My Favorite Movies


  fb1386847947's Rating My Rating
1
Pi (1998,  R)
2
No Country for Old Men (2007,  R)
3
Hellraiser (1987,  R)
4
Eastern Promises (2007,  R)
5
StrangeLand (1998,  R)
6
Chinatown (1974,  R)
7
Angel Heart (1987,  R)
8
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
9
Fargo (1996,  R)
10
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
11
Hellraiser - Deader (2005,  R)
12
Hellraiser VI - Hellseeker (2002,  R)
13
Hellraiser - Hellworld (2005,  R)
14
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
15
Hellraiser - Inferno (2000,  R)
16
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
17
Hellraiser (2011,  Unrated)
18
Hellraiser: Prophecy (2006,  Unrated)
19
Blood Simple (1984,  R)
20
The Ladykillers (2004,  R)
21
Burn After Reading (2008,  R)
22
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
23
Raising Arizona (1987,  PG-13)
24
The Big Lebowski (1998,  R)
25
Miller's Crossing (1990,  R)
26
Barton Fink (1991,  R)
27
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
28
Intolerable Cruelty (2003,  PG-13)
29
Suburbicon (2009,  Unrated)
30
Green River (2008,  Unrated)
31
Lord of Illusions (1995,  R)
32
Cube (1998,  R)
33
Domino (2005,  R)
34
Rumble Fish (1983,  R)
35
Animal Factory (2000,  R)
36
Sin City (2005,  R)
37
Bullet (1996,  R)
38
Lost Highway (1997,  R)
39
Bowling for Columbine (2002,  R)
40
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
41
Sicko (2007,  PG-13)
42
Jackass - The Movie (2002,  R)
43
Jackass: Number Two (2006,  R)
44
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
45
Requiem for a Dream (2000,  R)
46
Resident Evil (2002,  R)
47
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
48
Hulk (2003,  PG-13)
49
Daredevil (2003,  PG-13)
50
Elektra (2005,  PG-13)
51
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
52
X-Men (2000,  PG-13)
53
X2 (2003,  PG-13)
54
Trainspotting (1996,  R)
55
The Terminator (1984,  R)
56
The Transporter (2002,  PG-13)
57
The Godfather, Part III (1990,  R)
58
The Godfather, Part II (1974,  R)
59
The Godfather (1972,  R)
60
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
61
Taxi Driver (1976,  R)
62
Superbad (2007,  R)
63
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
64
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
65
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
66
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
67
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
68
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
69
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
70
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
71
Spider-Man (2002,  PG-13)
72
Silent Hill (2006,  R)
73
Seven (Se7en) (1995,  R)
74
Scarface (1983,  R)
75
Saw III (2006,  R)
76
Saw II (2005,  R)
77
Saw (2004,  R)
Saw
Dee Snider's "Strangeland" pretty much made this movie possible... I'm sorry but it couldn't touch it... but all around.. good movie...
78
Pitch Black (2000,  R)
79
The Punisher (2004,  R)
80
Man-Thing (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments