) |
|
| 9 |
The Fountain (2006, PG-13) |
|
| 10 |
Zulu (1964, Unrated) |
|
| 11 |
The Faculty (1998, R) |
|
| 12 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
| 13 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 14 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 15 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 16 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 17 |
Gigi (1958, G) |
|
| 18 |
Constantine (2005, R) |
|
| 19 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 20 |
Death at a Funeral (2007, R) |
|
| 21 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 22 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 23 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 24 |
Secondhand Lions (2003, PG) |
|
| 25 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 26 |
The Skeleton Key (2005, PG-13) |
|
| 27 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 28 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 29 |
WALL-E (2008, G) |
|
| 30 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 31 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 32 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 33 |
Laura (1944, Unrated) |
|
| 34 |
Paint Your Wagon (1969, PG-13) |
|
| 35 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 36 |
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005, PG) |
|
| 37 |
Little Secrets (2002, PG) |
|
| 38 |
The Ballad of Cable Hogue (1970, Unrated) |
|
| 39 |
The Man Who Loved Cat Dancing (1973, PG) |






































