My Favorite Movies


  fb1384531023's Rating My Rating
1
Wild Tigers I Have Known (2007,  Unrated)
2
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
3
Mulholland Drive (2001,  R)
4
Wicker Park (2004,  PG-13)
5
Suspiria (1977,  R)
6
Tenebre, (Unsane) (1982,  Unrated)
7
Inland Empire (2006,  R)
8
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
9
Sleepwalkers (1992,  R)
10
Salem's Lot (1979,  PG)
11
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
12
Suburbia (1983,  R)
13
The NeverEnding Story (1984,  PG)
14
Killing Zoe (1994,  R)
15
Spoorloos (The Vanishing) (1988,  Unrated)
16
Shrunken Heads (1994,  R)
17
L.I.E. (2001,  NC-17)
18
The United States of Leland (2004,  R)
19
The Believer (2002,  R)
20
Romper Stomper (1992,  R)
21
This Is England (2007,  Unrated)
22
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
23
Kimyô na sâkasu (Strange Circus) (2005,  Unrated)
24
Saam gaang (3 Extremes II) (Three Extremes 2) (2002,  R)
25
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
26
Oldboy (2005,  R)
27
Control (2007,  R)
28
What We Do Is Secret (2007,  R)
29
Empire Records (1995,  PG-13)
30
Singles (1992,  PG-13)
31
The Silence of the Lambs (1991,  R)
32
The Butterfly Effect (2004,  R)
33
Near Dark (1987,  R)
34
Boxing Helena (1993,  R)
35
Desperate Living (Edited Version) (1977,  NC-17)
36
Pecker (1998,  R)
37
Buffalo 66 (1998,  R)
38
Velvet Goldmine (1998,  R)
39
Empire of the Sun (1987,  PG)
40
Bad Boys (1982,  R)
41
The Boondock Saints (1999,  R)
42
Transamerica (2005,  R)
43
My Own Private Idaho (1991,  R)
44
Wassup Rockers (1990,  R)
45
Kids (1995,  NC-17)
46
The Heart Is Deceitful Above All Things (2006,  R)
47
Death Wish 3 (1985,  R)
48
Hellraiser (1987,  R)
49
Phantasm II (1988,  R)
50
Kidulthood (2006,  R)
51
Mallrats (1995,  R)
52
Dawn of the Dead (1979,  R)
53
Slacker (1991,  R)
54
Noriko no shokutaku (Noriko's Dinner Table) (2005,  Unrated)
55
Donnie Darko (2001,  R)
56
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
57
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
58
Troll 2 (1990,  PG-13)
59
Motorama (1991,  R)
60
Eating Raoul (1982,  R)
61
Murder by Numbers (2002,  R)
62
Bully (2001,  R)
63
Freeway (1996,  R)
64
Freeway 2: Confessions of a Trickbaby (Freeway II: Confessions of a Trickbaby) (1999,  R)
65
Heathers (1988,  R)
66
Gleaming the Cube (1989,  PG-13)
67
Mean Creek (2004,  R)
68
The Wackness (2008,  R)
69
Mean Girls (2004,  PG-13)
70
La Planète Sauvage (The Savage Planet) (The Fantastic Planet) (Planet of Incredible Creatures) (1999,  PG)
71
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
72
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
73
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
74
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
75
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
76
Pet Sematary Two (1990,  R)
77
Pet Sematary (1989,  R)
78
Rushmore (1998,  R)
79
Return to Oz (1985,  PG)
80
The Holy Mountain (1973,  R)
81
Santa sangre (Holy Blood) (1990,  NC-17)
82
El Topo (1970,  Unrated)
83
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
84
Trainspotting (1996,  R)
85
Zero Day (2003,  Unrated)
86
Buio Omega (Beyond the Darkness) (1984,  Unrated)
87
Zombi 2 (Zombie) (Zombie Flesh Eaters) (Zombie 2: The Dead are Among Us)(Island of the Flesh-Eaters) (1980,  R)
88
The Wrestler (2008,  R)
89
Slumdog Millionaire (2008,  R)
90
Rinjin 13-gô (Neighbour No. 13) (2005,  Unrated)
91
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
92
No Country for Old Men (2007,  R)
93
Midnight Cowboy (1969,  R)
94
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
95
Great Expectations (1998,  R)
96
Straw Dogs (1971,  R)
97
Dreamers (2000,  Unrated)
98
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
99
8 1/2 (1963,  Unrated)
100
Lolita (1998,  R)
101
A Clockwork Orange (1971,  R)
102
Dahmer (2002,  R)
103
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
104
American Psycho (2000,  R)
105
Annie Hall (1977,  PG)
106
Aliens (1986,  R)
107
Creepshow (1982,  R)
108
The 'Burbs (1989,  PG)
109
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
110
The Driller Killer (1979,  Unrated)
111
Blow Out (1981,  R)
112
The Shining (1980,  R)
113
La Luna (1979,  R)
114
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
115
Red Eye (2005,  PG-13)
116
Lo Squartatore di New York (The New York Ripper) (1982,  Unrated)
117
The Thing (1982,  R)
118
Chungking Express (1996,  PG-13)
119
The Doom Generation (1995,  R)
120
Scanners (1981,  R)
121
Fallen Angels (1995,  Unrated)
122
Jacob's Ladder (1990,  R)
123
Videodrome (1983,  R)
124
Clue (1985,  PG)
125
Fire in the Sky (1993,  PG-13)
126
Gia (1998,  R)
127
Boys Don't Cry (1999,  R)
128
The Dancer Upstairs (2002,  R)
129
Memento (2000,  R)
130
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
131
Dolls (2002,  Unrated)
132
Valley of the Dolls (1967,  PG-13)
133
Uchuujin from Outer Space (2007,  Unrated)
134
Two Lovers (2008,  R)
135
Gone Baby Gone (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments