My Favorite Movies


  fb1384275787's Rating My Rating
1
Cast Away (2000,  PG-13)
Cast Away
Deeply spiritual film - focus on the epiphany when the porta potty appeared on shore.
2
Severance (2006,  R)
Severance
Interesting tiltle - seems timely for my situation - Is that a chainsaw ?
3
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
4
Going Postal (1999,  Unrated)
5
Kill and Kill Again (1981,  PG)
6
Homeless: The Movie (2006,  Unrated)
7
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
8
28 Days Later (2003,  R)
9
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
10
His New Job (Charlie's New Job) (1915,  Unrated)
11
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
12
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
13
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey
I dont know how many times I ve seen this. It is quite possibly one of the top 10 films of all time in my opinion. the cinematography and soundtrack alone make this film. Kubrick is a genius.
14
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
15
Full Metal Jacket (1987,  R)
16
GoodFellas (1990,  R)
17
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
18
Blade Runner (1982,  R)
19
The Shining (1980,  R)
20
Citizen Kane (1941,  PG)
21
Vertigo (1958,  PG)
22
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
23
Blazing Saddles (1974,  R)
24
Kung Fu Hustle (2005,  R)
25
Casablanca (1943,  Unrated)
26
Face/Off (1997,  R)
27
Aliens (1986,  R)
28
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
29
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
30
Shrek 2 (2004,  PG)
31
Sin City (2005,  R)
32
The Fifth Element (1997,  PG-13)
33
The Incredibles (2004,  PG)
34
The Passion of the Christ (2004,  R)
35
The Shawshank Redemption (1994,  R)
36
The Village (2004,  PG-13)
37
Spaceballs (1987,  PG)
38
Les Visiteurs (The Visitors ) (1993,  R)
Les Visiteurs (The Visitors )
There was a similar film in English I saw (the title escapes me) however this one with Jean Reno was a riot. If you can stand ubtitles - you will love this comedy.
39
The Mission (1986,  PG)
40
Zatoichi At Large (1972,  Unrated)
41
Zatoichi The Outlaw (1967,  Unrated)
42
Zatoichi and the Chess Expert (1965,  Unrated)
43
Zatoichi On the Road (1963,  Unrated)
44
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
45
Forbidden Planet (1956,  G)
46
Dirty Harry (1971,  R)
47
Hang 'em High (1968,  PG-13)
48
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
49
Silent Running (1971,  G)
50
The Omega Man (1971,  PG)
51
Gone With the Wind (1939,  G)
52
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
53
His Girl Friday (1940,  Unrated)
54
Mr. Blandings Builds His Dream House (1948,  Unrated)
55
Psycho (1960,  R)
56
Dial M for Murder (1954,  PG)
57
The Money Pit (1986,  PG)
58
Suspicion (1941,  Unrated)
59
North by Northwest (1959,  Unrated)
60
1492: Conquest of Paradise (1992,  PG-13)
61
Dark City (1998,  R)
62
Perfect Creature (2006,  R)
63
Richard III (1995,  R)
64
Weekend at Bernie's (1989,  PG-13)
65
Sling Blade (1997,  R)
66
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
67
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
68
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
69
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
70
The Grifters (1990,  R)
71
Casino (1995,  R)
72
Matchstick Men (2003,  PG-13)
73
Hero (2004,  PG-13)
74
The Odd Couple (1968,  G)
75
The Out-of-Towners (1970,  G)
76
Fail-Safe (1964,  Unrated)
77
A Good Year (2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments