My Favorite Movies
| fb1386797958's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Menace II Society (1993, R) |
|
| 2 |
Juice (1992, R) |
|
| 3 |
Ray (2004, PG-13) |
|
| 4 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 5 |
Paid in Full (2002, R) |
|
| 6 |
South Central (1992, R) |
|
| 7 |
Turn It Up (2000, R) |
|
| 8 |
Above the Rim (1994, R) |
|
| 9 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 10 |
Belly (1998, R) |
|
| 11 |
Half Baked (1998, R) |
|
| 12 |
All About the Benjamins (2002, R) |
|
| 13 |
Friday (1995, R) |
|
| 14 |
Next Friday (2000, R) |
|
| 15 |
Friday After Next (2002, R) |
|
| 16 |
Exit Wounds (2001, R) |
|
| 17 |
In Too Deep (1999, R) |
|
| 18 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 19 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 20 |
Caught Up (1997, R) |
|
| 21 |
Baby Boy (2001, R) |
|
| 22 |
The Wash (2001, R) |
|
| 23 |
He Got Game (1998, R) |
|
| 24 |
Training Day (2001, R) |
|
| 25 |
American Gangster (2007, R) |
|
| 26 |
The Golden Child (1986, PG-13) |
|
| 27 |
Harlem Nights (1989, R) |
|
| 28 |
Beverly Hills Cop (1984, R) |
|
| 29 |
Beverly Hills Cop II (1987, R) |
|
| 30 |
Beverly Hills Cop III (1994, R) |
|
| 31 |
Beverly Hills Cop IV (2010, R) |
|
| 32 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 33 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 34 |
Rush Hour 3 (2007, PG-13) |
|
| 35 |
Scary Movie (2000, R) |
|
| 36 |
Scary Movie 2 (2001, R) |
|
| 37 |
Bullet (1996, R) |
|
| 38 |
Tupac - Resurrection (2003, R) |
|
| 39 |
Starsky & Hutch (2004, PG-13) |
|
| 40 |
Blast! (2003, R) |
|
| 41 |
300 (2007, R) |
|
| 42 |
Smokin' Aces (2007, R) |
|
| 43 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 44 |
Fresh (1994, R) |
|
| 45 |
Blade - Trinity (2004, R) |
|
| 46 |
Blade (1998, R) |
|
| 47 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
| 48 |
Beat Street (1984, PG) |
|
| 49 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 50 |
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003, PG-13) |
|
| 51 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 52 |
Hostage (2005, R) |
|
| 53 |
16 Blocks (2006, PG-13) |
|
| 54 |
Hood Rat (2002, R) |
|
| 55 |
Ali G Indahouse - The Movie (2004, R) |
|
| 56 |
Bride of Chucky (1998, R) |
|
| 57 |
Seed Of Chucky (2004, R) |
|
| 58 |
The Honeymooners (2005, PG) |
|
| 59 |
Clockers (1995, R) |
|
| 60 |
Crime Partners (2004, Unrated) |
|
| 61 |
Dead Presidents (1995, R) |
|
| 62 |
CB4 - The Movie (1993, R) |
|
| 63 |
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) (1993, R) |
|
| 64 |
Set It Off (1996, R) |
|
| 65 |
Hustle & Flow (2005, R) |
|
| 66 |
Higher Learning (1994, R) |
|
| 67 |
I'm Gonna Git You Sucka! (1988, R) |
|
| 68 |
Notorious (2009, R) |
|
| 69 |
American History X (1998, R) |
|
| 70 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 71 |
The Boondock Saints II: All Saints Day (2009, R) |
|
| 72 |
Wild Style (1983, R) |
|
| 73 |
Scarface (1983, R) |
|
| 74 |
Scarface (1932, PG) |
|
| 75 |
Sin City (2005, R) |
|
| 76 |
Sin City 2 (, Unrated) |
|
| 77 |
Shooter (2007, R) |
|
| 78 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 79 |
Death Sentence (2007, R) |
|
| 80 |
Righteous Kill (2008, R) |
|
| 81 |
Mindhunters (2005, R) |
|
| 82 |
Once Upon a Time in America (1984, R) |
|
| 83 |
The Untouchables (1987, R) |
|
| 84 |
Malcolm X (1992, PG-13) |
|
| 85 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 86 |
Wanted (2008, R) |
|
| 87 |
The Longest Yard (2005, PG-13) |
|
| 88 |
Welcome Home Roscoe Jenkins (2008, PG-13) |
|
| 89 |
White Men Can't Jump (1992, R) |
|
| 90 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 91 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 92 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 93 |
Kung Pow! Enter the Fist (2002, PG-13) |
|
| 94 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
| 95 |
Cidade dos Homens (City of Men) (2007, R) |
|
| 96 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 97 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 98 |
Barbershop (2002, PG-13) |
|
| 99 |
Barbershop 2 - Back in Business (2004, PG-13) |
|
| 100 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 101 |
Rocky II (1979, PG) |
|
| 102 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 103 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 104 |
Rocky V (1990, PG-13) |
|
| 105 |
Rocky Balboa (2006, PG) |
|
| 106 |
Bones (2001, R) |
|
| 107 |
Soul Plane (2004, R) |
|
| 108 |
Snoop Dogg's Hood of Horror (2007, R) |
|
| 109 |
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood (1996, R) |
|
| 110 |
Poetic Justice (1993, R) |
|
| 111 |
Gridlock'd (1997, R) |
|
| 112 |
Gang Related (1997, R) |
|
| 113 |
State Property (2002, R) |
|
| 114 |
State Property 2 (2005, R) |
|
| 115 |
Harold & Kumar Go to White Castle (2004, R) |
|
| 116 |
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008, R) |
|
| 117 |
Breakin' (Breakdance: The Movie) (1984, PG) |
|
| 118 |
Like Mike (2002, PG) |
|
| 119 |
Like Mike 2: Streetball (2006, PG) |
|
| 120 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 121 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 122 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 123 |
The Matrix Revisited (2001, R) |
|
| 124 |
Lockdown (2002, R) |
|
| 125 |
Brother (2001, R) |
|
| 126 |
Last Hour (2008, Unrated) |
|
| 127 |
Full Clip (2006, Unrated) |
|
| 128 |
New Jack City (1991, R) |
|
| 129 |
Mo' Money (1992, R) |
|
| 130 |
Senseless (1998, R) |
|
| 131 |
Paper Soldiers (2002, R) |
|
| 132 |
Little Man (2006, PG-13) |
|
| 133 |
Be Kind Rewind (2008, PG-13) |
|
| 134 |
Hot Boyz (1999, R) |
|
| 135 |
48 HRS (1982, R) |
|
| 136 |
Another 48 Hrs. (1990, R) |
|
| 137 |
Collateral (2004, R) |
|
| 138 |
Doing Hard Time (2004, R) |
|
| 139 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 140 |
Perro Come Perro (Dog Eat Dog) (2008, Unrated) |
|
| 141 |
Ricochet (1991, R) |
|
| 142 |
The Warriors (1979, R) |
|
| 143 |
Who's the Man? (1993, R) |
|
| 144 |
The Last Boy Scout (1991, R) |
|
| 145 |
Street Kings (2008, R) |
|
| 146 |
Idlewild (2006, R) |
|
| 147 |
Ong Bak 2 (2009, R) |
|
| 148 |
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005, R) |
|
| 149 |
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) (2005, R) |
|
| 150 |
Michael Jackson - Moonwalker (1988, G) |
|
| 151 |
Ghosts (1997, Unrated) |
|
| 152 |
Dangerous Minds (1995, R) |
|
| 153 |
Rambo (Rambo IV) (2008, R) |
|
| 154 |
First Blood (Rambo: First Blood) (1982, R) |
|
| 155 |
Rambo: First Blood Part II (1985, R) |
|
| 156 |
Rambo III (1988, R) |
|
| 157 |
Undisputed (2002, R) |
|
| 158 |
Undisputed II: Last Man Standing (2007, R) |
|
| 159 |
ATL (2006, PG-13) |
|
| 160 |
Foxy Brown (1974, R) |
|
| 161 |
John Q (2002, PG-13) |
|
| 162 |
Dead Heist (2007, Unrated) |
|
| 163 |
Bluehill Avenue (2001, R) |
|
| 164 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
| 165 |
Civil Brand (2003, R) |
|
| 166 |
Colors (1988, R) |
|
| 167 |
Deep Cover (1992, R) |
|
| 168 |
How to Be a Player (1997, R) |
|
| 169 |
Krush Groove (1985, R) |
|
| 170 |
On the Streets of L.A. (1993, Unrated) |
|
| 171 |
Original Gangstas (1996, R) |
|
| 172 |
Rude Boy: The Jamaican Don (1980, R) |
|
| 173 |
Shottas (2006, R) |
|
| 174 |
Strapped (1993, R) |
|
| 175 |
Fade to Black (2004, R) |
|
| 176 |
Sucker Punch (2003, R) |
|
| 177 |
Thicker Than Water (1999, R) |
|
| 178 |
Tyson (2009, R) |
|
| 179 |
Ali (2001, R) |
|
| 180 |
Whiteboyz (1999, Unrated) |
|
| 181 |
Crank (2006, R) |
|
| 182 |
Crank 2: High Voltage (2009, R) |
|
| 183 |
Love and a Bullet (2002, R) |
|
| 184 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
| 185 |
Jay and Silent Bob Do Degrassi The Next Generation (2005, Unrated) |
|
| 186 |
Space Jam (1996, PG) |
|
| 187 |
Kazaam (1996, PG) |
|
| 188 |
Breakin' All the Rules (2004, PG-13) |
|
| 189 |
Ghosts of Cite Soleil (2006, Unrated) |
|
| 190 |
Natural Born Killers (1994, NC-17) |
|
| 191 |
Bulletproof (1996, R) |
|
| 192 |
The Up in Smoke Tour (2000, Unrated) |
|
| 193 |
Up in Smoke (1978, R) |
|
| 194 |
Cheech & Chong's Next Movie (1980, R) |
|
| 195 |
Cheech and Chong's Nice Dreams (1981, R) |
|
| 196 |
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over (1982, R) |
|
| 197 |
Cheech and Chong's Still Smokin' (1983, R) |
|
| 198 |
Cheech and Chong's The Corsican Brothers (1984, PG) |
|
| 199 |
How High (2001, R) |
|
| 200 |
The Show (1995, R) |
|
| 201 |
Ticker (2001, R) |
|
| 202 |
Get Rich or Die Tryin' (2005, R) |
|
| 203 |
Malibu's Most Wanted (2003, PG-13) |
|
| 204 |
Urban Menace (1999, R) |
|
| 205 |
Tha Eastsidaz (2000, R) |
|
| 206 |
Boss'n Up (2005, Unrated) |
|
| 207 |
Beef (2003, R) |
|
| 208 |
Biggie and Tupac (2002, R) |
|
| 209 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
| 210 |
The Wood (1999, R) |
|
| 211 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 212 |
Mo' Better Blues (1990, R) |
|
| 213 |
The Players Club (1998, R) |
|
| 214 |
Trespass (1992, R) |
|
| 215 |
Dangerous Ground (1997, R) |
|
| 216 |
Seven Pounds (2008, PG-13) |
|
| 217 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 218 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 219 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 220 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 221 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 222 |
Romeo Must Die (2000, R) |
|
| 223 |
Cradle 2 the Grave (2003, R) |
|
| 224 |
Lords of the Street (2008, Unrated) |
|
| 225 |
Dave Chappelle's Block Party (2006, R) |
|
| 226 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 227 |
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007, R) |
|
| 228 |
Inglourious Basterds (2009, R) |
|
| 229 |
From Dusk Till Dawn (1996, R) |
|
| 230 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
| 231 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 232 |
Shaft (2000, R) |
|
| 233 |
Shaft (1971, R) |
|
| 234 |
Shaft in Africa (1973, R) |
|
| 235 |
Coffy (1973, R) |
|
| 236 |
Any Given Sunday (1999, R) |
|
| 237 |
Waist Deep (2006, R) |
|
| 238 |
Heat (1995, R) |
|
| 239 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 240 |
Showtime (2002, PG-13) |
|
| 241 |
Money Train (1995, R) |
|
| 242 |
Sugar Hill (1994, R) |
|
| 243 |
Zigzag (2002, R) |
|
| 244 |
Rappin' (1985, PG) |
|
| 245 |
Enter the Dragon (1973, R) |
|
| 246 |
District B13 (Banlieue 13) (2006, R) |
|
| 247 |
The Punisher (2004, R) |
|
| 248 |
Punisher: War Zone (2008, R) |
|
| 249 |
Walking Tall (2004, PG-13) |
|
| 250 |
Shoot 'Em Up (2007, R) |
|
| 251 |
La Haine (Hate) (1996, R) |
|
| 252 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000, R) |
|
| 253 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 254 |
The Taking of Pelham 1 2 3 (2009, R) |
|
| 255 |
Mr. 3000 (2004, PG-13) |
|
| 256 |
Streets of Blood (2009, R) |
|
| 257 |
Black Dynamite (2009, R) |
|
| 258 |
Superfly (1972, R) |
|
| 259 |
The Art of War (2000, R) |
|
| 260 |
The Art of War II: Betrayal (2008, R) |
|
| 261 |
The Nutty Professor (1996, PG-13) |
|
| 262 |
Nutty Professor II - The Klumps (2000, PG-13) |
|
| 263 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 264 |
Tears of the Sun (2003, R) |
|
| 265 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 266 |
The Big Hit (1998, R) |
|
| 267 |
Kids (1995, NC-17) |
|
| 268 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992, R) |








































































































































































































































































