My Favorite Movies


  fb1382158410's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
2
The Matrix (1999,  R)
3
Finding Nemo (2003,  G)
4
Pulp Fiction (1994,  R)
5
Forrest Gump (1994,  PG-13)
6
Grease (1978,  PG)
7
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
8
2010: The Year We Make Contact (1984,  PG)
9
Jaws (1975,  PG)
10
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
11
The Sting (1973,  PG)
12
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
13
Logan's Run (1976,  PG)
14
House of Dark Shadows (1970,  PG)
15
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
16
A Clockwork Orange (1971,  R)
17
Full Metal Jacket (1987,  R)
18
Heavy Metal (1981,  R)
19
Star Trek (2009,  PG-13)
20
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
21
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
22
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
23
Star Trek Generations (1994,  PG)
24
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
25
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
26
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
27
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
28
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
29
Blazing Saddles (1974,  R)
30
The Nativity Story (2006,  PG)
31
The Andromeda Strain (1971,  G)
32
Galaxy Quest (1999,  PG)
33
Holes (2003,  PG)
34
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
35
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
36
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
37
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
38
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
39
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
40
Breach (2007,  PG-13)
41
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
42
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
43
The Music Man (1962,  G)
44
Fiddler on the Roof (1971,  G)
45
Jesus Christ Superstar (1973,  G)
46
Jesus (The Jesus Film) (1979,  Unrated)
47
Mean Girls (2004,  PG-13)
48
Cloverfield (2008,  PG-13)
49
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
50
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
51
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
52
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
53
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
54
Caddyshack (1980,  R)
55
Local Hero (1983,  PG)
56
The Dish (2001,  PG-13)
57
Silent Movie (1976,  PG)
58
Parenthood (1989,  PG-13)
59
Contact (1997,  PG)
60
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
61
The Shining (1980,  R)
62
Batman Begins (2005,  PG-13)
63
Batman (1989,  PG-13)
64
Batman: The Movie (1966,  PG)
65
The Dark Knight (2008,  PG-13)
66
Mister Roberts (1955,  Unrated)
67
Wild Things (1998,  R)
68
Niagara Motel (2006,  Unrated)
69
Men in Black (1997,  PG-13)
70
Men in Black II (2002,  PG-13)
71
The Fifth Element (1997,  PG-13)
72
Ella Enchanted (2004,  PG)
73
Freejack (1992,  R)
74
While You Were Sleeping (1995,  PG)
75
Demolition Man (1993,  R)
76
Finding Neverland (2004,  PG)
77
Sleeper (1973,  PG)
78
The Whole Nine Yards (2000,  R)
79
The Curse of the Jade Scorpion (2001,  PG-13)
80
Murphy's Romance (1985,  PG-13)
81
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
82
Rent (2005,  PG-13)
83
Independence Day (1996,  PG-13)
84
Starship Troopers (1997,  R)
85
No Country for Old Men (2007,  R)
86
Under Siege (1992,  R)
87
S.O.B. (1981,  R)
88
What's Up, Doc? (1972,  G)
89
Young Frankenstein (1974,  PG)
90
The Pink Panther (1963,  Unrated)
91
Harvey (1951,  Unrated)
92
Casino Royale (1967,  G)
93
Casino Royale (2006,  PG-13)
94
Dr. No (1962,  PG)
95
From Russia With Love (1964,  PG)
96
Goldfinger (1964,  PG)
97
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
98
You Only Live Twice (1967,  PG)
99
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
100
Live and Let Die (1973,  PG)
101
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
102
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
103
For Your Eyes Only (1981,  PG)
104
Moonraker (1979,  PG)
105
A View to a Kill (1985,  PG)
106
Licence To Kill (1989,  PG)
107
GoldenEye (1995,  PG-13)
108
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
109
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
110
Die Another Day (2002,  PG-13)
111
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
112
Fantastic Voyage (1966,  PG)
113
Alien (1979,  R)
114
Aliens (1986,  R)
115
My Favorite Year (1982,  PG)
116
Maverick (1994,  PG)
117
Network (1976,  R)
118
War Games (,  PG)
119
Phantasm (1979,  R)
120
War, Inc. (2008,  R)
121
The American President (1995,  PG-13)
122
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
123
True Lies (1994,  R)
124
Dark Star (1973,  G)
125
Viva Max! (1969,  Unrated)
126
Westworld (1973,  PG)
127
There's Something About Mary (1998,  R)
128
Gattaca (1997,  PG-13)
129
Lake Placid (1999,  R)
130
Bull Durham (1988,  R)
131
Silverado (1985,  PG-13)
132
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
133
Major League (1989,  R)
134
Foul Play (1978,  PG)
135
Support Your Local Sheriff (1969,  G)
136
Angel in My Pocket (1969,  G)
137
Dogma (1999,  R)
138
Spy Kids (2001,  PG)
139
The Princess Diaries (2001,  G)
140
The Princess Bride (1987,  PG)
141
A Few Good Men (1992,  R)
142
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
143
Shock Treatment (1981,  PG)
144
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
145
Outland (1981,  R)
146
Shakespeare in Love (1998,  R)
147
Sliding Doors (1998,  R)
148
Love Actually (2003,  R)
149
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
150
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
151
Looney Tunes: Back in Action (2003,  PG)
152
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
153
Silver Streak (1976,  PG)
154
Coma (1978,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments