Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1388584227's Rating My Rating
1
Trasgredire (Cheeky) (Transgressions) (2000,  Unrated)
Click to Rate
2
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
Click to Rate
3
Hard Candy (2006,  R)
Click to Rate
4
Ma Mere,(Meine Mutter),(My Mother) (2005,  NC-17)
Click to Rate
5
Lies (Gojitmal) (1999,  Unrated)
Click to Rate
6
Angel-A (2007,  R)
Click to Rate
7
Romance (1999,  R)
Click to Rate
8
Lust, Caution (Se jie) (2007,  NC-17)
Click to Rate
9
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
Click to Rate
10
The Lover (1992,  R)
Click to Rate
11
Le Souffle au Coeur (Murmur of the Heart) (1971,  R)
Click to Rate
12
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
13
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
14
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Click to Rate
15
Baise-Moi (2000,  Unrated)
Click to Rate
16
The Quiet (2005,  R)
Click to Rate
17
Captivity (2007,  R)
Click to Rate
18
High Tension (Switchblade Romance) (2005,  R)
Click to Rate
19
Letters from Iwo Jima (2007,  R)
Click to Rate
20
Reform School Girls (1986,  R)
Click to Rate
21
The Limey (1999,  R)
Click to Rate
22
The Boys from Brazil (1978,  R)
Click to Rate
23
Suicide Club (2002,  Unrated)
Click to Rate
24
Entrails of the Virgin (1986,  Unrated)
Click to Rate
25
Secretary (2002,  R)
Click to Rate
26
Four Brothers (2005,  R)
Click to Rate
27
American Gangster (2007,  R)
Click to Rate
28
30 Days of Night (2007,  R)
Click to Rate
29
The Machinist (2004,  R)
Click to Rate
30
Une Vraie Jeune Fille (A Real Young Girl) (A Real Young Lady) (2000,  Unrated)
Click to Rate
31
Rescue Dawn (2006,  PG-13)
Click to Rate
32
Suspect Zero (2004,  R)
Click to Rate
33
The Fearmakers Collection (,  Unrated)
Click to Rate
34
Dario Argento's Trauma (1993,  R)
Click to Rate
35
Demons (1985,  Unrated)
Click to Rate
36
The Deaths of Ian Stone (2007,  R)
Click to Rate
37
Unearthed (2007,  R)
Click to Rate
38
Mulberry Street (2006,  R)
Click to Rate
39
Crazy Eights (2007,  R)
Click to Rate
40
Borderland (2007,  R)
Click to Rate
41
Nightmare Man (2006,  R)
Click to Rate
42
The Abandoned (2007,  R)
Click to Rate
43
Wristcutters - A Love Story (2006,  R)
Click to Rate
44
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
Click to Rate
45
The Hamiltons (2006,  R)
Click to Rate
46
Wicked Little Things (2006,  R)
Click to Rate
47
Mouth to Mouth (2006,  Unrated)
Click to Rate
48
The Gravedancers (2006,  R)
Click to Rate
49
The Convent (2000,  R)
Click to Rate
50
Unrest (2006,  R)
Click to Rate
51
Gwendoline (1984,  R)
Click to Rate
52
Class of 1984 (1982,  R)
Click to Rate
53
Bolero (1984) (1984,  R)
Click to Rate
54
Shortbus (2006,  Unrated)
Click to Rate
55
Kinky Boots (2006,  PG-13)
Click to Rate
56
The Tunnel (Der Tunnel) (2001,  Unrated)
Click to Rate
57
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
Click to Rate
58
The Life (2004,  Unrated)